oare sunt gravida?

09-03-2010
robertmada
Nu este medic/terapeut
robertmada
buna..am 17 ani si miam inceput viata sexuala acum 6 luni...din pacate nu ne-am protejat dar nu am avut neplaceri.in cazul in care nu mi-ar fi venit ciclul..dar am o intrebare pe care mi-o pun zilnic...decand mi-am inceput viata sexuala am avut menstruatie dar intarziata..dar as dori sa stiu daca iti vine menstruatia mai tarziu poti fi gravida???cu toate ca prietenul meu a avut grija sa nu ejaculeze in mine..a fost intodeauna atent...si in fiecare luna am avut menstruatie.va rog sa imi raspuneti la intrebare.va multumesc!!
7 comentarii
0
14-03-2010, ora 17:51
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Daca ai fi insarcinata nu ai mai avea menstruatie, nu ti.ar mai venii, nesosirea menstruatiei, 1, 2, 3 etc, semn ca e o sarcina. si chiar daca o avea prietenul tau grija sa nu isi dea drumu in tine, mai exista si acel lichid seminal care poate contine si el spermatozoizi la randul lui, si ce pot duce la o sarcina.
0
15-03-2010, ora 10:07
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare, am 15 ani si de cateva luni mi-am inceput viata sexuala si prietenul meu toit asa are grija sa nu ejaculeze in mine..pana acum nu ni s-a intamplat nimic..sincer nu as vrea sa iau anticonceptionale de la varsta asta, , mai astept cativa ani..si stai linistita nu poti ramane insarcinata daca iti vine menstruatia..:)
0
15-03-2010, ora 18:02
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
niki24, eu nu as spune asa in locul tau, "MAI ASTEPT CATIVA ANI SA IAU ANTICONCEPTIONALE" pt ca vad ca ti.ai inceput viatsa sexuala la o varsta relativ foarte mica as putea spune, si nu vad ce rau ti.ar face anticonceptionalele alea, problema ta, folosesti ce vrei, dar accidente se pot intampla oricand si oriunde, si nu cred ca ti.ar conveni un avort la varsta asta..think about it
0
15-03-2010, ora 18:03
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
ps: sau sa te indopi de pastile de a 2a zi :)
0
16-03-2010, ora 23:27
oanaluciana
Nu este medic/terapeut
oanaluciana
atentie pastila de a 2 a zi se ia de maxim 2 ori pe an.este foarte periculoasa, asa ca mai bine ai lua anticonceptionale sau la 15 ani nu te-ai apuca sa faci sex daca nu cunosti riscurile
0
17-03-2010, ora 11:09
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Eu mi-am spus parerea legata de problema ei, cine vrea sa inteleaga bine cine nu.. Mama prietenului meu este medic ginecolog, eu stau cu el de aproape 2 ani iar viata sexuala mi-am inceput-o acum 2 luni..Iar mama lui ne-a zis ca ar fi bine sa luam anticonceptionale dar poate ar trb sa mai asteptam putin macar cateva luni din cauza varstei..si OANAluciana stai linistita ca eu cunosc ft bine riscurile si am vb sic u mama lui ca ne intelegem ft bine.. Si pana la urma fiecare isi incepe viata sexuala atunci cand crede ca e pregatit si ca a venit timpul..
0
17-03-2010, ora 11:09
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Sa iau * ma scuzati.. eram grabita..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •