oare sunt gravida?

122 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
23-11-2009, ora 18:08
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
:))) stai linistita, nu va mai speriati atata, eu inteleg ca sunteti la inceput dar uneori aveti niste intrebari atat de banale...cititi bine inainte sa va incepeti viata sexuala. si nu de pe orice site ca mai rau va speriati. si stai linistita ca nici tu nu ai sanse sa ramai :) apropos eu ce sa mai zic? eu nu folosesc nicio metoda contraceptiva iar iubitului meu cand ii vine o scoate :) eu ce sa mai zic :))
0
26-11-2009, ora 13:42
ela8
Nu este medic/terapeut
ela8
buna ziua...sunt sanse sa ramai gravida si sa'ti vina menstra? si sa te tina normal?? luna trecuta pe 27 mi sa terminat menstra...iar luna asta pe 5 am avut un contact sexual si a ejaculat in mine...m'am dus la baie de m'am spalat si de am urinat.nu am luat pastila de urgenta :| iar pe 24 mia venit menstra.iar azi trebuie sa mi se termine.un sfat va rog mult.multumesc :*
0
26-11-2009, ora 15:38
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
da este posibil sa vina si ciclu peste sarcina :) si o luna si doua si 3. cunosc multe cazuri. da mai fetelor voi de ce nu cititi mai atent cand zic ca nu are nicio treaba spalaturile vaginale si intravaginale cu sperma? nu o ataca? sau ca ati urinat, pt urina e alta parte si alt traseu nu are legatura. voi chiar nici atat nu stiti? si plus de asta daca a ejaculat in tine de ce nu ai luat pastile de a doua zi? escapelle, mycroginon depinde de organism...deci ai facut-o dupa 9 zile de la terminarea menstrei plus inca vreo 4 zile de menstra...cam multishor..acuma depinde...nu va mai luati dupa zicala "in primele nu stiu cate zile de ciclu o pot face fara stres" ca nu e asa, si-apoi voi riscati fetelor nu barbatii...acuma fa un test chiar daca ti-a venit menstra si tine-ne la curent ! succes!
0
26-11-2009, ora 15:42
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
si cati ani ai daca nu sunt indiscreta? :)
0
26-11-2009, ora 15:46
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
si ink ceva...la pagina 2 ai mai pus si acum o luna aceasi intrebare. nu te-am lamurit destul?
0
28-11-2009, ora 09:08
nicoletica
Nu este medic/terapeut
nicoletica
elenusha18
eri seara si azi diminiata la prima urinare am facut 2 teste miau esit negative... ciclu trebuia sa-mi vina pe data de 26... azi deja e 28 ce ma fac????????????? stii burta imi creste. (adic asa e parerea mea ) nustiu poate sunt imbalonata dar diminiatza kind ma skol e marisoara dar cind manink in general e ft mare ;(((((((( ce ma fac???????? ;( ajutama cu un raspuns te rog dami un sfat citeste atent tot ce am scris si mediteaza asupra fiecarui cuvint spus de mine.. ms mult o zi buna
;(
0
28-11-2009, ora 09:36
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
nicoletica, ai facut testele au iesit negative. esti virgina, act sexual in sine propriu-zis nu a fost, ti-a intarziat 2 zilee, momentan nu trebuie sa intrii in panica. esti destul de pesimista. sunt multi factori care ar putea intarzia menstra ( stres, oboseala, dereglari hormonale ) iar la chestia ca simti ca iti creste burta poate fi o balonare, sau un tranzit intestinal mai prost si un stomac mai lenes) ti se pare tie pentru ca esti speriata si numai la sarcina iti sta gandul. in primu rand in prima luna embrionul e atat de mic incat burta e la fel. nu creste cat ai clipi, sunt mai multe procese. nu te mai speria aiurea si stai linistita repet, pentru ca nu sunt motive de sarcina. Cand vei avea un act sexual tin sa te anunt sa te protejezi pentru a nu aparea complicatii, acum stai linistita si ai sa vezi ca nu e vorba de nicio sarcina. nu te mai gandi acolo :) ma ti la curent. sper ca ti-am putut fi de folos
0
28-11-2009, ora 10:27
nicoletica
Nu este medic/terapeut
nicoletica
pai.. mda poate ai dreptate.. si nustiu ce e cu mine vreau sa ma despart chiar de prieten... il urasc p-u acest fapt daca totusi aflu ca sunt. cu siguranta ma sinucid. nu voi putea trece peste acest soc. ma rog la DUMNEZEU sa te auda si sa fie asa cum spui TU.. p-u ca eri am primit un sms de la prietena mea spus ca e insarcinata are 15 ani. azi vrea sa duca faca avort.

si ma cam ma speriat si pe mine acest fapt.
0
28-11-2009, ora 10:32
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
sincer nu va mai inteleg. daca sunteti atat de mici si va e frica, ganditit-va apoi la consecinte, prietenea ta e minora, mai sunt 3 ani pana la majorat, automat uteru si burtica ei nu e pregatita pt o sarcina. trebuie sa va ganditi bine inainte de a face un pas si mai exact cu cine o faceti pt ca barbati sunt o gramada, poate ca nu iti dai seama de la varsta ta dar ai sa vezi mai incolo. daca vrei poti sa imi lasi un id de mess sa mai tinem legatura. iar chestia cu sinucisu nu isi are rostul gandesti prea departe. de-ar fi asa doctorii ar putea rezolva cazul dar asta nu inseamna sa iti iei viata. si de ce sa il urasti.. cand te-ai cuplat cu el ai stiut ce ii poate capul probabil :) intotdeauna fiti voi fetele cu capul pe umeri si protejati-va caci barbatii isi fac nevoia iar la o problema dau inapoi
0
29-11-2009, ora 12:24
nicoletica
Nu este medic/terapeut
nicoletica
pe 27.11.2009 si pe 28.11.20092 am avut ft ft mari dureri in stomac de parca cineva ma taia cu cutitul prin burta. ciclu inca nu mia venit ;((((((((((((9 e poate sa fie?
0
30-11-2009, ora 22:56
ela8
Nu este medic/terapeut
ela8
18 anisori am.stiu k sunt stresanta...dar sincer nu stiam la cn sa apelez...:) orikm...zilele astea imi iau un test.deci sigur sunt peste 50% sa fiu gravida.:| dar sper sa nu fie asa...sa dea dumnezeu...:-s multumesc ink o data :(
0
25-02-2010, ora 21:58
madutza2010
Nu este medic/terapeut
madutza2010
BUNA AM SI EU O INTREBARE SUNT DISPERATA VA ROG SA MA AJUTATI!!!LUNA TRECUTA MIA INTARZIAT MENSTRUATIA VREO 4-5 ZILE...IAR ACUM O SAPTAMANA AM OBSERVAT K AM NIJTE SCURGERI DIN SAN LA STOARCEREA LOR..AM FACUT 2 TESTE DE SARCINA..UNU LUNA TRECUTA SI ALTUL LUNA ASTA DAR AMBELE SUNT NEGATIVE..AM GRESTURI SI POFTE DAR GRETURILE LE POT CONFUNDA CU PROBLEMELE DE LA STOMAC CACI AM GASTRITA ERITEMATOAASA DE CAND SUNT MICA.AM 16-17 ANI SI SUNT CAM SPERIATA..AR PUTEA FI VORBA DESPRE O POSIBILA SARCINA??VA ROG MULT DE TOT SA MA AJUTATI SI SA IMI DATI UN RASPUNS CONCRET CA SA STIU LA CE SA MA ASTEPT..NICI NU MA GANDESC LA UN AVORT CACI AM O PRIETENA CARE SE PRESUPUNE K ESTE CUMNATA MEA CARE ARE 17 ANI SI A NASCUT DE CURAND DAR NU SE CHINUIE ATAT DE MULT...CRED K SI EU AS PUTEA FACE FATA.VA ROG MULT DE TOT SA MA AJUTATI.MULTUMESC ANTICIPAT!
0
26-02-2010, ora 11:10
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
mai fetelor da voi nu va protejati ma? de fapt banuiesc ca ai avut contact sexual neprotejat nu? la 16 17 ani sa dai nastere nu e de gluma, iti poti strica viitorul iar un copil ce creste un copil nu prea e normal..scurgeri sub ce forma ? ce culoare ?
0
09-03-2010, ora 21:32
mihaela_lorena
Nu este medic/terapeut
mihaela_lorena
Buna ziua! Am o problema cu mentinerea sarcinii. Anul trecut am ramas insarcinata in luna mai iar la 7 saptamani am pierdut sarcina. A fost ceva foarte complicat deoarece am fost suspecta de sarcina ectopica pentru ca b-hCG-ul in dinamica nu se dubla la 48 ore ci la aprox. 96 si nu se vedea sacul embrionar nici in uter nici pe trompe, chiar si la eco transvaginala la 7 sapt. Dar din pacate la 7 sapt am inceput sa am sangerari de culoare neagra si apoi hemoragie sa asa am pierdut sarcina. Tin sa mentionez ca mi-am dorit din tot sufletul un bebe asa ca din rasputeri - si la insistentele medicului ginecolog - am incercat cat mai repede cu putinta sa-mi revin si sa mai incerc. Dupa ce am suferit avortul spontan dupa prima menstruatie am ramas din nou si la fel...tot suspiciune sarcina ectopica. De aceasta data la 6 sapt a intervenit avortul spontan. Si tot nu s-a vazut nimic la eco, deci parerea mea este ca nu se dezvolta sau nu are activitate cardiaca sau pur si simplu produsul de conceptie nu este compatibil cu viata. Dar de ce? Mi-am facut o serie de analize de lab. torch, boli autoimune(cardiolipinici, ana etc) si progesteronul este destul de ok, la mijlocul fazei luteale 21 zi este 19, 5 si absolut toate investigatiile au fost in parametri normali. La eco totul a iesit normal. Nu stiu ce sa mai fac pt. ca imi doresc foarte mult un bebe. Ce ma sfatuiti? Imediat ce nu ma protejez raman, deci nu cred ca este o problema de infertilitate. Insa sapt trecuta mi-am facut sideremia si mi-a iesit o valoare scazuta. Este posibil ca din cauza unei anemii sa nu se poata dezvolta embrionul? Va rog dati-mi un sfat. Am mare nevoie. Am fost la foarte multi medici si un bucuresti si in timisoara. Nimeni nu m-a lamurit, nu s-a gasit o cauza anume. Sa fie doar ghinionul desi totul se intampla cu un anumit motiv.
0
11-03-2010, ora 20:07
claumada
Nu este medic/terapeut
claumada
sall...va rog sa imi raspundeti...pe 8 februarie mi-a venit ciclu...a durat 5 zile...iar pe 7 martie am avut contact sexual neprotejat...urmatoarea menstruatie ar trebui sa fie pe 14 martie...mentionez ca nu eram in perioada fertila si nu s-a terminat in mine...as putea sa fiu insarcinata?...va rog sa imi raspundeti.
0
11-03-2010, ora 20:45
claumada
Nu este medic/terapeut
claumada
ma ajutati va rog?va raman recunoscatoare...plssss
0
26-05-2010, ora 09:47
sofisofi
Nu este medic/terapeut
sofisofi
Buna ziua,
primadata va multumesc in numele tuturor ca raspundeti si ne dati sfaturi utile.
si si eu am o nelamurire sau putem zice doua. am facut dragoste cu prietenul meu neprotejat chiar in ultima zi a menstruatiei, si in general facem cu metoda calendarului+obaservand fluidul cervical + coitus interuptus (metoda retragerii) sau cu prezervativ pus dupa cateva minute facut fara. inaninte de mensturatie (cu aprox o saptamana) am avut scurigeri(tmi) maronii care m-au facut sa panichez, pe urma de atunci a trecut aprox o saptamana desi ciclu nu mi-a venit, dar nu putem zice ca a intarziat, insa fluidul cervical are o consistenta ca si cum as fi in perioada ovularii care am inteles ca e cauzata(normal) de un numar mare de estrogeni in sange care apare impreuna cu scaderea brusca a progesteronului inainte de ovulatie... intrebarea cea mare e: oare sunt insarcinata??? Mentionez ca am facut un test de sarcina dupa zilele cu scurgeri maroni( care a fost 2 zile) mai exact in ziua 23, si deobicei ciclu imi vine la 32-34 de zile. Va multumesc anticipat.
0
03-07-2010, ora 22:33
madutza2010
Nu este medic/terapeut
madutza2010
va rog din suflet sunt disperata ajutatima!!! azi, data de 3-07-2010 astept sa imi vina ciclu...de obicei ciclul vine odata la 21-22 de zile si o signura data mia venit la 25...acum este a 25-a zi de ciclu si nu mia venit..cu toate acestea am dureri de burta si sanii ma dor f putin.am facut sex cu prietenul meu neprotejat dar sunt sigura ca acesta nu a ejaculat in mine niciun strop.este posibil totusi sa fiu gravida?va rog mult de tot datimi un raspuns cat mai repede posibil ca sunt disperata si foarte ingrijorata!!!:((
0
03-07-2010, ora 22:38
madutza2010
Nu este medic/terapeut
madutza2010
rectific pentru mai sus...este a 25a zi de la ultimul ciclu va rog CAT MAI REPEDE..maine merg sa fac un test
0
11-07-2010, ora 15:49
pitica1
Nu este medic/terapeut
pitica1
acum ceva timp am facut sex cu pr meu neprotezat nu a ejaculat in mn a scos-o cu ceteva sec inainte dar menstruatie nu a mai aparut ultima data a fost p 30 mai.nu am o menstruatie regulata.acum ceva timp am facut si un test de sarcina care a iesit negativ.dar totusi imi e cam frica.:(
0
06-08-2010, ora 11:02
uana-andreea
Nu este medic/terapeut
uana-andreea
Buna ziua
pana acum nu am avut nici un contact sexual.doar ca m-am cam jucat cu prietenul meu si el mi-a introdus degetele in vagin.este posibil sa fiu insarcinata daca el atunci avea sperma pe degete?
inafara de degetele lui nici o introducere, nimic
0
09-08-2010, ora 19:09
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
buna cati ani ai?
pai de unde avea el sperma pe degete?
e posibil si da si nu, mai mult nu acum na..da-mi mai multe detalii
0
10-08-2010, ora 17:08
uana-andreea
Nu este medic/terapeut
uana-andreea
poi..el s-a cam excitat si acum nu mai stie daca si-a pus sau nu mana pe penis:|
am 16 ani
0
15-08-2010, ora 09:05
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
am inteles dar si-a dat si drumu? sau cum? fii mai explicita. pentru varsta ta ar trebui sa te documentezi mai mult. nu e chiar o joaca, poate fii cu riscuri uneori daca nu ai grija asa ca...
0
24-08-2010, ora 09:42
sorinutza
Nu este medic/terapeut
sorinutza
buna sunt noua pe acest forum si as avea o intrebare
am facut acum o luna sex cu pr nu s-a terminat, eram inainte de ciclu cu o saptamana am folosit prezervativul dar nu sunt sigura.oare sunt sanse sa raman insarcinata?

va rog sa ma ajutati
va multumesc:!
0
10-09-2010, ora 13:08
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
daca ai folosit prezervativul, el nu si-a dat drumu...de ce iti faci atatea griji?
0
19-09-2010, ora 21:55
sorinutza
Nu este medic/terapeut
sorinutza
ms mult...:*era doar impresia mea
0
15-10-2010, ora 19:28
andreeatoma
Nu este medic/terapeut
andreeatoma
buna ziua. am avut ciclul menstrual pe data de 22 septembrie, pe 6 octombrie am avut un contact sexual neprotejat, era ziua cea mai fertila dupa calculele mele.a doua zi adik dupa 16 ore am luat postinor 2 si la 12 ore am luat a doua pastila. e posibil sa fiu insarcinata? va multumesc!
0
17-10-2010, ora 20:53
cosminuta
Nu este medic/terapeut
cosminuta
buna.. am si eu o intrebare.. am facut sex neprotejat cu prietenul meu.. el spune k nu si'a dat drumul in mine
dar nu e sigur..sa intamplat cam in a 12a zi dupa terminarea ciclului mestrual..
si imi e cam frica ce as putea sa fac daca in caz sunt insarcinata sa evit un avort?
tin sa mentionez k au trecut cateva zile.. daca de exemplu sunt in 2 saptamani as putea face altceva inafata de avort? va multumesc!
0
17-10-2010, ora 22:54
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
a 12 zidupa ciclu e deja in ultima zi din perioada infertila. esti cam pe muchie fapt ce inseamna 50% risc de a ramane gravida, deoarece lichidul seminal contine 10% spermie.(spermatozoizi). poti face un test Barza care mai mult de 8 lei nu costa si e sigur inca dupa prima sapt de act sexual. pe viitor iti recomand sa folosesti contraceptive sau prezervativ. o seara buna.
Adaugă un comentariu / răspuns
122 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •