oare sunt, , sanatoasa, , ???

23-10-2008
kiis
Nu este medic/terapeut
kiis
Am 40 ani am grupa de sange B III RH. negativ, sotul 01 RH pozitiv am o nastere prima...copil super sanatos.. Gr.01-RH. pozitiv, ...4 chiuretaje la cerere si doua avorturi spontane...una la 3 luni din cauza unei gripe cu febra f. mare si una la 6 luni si jumatate.( 26 Sap. si 4 zile)..cica din cauza la a doua fibroame de 6 centimetri si unul de 2 cm.si findca am ramas insarcinata mi s-a spus ca fibroamele se retrag si ne si doream acest copil.am facut toate analizele la institutul cantacuzino ( de cand am aflat ca sunt insarcinata aprox- 4 saptamani ), analize posibile si chiar si cele cu risc... toate perfecte.dozare de anticorpi in saptamana 12 si au iesit apsenti si recomanda pe acel bilet sa revin la 7 luni, , ori eu nu am mai apucat sa merg pt. ca am pierdut sarcina.. s-au rupt membranele... dar cand am facut amniocenteza la 18 sapt. ( care rezultatul a fost ff bun ) am facut acel vaccin pentru RH negativ Imunoglobulina anti-D - (a doua zi dupa interventia amniocentezei ). toate bune si frumoase.. dar am pierdut sarcina.. eu am fost atat de suparată ca am uitat de acel vaccin sa-l mai fac in termenul de 72 ore.. copilul of.avea 01-RH. pozitiv.. INTREBARE - (SA IMI SPUNETI DACA SUNT NEBUNA...) DACA MAI INCERC Să concep UN COPIL. SI IN CE CONDITII AS MAI PUTEA SA CONCEP UN COPIL PERFECT SANATOS ??????? Va multumesc sper sa primesc de la dvs. un raspuns..daca se poate pe mail. nu-mi ramane decat sa va multumesc inca odata anticipat pt. răspuns si sănatate multa..
1 comentarii
0
23-10-2008, ora 14:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu esti nebuna! Dupa fiecare avort , pierdere de sarcina trebuia sa te vaccinezi cu imunoglobulina anti-D.Poti avea o sarcina si un copil sanatos, numai ca, in timpul sarcinii trebuie sa tii mereu legatura cu un medic obstetrician in care ai tu incredere.De ce? pentru ca periodic trebuie dozati anticorpii anti-D.Prezenta lor si, mai ales, cresterea lor, iti pot favoriza respingerea fatului si avortul.Nu fi stresata, sunt o multime de copii Rh negativ.Doar trebuie sa ai grija de o eventuala sarcina viitoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.