Oare toti avem claustrofobie?

14-07-2017
28-yul
Nu este medic/terapeut
28-yul
Frica de spatii inchise??? Inca de mic am avut aceasta teama de cand mi s-a blocat odata liftul si eram intre etaje. Dar au mai fost situatii similare.
3 comentarii
2
14-07-2017, ora 18:28
clozapin_
Nu este medic/terapeut
clozapin_
Si eu am avut experienta claustrofobiei cand a trebuit intr-o Tabara de elevi si am fost la Castelul Bran sa urc prin tunelul ala secret, nu mai stiu dintre care etaje.
In general evitam sa intru in subsoluri de bloc cand eram pushtan desi in rest eram extraordinar de jucaush.
Eu zic ca cu schizofrenia te nasti ea se manifesta prin comportamente de la varste foarte fragede si un ochi avizat ar putea observa ce va deveni un tanar sau o tanara cand va mai creste.
De aia trebuie educatie si iar educatie, ca mamicile sa stie ca e ceva in neregula cu pruncii lor in gimnaziu sau liceu si sa ia masuri sa nu lase sa debuteze schizofrenia violent mai tarziu.
O seara buna !
0
14-07-2017, ora 18:59
clozapin_
Nu este medic/terapeut
clozapin_
Ma refeream, mai sus, la alte comportamente problematice nu la claustrofobie pentru ca nu toti oamenii care au claustrofobie dezvolta si schizofrenie. Ca sa se inteleaga.
1
14-07-2017, ora 20:19
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Exista fobii catre care, ca oameni, suntem mai predispusi (de spatii inchise, de serpi/insecte-candva in istoria speciei noastre era foarte bine sa te temi de aceste elemente ), dar, ca sa devina o problema (sa faci efectiv o fobie), trebuie sa ajungi sa nu iti poti controla teama de aceste situatii, pana cand teama incepe sa te controlezd pe tine. Altfel, sunt frici care pe unii oamenii ii deranjeaza mai mult decat pe altii, fara sa le influenteze viata, iar, pe altii ii afecteaza pana incep sa evite acele situatii si au probleme din cauza evitarii lor (de ex, daca nu ajungi sa iti pierzi jobul pentru ca eviti sistematic metroul si intarzii mereu).
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: claustrofobia

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK