Oase strambe la mana

24-07-2013
pvl.sisu
Nu este medic/terapeut
pvl.sisu
In copilarie, mi-am fracturat radiusul de 2 ori, iar acum este sudat un pic stramb...
De fiecare data l-am rupt jucandu-ma cu mingea, intre prima data si a doua data nu a fost decat o singura luna.
Am patit prima fractura intr-o duminica, am stat cu ghipsul o luna, am scos ghipsul tot intr-o duminica si ziua urmatoare l-am rupt iar.
Dupa prima fractura, imediat cum am scos ghipsul am observat ca era stramba mana, cred ca de aia s-a si rupt usor a 2-a oara. Dupa ce am scos ghipsul a 2-a oara era un pic mai drept, dar nu normal, ci doar mai drept.
Acum incepe sa ma deranjeze un pic acea curbura din os, si nici nu mai pot sa folosesc toata gama de miscari pe care o pot folosi la mana sanatoasa. Nu pot sa rasucesc palma ca si cum as intinde mana sa iau ceva, ci mana e oare cum inclinata spre interior si daca trebuie sa tin mai multe obiecte mici scap o parte din ele.
Ce solutii exista pentru asa ceva ?
As vrea sa am osul drept si sa pot sa folosesc mana la fel ca pe cealalta, pentru ca am observat ca din cauza radiusului stramb au fost oarecum afectati si muschii pana la umar, in sensul ca nu se concentreaza corect pe miscare si daca fac exercitii muschii de la mana stramba se antreneaza altfel decat cei de la mana sanatoasa, si nu arata simetric.
Am mai incercat sa caut sfatul unui medic, dar am fost sfatuit sa ma multumesc cu atat si sa fiu recunoscator ca nu e mai rau.
De asemenea nu prea ma atrage fixarea cu tije, cicatricea mare si faptul ca ma tem de operatii ma face sa imi doresc o alternativa.
Cui ar trebui sa ma adresez ca sa imi indrepte osul, si cam ce proceduri ar fi, si daca e cazul, ca nu cred ca plateste casa de asigurari asa ceva, cam cat ma costa chestia asta.
3 comentarii
0
24-07-2013, ora 17:35
pvl.sisu
Nu este medic/terapeut
pvl.sisu
Radiusul nu mai descrie un arc de cerc in jurul ulnei, din cauza ca e stramb radiusul si ulna se par ca se incolacesc intre ele sau se distanteaza la jumatatea lungimi. Fractura a fost aproximativ la jumatatea lungimii osului.
0
24-07-2013, ora 22:08
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa vedem cel putin radiografiile ca sa putem aprecia cat de grava este problema si ce posibilitati de corectie exista
0
25-07-2013, ora 13:43
pvl.sisu
Nu este medic/terapeut
pvl.sisu
imi pare rau. nu am nici o radiografie recenta.
Nu este foarte stramb, insa e destul cat sa se simta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Oasele mainii

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: