Ob-ul este sau nu un obiect ce dezvirgineaza?

01-07-2013
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
Buna! Sunt Sophia si am 15 ani. Am auzit o gramada de variante si am nevoie de raspunsul unui ginecolog. Acum mai nou au aparut ob-urile acelea de la Bella Teen care sunt foarte micute si nu sunt late. As vrea sa pot ob-urile acelea pentru ca merg des la inot si nu pot sa intrerup pt ca sunt pe stop. Acum intrebarile mele:
1. Dezvirgineaza?
2.Produc inflamatii sau infectii?Daca da, cum pot ocolii problema?
3. Se pot pierde in vagin sau sa ramana blocate acolo?
Va rog ajutati-ma pentru ca nimeni nu imi poate explica clar! Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
01-07-2013, ora 10:38
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
va rog ajutati-ma!
0
01-07-2013, ora 11:02
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Pana la urma ti-a venit ?
1. Tampoanele interne nu dezvirgineaza
2.Daca il schimbi la 4 ore nu vei avea nicio infectie. Tampoanele interne se schimba la 4 ore si pe parcursul noptii, niciodata nu se lasa mai mult timp inauntru. De asemenea trebuie sa te speli pe maini bine inainte de a introduce tamponul.
3. Nu se pot pierde in vagin, este imposibil.
Daca te hotarasti sa folosesti tampoane interne, atunci te sfatuiesc sa le alegi pe cele mai mici ca marime intrucat daca sunt mari si fluxul menstrual este mic atunci iti pot provoca diverse probleme absorband tot si uscand in interior, iar asta va produce infectii intr-un final.
0
01-07-2013, ora 19:43
SophiaIoana
Nu este medic/terapeut
SophiaIoana
Otilia! Ce ma bucur ca tot de raspunsurile tale am parte! Nu, nu mi-a venit. Dar aveam alte nelamuriri si acum am spus sa profit de ocazie. Inca astept sa vina si stau cu sufletul la gura. Multumesc din nou pentru raspunsuri, esti cea mai tare!
0
17-07-2013, ora 22:49
kisca
Nu este medic/terapeut
kisca
salut!am si eu o intrebare, cu 3 zile in urma am avut relatii sexuale pt prima data, imi era frica si atunci si imi este si acuma. Cind parteneru a introdus penisu eu am avut o durerecare nam pututo suporta el sa oprit, insa mi-a sp ca a ejaculat in prezenta prezervativului. Imi este foarte frica sa fie ceva grav, atunci nu am avut singerari mai deloc insa dupa citeva ore a fost dar putin insa azi mergind la baie am opservat ca singerez si nustiu care e cauza.puteti va rog sa ma ajutati sa gasesc rasp la aceasta intrebare si sa ma ajutati cu un sfat. SUnt foarte stresata si nustiu ce sa fac.va multumesc si astept cit mai curind rasp vostru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Contraceptia la adolescente
  • Adolescent
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •