Obezitate ereditara, dieta si stil de viata.

30-04-2009
Clyda
Nu este medic/terapeut
Clyda
Fac parte dintr-o familie mare dintre care cei mai multi membri sunt supraponderali. Parintii sunt intr-o forma usoara de obezitate, iar sora la fel. Bineinteles ca si eu[16 ani, 1.60, 58kg] am intampinat greutati de acest gen si ma chinui din rasputeri sa nu ma "aliniez" pe cantarul familiei mai ales pentru ca nu sunt deloc mofturoasa la mancare. Recunosc faptul ca am noroc intr-un fel pentru ca pare ca am cu vreo 2 kg mai putin, dar cantarul nu minte si nici eu nu ma simt atat de bine intotdeauna. Am slabit in ultimele 3 luni 3 kg si putin. Mananc absolut tot ceea ce vreau cu mentiunea ca dulciurile le consum in prima parte a zilei[pana la 12]. Fac totul de una singura si rezist cu greu la "bunatatile" din frigider care numai bine nu fac, insa restul familiei nu este de acord in totalitate cu modul meu de alimentatie. In fiecare dimineata nu lipseste portia de lapte cu cereale, apoi orice fruct. La liceu imi pun la pachet ~100g de grisine[450-500 kcal]. Consum multa energie si in plus servesc si colegii din pachetul meu. Cand vin de la scoala [14:30-15:30] fac putina miscare[mai multe feluri de abdomene, fandari, diverse exercitii pentru talie, coapse, fese si bicicleta stationara 20-30 min] apoi mananc ceva mai consistent pe la ora 17 cum ar fi pana in 200 de grame de piept de pui fript cu salata verde sau cu o felie de branza sau o farfurie adanca cu supa sau ciorba de zarzavat sau spaghete[o portie de un pumn] cu branza si altele in portii moderate dupa cum am mai citit pe diverse site-uri. Dupa aceasta masa incep temele si uit sa mai mananc. Deabea a doua zi dimineata cand ma trezesc imi este foame. De Paste s-a modificat putin stilul de viata. Pentru a nu consuma seara cozonac, pasca si alte prajituri, consumam dimineata la micul dejun cozonac sau pasca sau cate putin din toate cu nelipsitul pahar de lapte[am o obsesie cu calciul]. Desi am mancat tot ce mi' poftit inima nu m'am ingrasat chiar daca am fost la 2 aniversari unde am mancat pizza cu patru feluri de branza si alte "chestioare" dupa ora 19. Pentru sufletelul meu as vrea sa mai slabesc cateva kg in urmatoarele luni. Ce ar trebui sa modific in stilul meu de viata?[sper ca am dat destule detalii:)) ]
1 comentarii
0
30-04-2009, ora 20:15
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Nu sunt medic, dar cred ca o dieta trebuie mentinuta pe toata durata vietii. Nu ma rafer la dieta de slabit ci la o dieta alimentara sanatoasam, fara excese. Cel mai mult trebuie evitat sedentarismul, mancarurile gen fast-food si mancatul dupa ora 18.
Daca respecti astea nu ar trebui sa ai probleme.
Aici mai intervine si varsta, la 16 ani esti in crestere inca si te ingrasi mai greu, probleme intervin mai tarziu.
Un aspect secundar, dar nu de neglijat este sanatatea. Sunt persoane care se ingrasa datorita sanatatii (dereglari ale glandei tiroide), sper sa nu fi una dintre ele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.