oboseala cronica

26-05-2009
gcemr
Nu este medic/terapeut
gcemr
am si eu o mica intrebare. astept doar un raspuns simplu.

am 22 de ani, 1.75 inaltime si vreo 50-55 kg maxim ( greutate pe care o am de vreo 3-4 ani incoace ) - deci sunt foarte slab. mananc in medie 4 mese pe zi ( mese serioase. la micul dejun de ex mananc 2 feluri de mancare gatita si apoi mai rontai si ceva pe drum ). si o tin asa pana seara cu diferite gustari intre aceste mese. nu depun nimic, nu cred ca am sarit vreodata de 55 kg. nu beau alcool dar fumez in medie cam 2 pachete de tigari pe zi iar in perioadele in care nu dorm ajung la 3 pachete la fiecare 20-25 de ore.

problema e ca ma simt foarte obosit. treaba asta se intampla de vreo 4-5 ani. nu stiu exact cum sa explic. e mai degraba o oboseala psihica. am probleme in a ma concentra si in a 'focusa'. fizic nu o simt. daca de ex m-am trezit la 8 dimineata, seara pot merge pe jos de la unirea pana in drumul taberei fara nici o problema. pot urca 7 etaje in fuga si, desi gafai cand ajung sus, in 2-3 minute imi revin.

dar simt nevoia in permanenta sa dorm. starea mea de bine dureaza doar vreo 2-3 ore din momentul in care m-am trezit si apoi se rupe firul. nu pot sa ma concentrez la nimic, nici macar sa ma uit la un film.

am un somn foarte greu ( presupun ca visez desi cred ca au trecut vreo 2 ani de la ultimul vis pe care mi l-am amintit a doua zi ). dorm in medie 10-11 ore si nu sunt de ajuns. iar daca sunt lasat in pace dorm lejer 15-16 ore fara sa ma trezesc nici macar cat sa merg la baie.

asta atunci cand pot dormi. alteori am probleme in a dormi si, desi sunt rupt de oboseala, in momentul in care ma intind in pat nu pot sa adorm. pot petrece si cate 20 de ore incercand in zadar sa adorm.

inainte sa va agatati de tigari... nu. nu are nici o legatura cu fumatul. am incercat un stil de viata organizat ( in pat la 11, trezit la 7, fara tigari ). am facut asta vreo doua luni de zile. nu am vazut nici o imbunatatire asa ca am revenit la vechile obiceiuri.

din cate mi-aduc aminte mi s-a zis ceva de o talasemie... nu stiu exact ce e. intelesesem ca se manifesta ca o anemie desi ma indoiesc ca o anemie se manifesta asa. nu stiu daca are vreo legatura cu starea mea.

ahh... in ultimii 6 ani de zile am racit doar o data. s-a intamplat acum vreo 2 luni de zile. vineri seara a venit pe neanuntate cu febra mare, voma, deshidratare. am ajuns in genunchi la baie. fara nici un medicament, doar cu ceai fierbinte si lamaie, pana duminica seara nu mai aveam nimic. deci presupun ca am un sistem imunitar destul de sanatos. in rest... de vreo 5-6 ani eu nu am avut nevoie de doctor. nu tu raceli, nu tu gripe, nimic.

intrebarea mea e simpla : ar trebui sa imi fac griji sau pot sa mai aman un set complet de analize inca 1-2 ani ?

se poate sa fie cumva de la ochi ( avand in vedere ca fizic nu simt nici un fel de oboseala - pot sustine activitate fizica 9-10 ore fara nici o problema ) ?

intreb pentru ca am senzatia vaga ca in ultimii 2 ani starea asta s-a inrautatit putin.
1 comentarii
0
11-08-2009, ora 14:35
ankaindi
Nu este medic/terapeut
ankaindi
Buna!

Nu vreau sa te sperii, insa cred ca ar trebui sa incepi printr-o dezintoxicare a organismului. POate fi o acumulare de toxine, metale grele samd; ca doar traim in era dezvoltarii tehnologice, nu?
SI eu am avut simptome asemanatoare celor pe care le-ai descris. MAi exact : totul a inceput cu o durere cumplita de cap ( am mers la spital de urgenta, atat de tare ma durea capul; nu m-au ajutat cu mare lucru). Ameteli, sensibilitate la lumina, in special lumina albastra, transpiratii reci, oboseala cronica(dupa 10 ore de somn functionam maxim 1-2 ore dupa care ma culcam).

Probabil ca si la mine a fost o acumulare de toxine sau o lipsa acuta de ceva vital. Acum fac tratament pentru ceva mai serios. o tumora. E bine sa investighezi si sa vezi exact care e cauza. Si eu am fost catalogata drept ipohondra, astenica, anxioasa si mi s-au dat tone de XAnax sau alte prostii. Am refuzat sa le mai iau si am inceput sa ma investighez serios.
Inca o dat aiti spun, nu trebuie sa fie si in cazul tau vorba de o tumora, insa este important sa iti asculti organismul. CAuta un medic bun care ar putea sa te indrume si sa-ti prescrie exact tipul de analize pe care ar trebui sa le faci.

Sfatul meu pentru toti cei care sufera de oboseala cronica este sa faca o cura de dezintoxicare. Alegeti-va procedeul pe care il agreati si faceti aceasta cura, urmata de o dieta cat mai sanatoasa. Renuntati macar pentru o perioada la alimentele grele, care va solicita inutil organismul pentru metabolizare si tin ficatul din treaba. Organismul dumneavoastra trebuie repus pe picioare! Cura dezintoxicare, odihna, dieta, psihic bun! (si eu lucrez la asta acum...)

A si sa nu uit! Apa cat mai multa, fructe multe, legume, hrana vie in general!

VA doresc MULTA SANATATE!!!!!!!!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.