Oboseala excesiva si palpitatii.

16-01-2018
Alina E
Nu este medic/terapeut
Alina E
Buna ziua. Am mare nevoie de o parere. de ceva timp tot simt ca am probleme cu inima.Tot simteam ceva in partea stanga, o apasare, mici dureri in diferite puncte, iar acum vreo 2 saptamani am inceput sa am palpitatii. erau scurte dar simteam ca obosesc f rau in momentele alea. Am vrut sa le ignor pana intr-o seara cand nu se mai opreau, erau una dupa alta apoi inima a inceput sa bata din ce in ce mai tare cu o senzatie de lesin. Am chemat salvarea am fost dusa la spital, mi s-a facut ekg, analize de sange, care au iesit bine. Am fost trimisa la cardiologie de unde mi s-a pus un aparat cu care am stat 19 ore. (holter cred ca se numeste) eu sunt in germania si nu cunosc termenii f bine. insa nu am mai simtit nici o palpitatie in aceste 19 ore.Rezulatele au fost ca nu am nimic semnificativ doar Insuficiență ușoară a valvei mitrale (pentru care d.na doctor de familie nu mi-a recomandat nimic) vreau sa mentionez ca inainte de acest incident eu am mai fost la un control la cardiologie ( acum 2 luni) pentru ca aveam acele mici simptome pe care le.am descris la inceput si atunci am facut ekg si o radiografie cardiologica( nu stiu cum se numeste) si au iesit bine. Intrebarea mea este de ce am aceste palpitatii? de unde provin? mai trebuie sa mentionez si faptul ca ma simt mai obosita mai ales dupa mese si nu mai am pofta de mancare si mai am si o problema cu respiratia. simt ca nu imi intra suficient aer in plamani si trebuie sa ma chinui sa oftez sau sa casc (asta mi se intampla cate zile, apoi ma lasa, apoi revin) am scris un intreg roman aici pe care sper sa-l citeasca cineva. Acum in ultimele zile obosesc imediat cum ma ridic din pat si palpitatii. Am nevoie de pareri va rog ca sunt tare speriata. sunt si anxioasa si ma tot gandesc ca sunt grav bolnava.E greu ca nu sunt in Romania si aici imi e greu cu limba.
5 comentarii
0
16-01-2018, ora 12:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil somatizari de anxietate. Mergeti la un psihiatru sa va evalueze.
0
16-01-2018, ora 12:37
Dsq10
Nu este medic/terapeut
Dsq10
Buna Ana, aceleași probleme/simtome le am și eu scrie mi in privat și ti voi explica ce am făcut.pentru a scapă in mare parte de ele
0
16-01-2018, ora 13:04
Alina E
Nu este medic/terapeut
Alina E
Multumesc pentru raspunsuri...sper sa fie ceva pishic pentru ca peste asta stiu ca pot trece, desi astazi de abia pot sa stau in picioare ca incepe oboseala si palpitatiile. Nici nu stiu daca sa merg la munca
0
16-01-2018, ora 20:30
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Fă-ți o radiografie pulmonară înainte de a merge la psiholog.
0
16-01-2018, ora 21:33
Alina E
Nu este medic/terapeut
Alina E
Multumesc. o sa fac si o radiografie pulmonara!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar palpitatiile?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •