Oboseala fizica si psihica exagerata

24-12-2010
Andreyyy
Nu este medic/terapeut
Andreyyy
Buna ziua, experimentez de ceva luni bune incoace anumite perioade de oboseala exagerata atat fizica cat si psihica.
In general ma simt somnoros mai tot timpul chiar daca dorm mult sau putin, parca m-am obisnuit, dar in unele zile abia astept sa ajung undeva sa stau jos pe scaun sa nu mai stau in picioare parca imi iau o piatra de pe inima cand ma asez undeva jos, asa de obosit ma simt iar cateodata se schimba foia exact invers ma cuprind niste stari de extaz de ma simt in stare de orice. Dimineta la fel ma simt epuizat abia ma trage inima sa ma dau jos din pat parca abia am adormit , mai tot timpul intarzii la servici din aceasta cauza.Am cautat pe net si am gasit simptome asemanatoare trailor mele la oboseala cronica cum ar fi dureri de cap, dureri musculare si de spate, lipsa de concentrare, uit de la mana pana la gura, fara chef de viata, dificultati in a comunica cu alte persoane si senzatia de accelerare a batailor inimii cand ma ridic de jos.Ce as putea sa fac ? tot timpul simt nevoia de a sta acasa sa nu ma mai trezesc de dimineata dar nu imi permit sa las balta serviciul. Andrei, 23 ani
14 comentarii
0
30-12-2010, ora 22:48
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Stai linistit, daca te uiti atent in jurul tau, vei observa ca 90% dintre noi, tineri sau batrani "sufera"de aceasta oboseala.Medicii spun ca ar fi o lipsa de vitamine in corp, sau ma rog, daca te duci la medicul tau de fam.cu siguranta vei capata o prescriptie de mai multe vitamine, si sa sti ca va functiona.La mine asa a fost, ma simteam vesnic obosita si somnolenta, am luat 2-3 luni fara oprire aproape, un copex de vitamine.Si trebuie sa ai rabdare ca isi vor face efectul in timp.Si pe "Leitina" daca citesti, vei vedea ca are efecte de revigorare pt stari de oboseala, si sunt o sumedenie de produse pt stari de oboseala fizica sau psihica.Si trebuie sa iei ceva vitamine gen Vitamax, nu un compex de B-uri care relaxeaza doar, ceea ce deja esti.
0
30-12-2010, ora 23:00
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Citeste pe Google "oboseala si somnolenta"
0
10-01-2011, ora 12:38
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Apropo, nu ai mai scris sa ne spui cum te mai simti, dar sa sti ca 10 zile/luna de Aspacardin mi-a fost prescris de catre un prof.universitar pt.stari de oboseala fizica si psihica.este doar un preparat din magneziu si fosfor parca, dar te simti super dupa ce-l iei.Doar 10 zile/luna.
0
11-01-2011, ora 22:16
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Exista cateva simptome ale anemiei ce te pot ajuta sa recunosti din timp aceasta afectiune pentru a putea sa iei din timp masurile adecvate, mai jos aveti prezentate o parte din aceste simptome ale anemiei

Oboseala accentuata. Una dintre cele mai cunoscute simptome ale anemiei este oboseala accentuate si fara motiv, pe parcursul zilei, o persoana anemica simte o stare de oboseala fizica si intelectuala ridicata, care o impiedica sa efectueze sarcinile obisnuite. Uneori, aceste senzatii sunt insotie de o scadere considerabila a apetitului.

Scaderea capacitatii de concentrare. O persoana anemica nu mai poate sa se concentreze, activitatile de rutina i se par mai complicate si poate avea chiar tulburari de memorie. De aceea, persoanele care lucreaza in locuri periculoase si conducatorii auto trebuie sa aiba grija sporita in cazul in care se simt obositi si cred ca pot suferi de anemie.

Paloarea fetei. Anemia aprovoaca o paloare evidenta a fetei, ochii sunt foarte obositi, privirea pierduta, iar tenul anormal de palid.

Migrene repetate. Daca cateva zile sau saptamani la rand o persoana are migrene repetate fara o cauza clara, eventual combinate cu stari de ameteala sau greta, e probabil sa fi vorba de anemie.

Palpitatii la inima. Sa observat, ca la un numar mare de anemici se regasesc simptome similare afectiunilor cardiovasculare: palpitatii, tahicardie, suflu sistolic etc.

Depresie. Slabiciune
0
14-01-2011, ora 21:21
Andreyyy
Nu este medic/terapeut
Andreyyy
Buna ziua, multumesc de raspunsuri, practic toate simptomele care le-ati scris le-am trait si inca le traiesc, cateodata sant asa de obosit ca nu pot sa port o banala conversatie cu cineva, experimentez palpitatii la inima in special noaptea, am senzatia ca inima bate in stomac, cat despre depresie si migrene am ajuns si la psiholog dar am renuntat pentru ca nu simteam ca de asa ceva am nevoie.De obicei cand ma simt foarte obosit termin ziua cu o pofta exagerata de a infuleca ceva dulce.In unele perioade nu am pofta deloc de mancare abia daca pot sa mananc de 2 ori pe zi iar in alte perioade ma ridic de la masa cu senzatia ca as mai manca "inca pe atata".La ultimele analize la sange facute aveam probleme la fier si calciu, erau la limita inferioritatii dar nu au fost schimari semnificative la adminstrarea de fier si calciu recomandata de medicul de familie.
0
15-01-2011, ora 20:44
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Asta este.analizele la limita inferioara!Exact asa le am eu, si dct.de familie imi da suplimente;imi spune ca daca totusi am o alimentatie diversificata-din care organismul asimileaza-si totusi analizele sunt la limita, trebuie luate suplimente de fe si ca.Lipsa de fe si ca da niste senzatii tare groaznice de la ameteli pana la palpitatii pana la lesin.Trebuie sa iei calciu apoi fier, NICIODATA LUATE IMPREUNA.Ia o luna(sau 15 zile ) calciu cu vitamina D3, apoi fier.Si lipsa de pofta de mancare e tot de la asta...La dct. de fam.ai fost?
0
21-01-2011, ora 20:01
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Ai incerc at sa iei 10 zile calciu urmat de 10 zile magneb6.Da rezultate foarte bune pt starile astea de oboseala.deasemenea 10 zile pe luna de Aspacardin face minuni pt starile pe care le descrii.
0
06-02-2011, ora 19:38
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Cum recunosti anemia?
Afectiuni si tratamente

Anemia apare cand numarul de celule rosii din sange scade si corpul primeste mai putina energie de cat are nevoie pentru a indeplini functiile normale. Hemoglobina este proteina care intra in componenta globulelor rosii ale sangelui si care ii permite acestuia sa-si indeplineasca rolul. In conditii normale, rata hemoglobinei este mentinuta in organism dupa un echilibru strict. In momentul in care acest echilibru este dereglat, nivelul hemoglobinei scade si astfel apare anemia.

Anemia, este mai curand un simptom, decat o boală în sine, se instalează uneori chiar din perioada intrauterina si este de cele mai multe ori cauzata de insuficienţa fierului din alimentaţie.

Daca nu este tratata, anemia se poate agrava si poate duce la complicatii care pun in pericol viata. Cand numarul de celule rosii scade, inima trebuie sa lucreze mai mult, sa trimita mai mult oxigen in corp.

In consecinta, in caz de anemie, sangele isi pierde capacitatea de a transporta oxigenul. Fierul, vitamina B12, acidul folic si vitamina C sunt esentiale in producerea globulelor rosii. In prezent, exista peste 400 de tipuri de anemie. Cele mai des intalnite sunt cauzate de o carenta de fier sau de vitamina B12 din sange.

O persoana e anemica daca hemoglobina in sange scade sub 13g% la barbati si sub 12g% la femei. Anemia poate fi semnul unei afectiuni mai severe. Deoarece simptomele anemiei se pot confunda cu simptomele altor boli e bine sa consultati si un medic.
0
06-02-2011, ora 19:39
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Exista cateva simptome ale anemiei ce te pot ajuta sa recunosti din timp aceasta afectiune pentru a putea sa iei din timp masurile adecvate, mai jos aveti prezentate o parte din aceste simptome ale anemiei

Oboseala accentuata. Una dintre cele mai cunoscute simptome ale anemiei este oboseala accentuate si fara motiv, pe parcursul zilei, o persoana anemica simte o stare de oboseala fizica si intelectuala ridicata, care o impiedica sa efectueze sarcinile obisnuite. Uneori, aceste senzatii sunt insotie de o scadere considerabila a apetitului.

Scaderea capacitatii de concentrare. O persoana anemica nu mai poate sa se concentreze, activitatile de rutina i se par mai complicate si poate avea chiar tulburari de memorie. De aceea, persoanele care lucreaza in locuri periculoase si conducatorii auto trebuie sa aiba grija sporita in cazul in care se simt obositi si cred ca pot suferi de anemie.

Paloarea fetei. Anemia aprovoaca o paloare evidenta a fetei, ochii sunt foarte obositi, privirea pierduta, iar tenul anormal de palid.

Migrene repetate. Daca cateva zile sau saptamani la rand o persoana are migrene repetate fara o cauza clara, eventual combinate cu stari de ameteala sau greta, e probabil sa fi vorba de anemie.

Palpitatii la inima. Sa observat, ca la un numar mare de anemici se regasesc simptome similare afectiunilor cardiovasculare: palpitatii, tahicardie, suflu sistolic etc
0
14-04-2013, ora 16:33
Dadicu
Nu este medic/terapeut
Dadicu
Andreyyy cred ca te pot ajuta.Si eu eram ca tine si inca mai sunt un pic
trebuie sa intelegi ca toate acestea se pot reduce considerabil cu un minim efort.E vorba de vitamina D trebuie sa iesi la soare sau daca nu sa iei suplimente de ex vigantoletten de 1000 cate 1 cel putin asta pt ca in timpul ierni banuiesc ca problema cu oboseala e mai accentuata.Poti lua pe tot parcusul ierni cate 1 pe zi dar ai grija daca iei mai multe de 3pe durata mare de timp.Poti lua la inceput si mai multe dar nu mai mult pana te faci bine circa 3 zile.Si inca ceva daca ai pusi dinti si nu sunt din portelan schimbai de urgenta pt ca saliva iti intra in contact cu dinti si in momentul inghitiri transporta inspre ficat metale grele sau neurotoxine deci ai grija.Sanatate multa tuturor.
0
19-04-2013, ora 06:34
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună Andrei, simptomele descrise fac parte din oboseala cronică. Ce-mi poţi spune despre dispoziţia emoţională? Eşti cumva deprimat de mai mult timp?
Cum ai descrie stilul tău de viaţă, uneori există dereglări în ritmul somn-veghe, învaţă tehnici de relaxare şi depăşeşte situaţiile stresante sau evită-le dacă nu este nevoie să le confrunţi. Dacă simptomele persistă, ai nevoie de o interventie psihologica scurta.
Numai bine!
0
18-11-2014, ora 00:09
mihaiela2002
Nu este medic/terapeut
mihaiela2002
si daca aceasta stare nu dispare ci devine mai accentuata
ce pot face in stare de oboseala cronica as dormi pe mine.?
0
14-12-2014, ora 19:51
mihaiela2002
Nu este medic/terapeut
mihaiela2002
Recomand din toata inima pe doctora DASCALESCU CRIOSTINA din suceava este super doctora eu sunt din craiova. da tratament super bune
0
14-12-2014, ora 19:52
mihaiela2002
Nu este medic/terapeut
mihaiela2002
grandaxinul merge super pe oboseala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  • Vitaminele, mineralele şi rolul lor în oboseala fizică și psihică
  • Potrivit unui nou studiu, consumul de canabis poate ameliora oboseala
  •