oboseala psihica ?

01-08-2014
Andr_sp
Nu este medic/terapeut
Andr_sp
Buna ziua! Rog pe oricine care s-a mai intalnit sau are idee despre urmatoarele simptome sa imi dea un sfat, o parere, orice...
Am 24 de ani iar de 2 luni de zile ma confrunt cu o stare care m-a dat peste cap.Simptomele sunt urmatoarele:
-Oboseala permanenta a ochilor la care se adauga aparitia unor pete si liniute transparente, musculite sclipitoare atunci cand privesc suprafete luminoase, pe cer indeosebi.
-O stare ciudata in care percep mediul inconjurator intr-un mod abstract, bizar, parca as fi intr-un vis desi constientizarea realitatii este perfecta.
Din ce am citit se aseamana cu starea de derealizare desi alte probleme ca anxietate, depresie, atacuri de panica nu am.E posibila aparitia acestei stari doar de la oboseala psihica?
-senzatie de nod in gat, care ma determina sa tusesc si sa scuip des
-dificultatea de a adormi
-in anumite zile nu am deloc pofta de mancare fiind nevoit sa mananc fortat si am o stare generala de rau
-foarte rar prezint si dureri de cap, tulburari digestive

Totul a inceput dupa ce am condus 600 km fara sa fi dormit mai mult de 4 ore in ultimele 2 nopti.Mentionez ca obisnuiam sa duc un stil de viata haotic, nopti nedormite, obisnuiam sa adorm spre dimineata (4:00-5:00) ora de trezire fiind 13:00-14:00, petrecand foarte mult timp in fata calculatorului, alimentatie dezechilibrata.

Urmatorele analize le-am efectuat si au iesit normale:
-analize de sange:homoleucograma, analiza biochimica, VSH, ficat(transaminaze, B, C, electroforeza, gama GT), glanda tiroida (TSH, FT4, Anti-TPO) toate in limite normale
-urina, scaun
-EKG si ecografie cardiaca
-ecografie stomac, ficat, splina, rinichi, glanda tiroida etc
-radiografie plamani
-bilirubina
-RMN Cerebral
-Control oftalmologic ( -0, 25 la ochiul stang)

Medicul neurolog mi-a zis ca am neurastenie si mi-a dat tratament pentru o luna insa au trecut 2 saptamani si nu simt nicio ameliorare.Ma sperie starea asta ciudata de derealizare sau ce o fi.
E posibil sa am vreo carenta de vitamine si sa nu apara la analizele de sange?
Va rog sa imi da-ti un sfat practic, o parere, orice, sunt disperat
Va multumesc!!
4 comentarii
0
01-08-2014, ora 19:59
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
nu e cazul sa te ingrijorezi, e posibil sa fie vorba de o depresie, care trece daca e tratata corespunzator. Consulta un medic psihiatru si intreaba daca eventual ar fi util sa apelezi si la psihoterapie.
1
22-08-2014, ora 11:25
RCosmina
Nu este medic/terapeut
RCosmina
Salut.
Uite si eu trec prin aceasi chestie.Si eu am fost foarte speriata si m-am tot interesat pe interenet ce ar putea fi, evitand sa merg la un psihatru pana intr-o zi cand am avut un atac de panica foarte urat si am ajuns la urgente.
Ce ai tu se numeste tulburare de depersonalizare, starea aceea cu visul.Iti recomand sa mergi cat mai repede la un psihatru.Stiu cum te simti si cat de nasoala e starea, tocmai de aceea iti spun. Ajunge la un moment dat sa iti afecteze viata sociala si profesionala.Eu ma simt acum mai bine cu tratament, doar ca nu bine 100 %, dar ca si " mai binele" asta conteaza.Iti urez sanatate si sper sa imi urmezi sfatul.
0
23-08-2014, ora 00:43
Andr_sp
Nu este medic/terapeut
Andr_sp
Iti multumesc pentru sfat, eu doar ce m-am intors din vacanta sperand ca o sa ma simt mai bine dar ma simt la fel, starea nu s-a imbunatatit, probabil o sa ajung si la psihiatru. Tu ce tratament urmezi ?
0
01-09-2014, ora 09:30
RCosmina
Nu este medic/terapeut
RCosmina
Urmez tratamentul recomandat de psihatru. Nu cred ca are relevanta ce tratament urmez eu, deoarece poate ce ai tu e diferit.Doctorul o sa stie cel mai bine ce sa-ti recomande dupa ce te consulta.Multa sanatate :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  • Vitaminele, mineralele şi rolul lor în oboseala fizică și psihică
  • Potrivit unui nou studiu, consumul de canabis poate ameliora oboseala
  •