Oboseala si lipsa de motivatie

28-01-2013
jemeni
Nu este medic/terapeut
jemeni
Buna, ma aflu in perioada bac-ului si de la un timp indiferent de cat de mult ma odihnesc intotdeauna sunt obosita. Dimineata, la orele de curs, de abea pot sta treaza, imi simt corpul foarte molesit, am ameteli, imaginea imi fuge sau mi se incetoseaza. De asemenea, dimineata mie greata si am dureri de stomac. De obicei ma pun sa dorm pe la 11 seara si ma trezesc in timpul saptamanii pe la 6. Dorm 2 ore si dupa ce ajung acasa de la scoala. De cand am inceput anul acesta scolar tot asa am tinut-o, si de asemenea, desi stiu ce imi doresc sa fac in continuare si stiu ca pot si stiu ce trebuie sa fac in continuare, nu ma motiveaza nimic pentru a face asta, de exemplu a invata mai bine. De fiecare data cand stiu ca trebuie sa incep sa-mi invat prefer sa mananc (nu am probleme cu greutatea) si sa fac orice altceva ce imi distrage atentia de la asta. Nu vreau sa imi pierd timpul degeaba si sa ratez sansa de a absolvi bac-ul cu o nota buna si de a intra la facultatea pe care mi-o doresc. Va rog, dati-mi niste sfaturi.
Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  • Vitaminele, mineralele şi rolul lor în oboseala fizică și psihică
  • Potrivit unui nou studiu, consumul de canabis poate ameliora oboseala
  •