obturatie canal - ceva normal ?

08-05-2015
ku990
Nu este medic/terapeut
ku990
Salut,

M-am prezentat la medic cu urmatoare problema:
O mica gaura in molarul drept sus, nu simteam mai nimic dar in schimb nu mai puteam trage aer rece si sesibilitatea la mncaruri cald/rece destul de marita.
A ciocanit molarul cu manerul la o ustensila si ma intreaba daca ma doare, am raspuns sincer ca nu, simteam si auzeam ca ciocanea ceva mai puternic sa fie sigur ca spun adevarul.
In secunda 2 a spus ca scoate nervul si ca il va plomba, ok. Zis si facut a scos nervul iar acum sa ma prezent peste 7 zile pentru ami pune plomba ( acum am o plomba temporara ca o pasta.. ).

PROBLEMA MEA ?
Daca cand a ciocanit in molar nu ma durea.. acum simt o durere si daca imping putin cu limba + simt gingia din ce in ce mai umflata, iar mai tot timpul vine si pleaca o durere usoara.. pot spune ca as simti-o umflata..

Tare mi-e teama de ce e mai rau... va rog sa-mi spuna cineva daca este cat de cat normal si ce sa fac..

Asa era situata caria, era adanca pana la nerv :
http://s30.postimg.org/por4ymqkx/Acid_Erosion_normal_molar.jpg
1 comentarii
0
08-05-2015, ora 22:03
Dr. Tabarcea Ion
Stomatologie
Dr. Tabarcea Ion
Daca durerea persista sdi creste sau simţiţi ca se umfla mai tare contactaţi medicul dvs. In mod normal ceea ce simţiţi dvs va diminua in timp si va fi bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: