Obturatie de canal ok sau nu ?

29-09-2017
Catalin2017
Nu este medic/terapeut
Catalin2017
Buna ziua,

Am si eu nevoie de o parere. Este facuta ok obturatia urmatoare sau nu ? Mentionez ca inca simt cand manac ceva in masea, o durere mica dar care ma jeneaza. Premolarul avand un perete lipsa ce sugerati ? Sa merga sa imi pun un pivot si o coronita pentru o rezistenta in timp mai buna? Din pacate nu pot adauga radiografia
3 comentarii
0
29-09-2017, ora 12:10
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,

Fara o radiografie de control dupa obturatia de canal nu ne putem pronunta daca obturatia definitiva este corecta sau nu..
Dupa obturatia de canal definitiva dintele este sensibil intre 10-14 zile.
Atunci cand lipseste un perete este recomandat un pivot metalic si o coroana de acoperire.

O zi buna.
0
02-10-2017, ora 19:22
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna seara,
puneti radiografia aici ca sa putem spune mai multe.Nu stiu exact cum se face dar cred ca va pot ajuta cei de la suportul acestui site. ASteptam radiografia! Multumim!
0
02-10-2017, ora 23:07
Catalin2017
Nu este medic/terapeut
Catalin2017
Am reusit sa o incarc la profil, se vede ca nu a ajuns cu pasta pana in capat. Am mai facut si la alta clinica o alta radiografie din mai multe unghiuri si a reiesit ca mai este un canal in spate care nu este complet obturat. Oricum se poate lasa 2 mm pana la apex di ce am citit pe internet. Poate pe viitor(peste cateva luni) o voi deschide si o sa o obturez la microscop, ii voi mai pune un pivot di fibra de sticla plus o coronita din zirconiu. Sper sa nu imi creeze probleme pana atunci. Coronita cum credeti ca trebuie sa o fac ? Mai am 3 pereti din acest premolar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: