Obturatie de canal

18-03-2017
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Buna seara, in urma cu 3 luni m-i s-a efectuat o obturatie de canal la dintele 11 care dupa o luna s-a dovedit a fi un procedeu esuat iar doctorul a luat in calcul situatia reobturarii canalului la scurt timp. Prima obturatie a fost facuta cu depasire, si a ramas pasta dupa varful radacinii. Cea de a doua obturatie facuta luna trecuta a decurs mai ok insa de cateva zile s-a umflat putin gingia in jurul dintelui, simt o jena iar pe interior in cerul gurii am o afta mica. Care ar fi problema ? Va multumesc anticipat !
6 comentarii
1
18-03-2017, ora 22:08
Dr. Prescornițoiu Elena
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Prescornițoiu Elena
Buna seara, aveti cumva o radiografie efectuata dupa ultima interventie?
1
19-03-2017, ora 09:45
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Nu, dar am o radiografie dupa prima obturatie insa zilele urmatoare voi face o radiografie cu ultima obturatie.
0
20-03-2017, ora 21:33
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Am radiografia cu ultima obturatie cum as putea sa vi-o trimit ?
0
20-03-2017, ora 22:37
Dr. Andreea Ioanovici
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Andreea Ioanovici
Buna seara, puteti sa o puneti pe imgur si sa ne postati link-ul aici. Nu trebuie sa aveti cont. E cel mai simplu.
0
20-03-2017, ora 23:03
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
aceasta este !
http://imgur.com/a/cwBOU
1
20-03-2017, ora 23:28
Dr. Andreea Ioanovici
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Andreea Ioanovici
Este posibil sa aveti o reactie usoara cauzata de acel surplus de pasta care a depasit apexul dintelui. In sine, o obturatie cu depasire nu inseamna un tratament esuat si la dumneavoastra nu pare sa fie o problema.

Parerea mea este sa mai asteptati sa vedeti cum decurg lucrurile. Este posibil sa fie o reactie trecatoare care sa se linisteasca odata cu trecerea zilelor. Posibil si acea afta sa fi aparut ca reactie la pasta de canal. Fiecare organism reactioneaza diferit.

Daca situatia nu se amelioreaza in timp si jena nu dispare, informati-va medicul. Intre timp incercati sa mentineti o igiena cat mai buna si mergeti sa va rezolvati acele carii interdentare (si probabil va trebui sa scoateti si nervul dintelui alaturat de acesta despre care am discutat. Din ce se vede radiologic, caria este foarte aproape de camera pulpara. La un moment veti avea dureri si acolo)
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 7000 de cabinete si clinici de stomatologie din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor stomatologice, cititi recomandari, va puteti programa online.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK