Obturatie de canal

12-05-2010
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Dupa ce mi-a facut obturatie de canal la o masea.Mi-a facut anestezie locala
Precizez ca nu ma durut deloc decat la un canal cand tragea.
Mi-a scos nervul mi la aratat si totusi tot o simt in gura si cand musc cu masea de sus pe ea tot o simt si ma mai doare dar foarte putin
De ce?
Daca mi-a scos nervul.
Apoi mi-a cimentat dar trebuie sa revin pentru plombare.
Plombarea se realizeaza sub anestezie locala sau fara anestezie?
56 comentarii 12 Înainte ›
0
12-05-2010, ora 11:52
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Se face fara anestezie...e normal sa mai simtiti o usoara jena dupa obturatia de canal...trece in max o saptamana...puteti lua nurofen forte (cam 2 ) ca sa micsorati aceasta perioada.asta in cazul in care tratamentul de canal este corect facut.
0
21-05-2010, ora 14:51
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
Buna, exista mai multe variante, una dintre ele este intradevar flare-up-ul care este normal dupa o obturatie de canal, flare-up-ul este defapt impingerea bacteriilor de pe canal dincolo de apex, iar corpul in mod natural reactioneaza luptand cu ele, a 2-a varianta este ca doctorul care a facut obturatia de canal sa fi omis un canal sau poate mai multe.In general intr-un tratament de canal este bine ca obturatia coronara sa fie facuta in acelasi timp in care se face si obturatia de canal pentru ca exista fenomenul de percolare care poate compromite cu usurinta un tratament intradevar corect executat.daca puteti atasati o radiografie sa vedem si noi rezultatul final.
Numai bine
0
02-06-2010, ora 11:48
nessaja
Nu este medic/terapeut
nessaja
aceeasi problema o am si eu...si nu stiu ce sa mai fac...am suferit o obturatie ieri, si inca am dureri insuportabile...dureri dispar dupa ce iau tador...dar am auzit ca nu e este recomandat mai ales in cantitati mari...durerile vor disparea?:( ca am programare abia peste o sapt...
0
02-06-2010, ora 14:13
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
stai linistit/a ca o sa te lase pana la urma, depinde de la om la om reactia organismului la bacteriile cantonate la apex dupa obturatie, "rabdare si tutun", nu e bine sa iei foarte multe pastile dar tinand cont ca nu o sa faci asta 2 luni poti o zi doua pana te lasa sa iei 4 nurofene pe zi.Astept detalii despre evolutie.
Succes.
0
02-06-2010, ora 16:03
nessaja
Nu este medic/terapeut
nessaja
iau tador cand am dureri infernale...si mi=-am luat acum ketonal:(...e bun?acum nu ma mai doare f rau...doar noaptea cand nu pot sa dorm deloc:(...dar de ce sunt asa normale durerile acestea cand s-au scos si nervii ?:(((
0
02-06-2010, ora 16:11
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
Cum am scris si mai sus durerile acestea n-au legatura cu nervul, el intradevar nu mai exista si canalul este curat si obturat dar problema este ca la dintele ala tu ai avut niste bacterii care cand s-au facut spalaturi pe canal si s-a facut tratamentul mecanic al canalului ele au fost impinse la apex, iar acesta este modul de reactie al organismului la niste "intrusi".Este un modul lui de a se apara, durerile vor trece, eu iti recomand sa nu iei ketonal pentru ca e pacat ca de la o masea sa dai in alte probleme cu stomacul, daca ti s-a dat sa faci radiografie de control la obturatia de canal care ti-a fost facuta te rog trimite-mi-o si mie sau ataseaz-o aici sa o vedem si noi.sunt convins ca ai avut la dintele acela o carie destul de urata si ai ajuns in dureri la doctor.
Trebuie sa ai rabdare si sa nu te supradozezi cu medicamente pentru ca te va lasa pana la urma.
In mod normal trebuie sa te lase in cateva zile, oricum intensitatea durerilor va scadea.
0
02-06-2010, ora 16:18
nessaja
Nu este medic/terapeut
nessaja
nu am facut radiografie pt aceea obturatie...am fost de fapt la dentist pt ca prezentam dureri f mari si mi s-a spus ca nu e de scos, ca e o carie complicata si va trebuie sa urmez un tratement...mai intai mi s-a pus un pansament si eram programata peste 2 zile dar nu am mai rezistat si m-am dus imediat a doua zi...unde mi s-a facut aceasta obturatie...am apelat la ketonal pt ca tador mi se parea mult prea periculos pt mine...si am luat doar un ketonal...ca stiam ca e f rau la stomac...:(
0
02-06-2010, ora 16:21
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
Da, exact asta suspectam ca ai avut o carie complicata, o carie complicata inseamna multe bacterii pe canale.Stai linistita ca durerea o sa treaca daca tratamentul este corect executat.iti doresc multa sanatate
0
02-06-2010, ora 16:22
nessaja
Nu este medic/terapeut
nessaja
durerile sigur vor disparea?:( sau macar se vor dimunua?ca nu mai suport sincer:(((
0
02-06-2010, ora 16:23
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
Te cred si iti sunt alaturi, dar stai linistita ca vor trece!
0
02-06-2010, ora 16:24
nessaja
Nu este medic/terapeut
nessaja
va multumesc din suflet:((...si cand ma gandesc ca abia marti sunt programata :((
0
02-06-2010, ora 16:29
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
Nu ar avea ce sa va faca, daca va deschide obturatia ar compromite tratamentul, intradevar durerile probabil ar disparea, dar daca vreti sa ramaneti cu dintele in gura e bine sa faceti un efort si sa suportati durerile pt ca o dezobturare de canal v-ar aduce inapoi de unde ati plecat ieri sau cand s-a executat tratamentul.
0
02-06-2010, ora 16:37
nessaja
Nu este medic/terapeut
nessaja
probabil sa imi puna o plomba ceva...:-s oricum sper ca maine sa mi se mai diminueze din durere macar putin:(
0
03-06-2010, ora 21:03
nessaja
Nu este medic/terapeut
nessaja
ce analgezice usoare pe baza de antiinflamatorii imi recomandati ?:( tot nu scap de dureri :(((
0
03-06-2010, ora 21:58
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
Îmi pare rău ca primesc astfel de vesti de la tine, îţi recomand orice pe baza de ibuprofen, nurofen sau chia ibuprofen ca denumiri comerciale.spune-mi dacă s-au mai diminuat durerile din intensitate?
0
03-06-2010, ora 22:51
nessaja
Nu este medic/terapeut
nessaja
s-au mai diminuat...doar ca acum simt asa o durere raspandita :(...continui sa iau ketonal.exista vreun risc daca iau ipubrofen dupa ce am luat ketonal? le pot combina?
0
04-06-2010, ora 00:43
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
ia doar ibuprofen, e destul o sa dispara usor usor durerile..stai linistita
0
04-06-2010, ora 09:05
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna nessaja. Asa cum am mai spus(ai mai postat acelasi mesaj in alta parte si ti-am raspuns), nu este normal sa ai dureri insuportabile in urma unui tratament corect de canal(citeste celalalt mesaj pentru a vedea situatiile in care pot aparea aceste dureri insuportabile). Am mai spus, daca pe canal ai obturatie definitiva si e corect facuta, nu exista reactie periapicala, poate aparea o durere mai mult sau mai putin puternica la apasare sau la atingerea cu limba, dar care cedeaza la antiinflamatorii. Imi pare rau sa vad ca un medic iti spune sa te indopi cu medicamente si sa astepti o saptamana pana cand ai programare
0
04-06-2010, ora 10:38
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
Da fiecare are dreptul sa vorbească orice si oricând, depinde cât de mult te limitezi la informaţiile pe care vrei sa le acumulezi!încercati sa iesiti din şcoala românească si sa evoluati putin.
0
04-06-2010, ora 16:17
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Datoria noastra este sa ajutam pacientii, nu sa ii sfatuim sa stea linistiti, sa sufere o saptamana in timp ce ii indopam cu medicamente si ii linistim ca in cele din urma o sa le treaca. Pe pacientul care sufera nu il incalzeste cu nimic faptul ca ii fluturi prin fata niste termeni pomposi, cat timp el se tavaleste de durere. Si repet, acel fenomen de care vorbesti, nu provoaca dureri atat de intense, pe perioade atat de lungi si care nu cedeaza la nici un antiinflamator. Daca asta este evolutia de care vorbesti, nu multumesc!!!
0
04-06-2010, ora 21:38
nessaja
Nu este medic/terapeut
nessaja
imi pare rau ca s-a ajuns aici la unele discutii doar de la anumite lamuriri...fiecare imi este de ajutor...nu e vb ca o persoana ma sfatuieste sau nu sa sufar sau sa ma indop cu pastile...vroiam doar sa stiu ce e de facut...si am postat si eu unde era acest subiect nu vad ce e e gresit!nu am o radiografie sa o postez si inca am anumite dureri cand apas pe maseaua respectiva si o durere raspandita...mi se pare anormal pt ca deja au trecut 3 zile de cand mi s-a facut obturatie si nu stiu cat de normal este
0
04-06-2010, ora 23:03
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
Stai linistita nesaja, nu ai provocat nimic. Chestia asta exista de cand lumea : 10 medici, 10 diagnostice. Mai este o problema in lumea medicala, unii vor sa epateze putin uitand un lucru: trebuie un pic de experienta si de documentare ca s-o faca. Dar nu-i bai, chiar si asa, orice discutie contradictorie aduce progres. Am s-o contrazic si eu pe colega de breasla si am sa-i dau sa citeasca un articol(http://www.doctorsavu.ro/blog/flare-ups-144.html ) publicat de un alt coleg de al nostru si care demonstreaza ca pot fi reactii inflamatorii puternice si de lunga durata chiar dupa un tratament endodontic ca la carte. Mai mult, am avut ocazia sa-l vad pe autorul blogului lucrand si avand astfel de cazuri pe care le-a rezolvat cu antiinflamatoare si cu rabdare multa obtinuta din partea pacientului. Ce totusi nu-ti pot spune nici eu si nici colega contrariata de recomandarile mele, este daca medicul tau curant a respectat protocolul corect al unui tratament de canal. Asta cred ca pune capat altor comentarii. In speranta ca ai avut parte de un tratament corect, iti doresc o insanatosire grabnica, iar colegei ii doresc lectura placuta si vreo 2-3 flar-up-uri virulente in urmatoarele saptamani, care ii vor schimba cu siguranta viziunea asupra tratamentelor endo. Sa auzim de bine!
0
05-06-2010, ora 10:12
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In cazul unui tratament corect facut, oricat de puternica ar fi sensibilitatea, evolutia trebuie sa fie pe zi ce trece tot mai buna, nu mai accentuata, mai ales sub actiunea antiinflamatoarelor (asta incerc sa-i explic d-lui dr cu experienta). Se pare ca acum dl. dr le cam intoarce, eu de la inceput am pus problema unui tratament corect si posibilitatile in care poate aparea aceasta durere.Iar pt nessaja, nu am spus ca ar fi ceva gresit, am spus doar ca mesajul a fost postat in doua locuri si am raspuns la ambele sectiuni
0
05-06-2010, ora 10:15
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Inaca o chestie pt dr. Aron: nu cred ca e o atitudine demna de un medic sa doresti sa sufere cineva doar pt a dovedi un punct de vedere
0
26-06-2010, ora 01:15
crisu crryssa
Nu este medic/terapeut
crisu crryssa
Buna seara. Am avut o plomba veche la o masea, nu ma durea dar am fost la dentist sa scap de ea pentru k nu arata foarte bine.S-a constat ca aveam o infectie sub plomba aceea.Am facut aproximativ 3 sapt tratament dupa cate acum 2 zile mi s-a obturat maseaua, asta intamplandu-se miercuri.Joi la pranz au inceput durerile, nu numai la atingere.Ma doare fara sa o ating, simt p durere pe toata partea dreapta.Doctorul mi-a spus ca este normal sa ma doara cateva zile.Iau ketonal forte dar durerea revine la 4 5 ore dupa ce am luat pastila. Este normala aceasta durere ?
0
26-06-2010, ora 12:27
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu am prea inteles daca a fost scos nervul sau doar s-a inlocuit plomba veche.

Daca doar s-a inlocuit plomba veche, atunci durerea asta NU e ok... in sensul ca durerea indica necesitatea unui tratament de canal.

Daca s-a scos nervul, atunci durerea care apare in zilele urmatoare e considerata normala. Va scadea in intensitate in urmatoarele zile.
0
26-06-2010, ora 14:00
crisu crryssa
Nu este medic/terapeut
crisu crryssa
nervul era mort si a fost scos inainte de tratamentul efectuat, acum aproximativ o luna. Aseara am observat k nu ma doare cand ating maseaua respectiva si cea de langa ea adica ultima masea din partea dreapta. Acum nu ma mai doare atat de tare dar tot simt o jena.Multumesc frumos
0
07-12-2010, ora 14:18
cpana
Nu este medic/terapeut
cpana
Eu am obturatie de canal facuta acum o luna, si in continuare cand mananc pe acea masea simt durere (nu foarte mare) si dupa gingia se inflameaza si continua sa ma doara cateva ore. Este inadmisibil, mai ales ca am facut obturatia la un medic renumit (decan mai exact).
0
09-12-2010, ora 08:36
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
si dupa obturatie...ati facut inca o radiografie ?
0
09-12-2010, ora 09:39
cpana
Nu este medic/terapeut
cpana
da, asa a cerut medicul. A zis ca e multumit de ce a facut :) In alta ordine de idei, am inteles ca vindecarea osului care in prealabil s-a retras din cauza infectiei, poate dura pana la 6 luni. Probabil ca asta este si cazul meu. O sa astept 6 luni, viata e lunga :)
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vasele sanguine prefabricate ar putea revoluționa tratamentele pe canalul dentar
  • Un remediu alternativ ce ar putea regenera pulpa dentară pierdută
  •