Obturatie de canal dureroasa+lucrare

03-02-2011
Nicoleta V.
Nu este medic/terapeut
Nicoleta V.
Buna ziua! Am si eu o problema destul de grava, in sensul ca de mai mult de doua luni ma doare maseaua obturata. Dupa 2 saptamani de la inceprea durerii a dezobturat canalul crezand ca poate ar mai fi un alt canal. Durerea adevenit si mai putenica, nu puteam sa dorm. Medicul meu stomatolog este ingrozit, spune ca nu a mai intalnit asa ceva. Am facut o gramada de radiografii, singurul lucru care pare suspect este un punct unde se termina canalul(cica este pasta de canal care de regula se reintegreaza). M-a trimis apoi la un prieten unde am facut niste infiltratii, fericirea a durat cateva zile deoarece durerea a reaparut parca si mai puternic. Ma dureau si maselele din jur, nu puteam manca. Apoi acelasi medic mi-a dat un tratament cu lyrica si antiimflamatoare, ce-i drept s-a mai diminuat. Acum cateva zile mi-a pus lucrarea provizoriu sa vedem cum reactioneaza, normal ca ma doare acea masea, dar si lucrarea cu totul, se presupune ca iradiaza. Nu stiu ce sa mai cred, a cui este vina, organismul meu sau medicul a gresit ceva. Mentionez ca cealalta maseluta obturata, care face parte din lucrare, nu are nimik si nu m-a durut absolut deloc. Sunt disperata, dati-mi va rog un sfat ce as putea sa mai fac...Astazi mi-a zis ceva de laserterapie( cand am intrebat la o clinica s-au uitat stramb la mine)...diagnosticul ipotetic pus de medicul meu- parodontita apicala post obturatie canal 46- si daca nu rezectie sa scoata acel punct de la care se "presupune" ca vine durerea. Dati-mi va rog un sfat pe 15 feb se fac 3 luni de cand stau cu aceasta durere si nimeni nu stie cauza. Multumesc mult si scuze de deranj!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: