ochelari noi

29-08-2011
jr mihai
Nu este medic/terapeut
jr mihai
Acum o luna am fost la un consult oftalmologic si in urma acestuia a trebuit sa imi schimb ochelarii. Diferentele dintre ochelarii vechi si cei noi nu sunt mari si mi-a luat o zi sa ma obisnuiesc cu ei (am avut mici dureri in spatele ochilor). Dupa o vizita la magazinul unde i-am facut, pt o ajustare (rame de plastic), tehniciana de acolo a reusit sa imi strice rama si lentilele de plastic incalzindu-i prea tare; in concluzie a trebuit sa imi refaca ochelarii pe garantie. Cu aceasta ocazie am decis sa imi aleg si alta rama, tot de plastic si mai confortabila pe nas, dar cu lentilele mai inguste ca cei dinainte. Cand m-am dus sa ii ridic pe cei noi, am observat ca vad un pic ciudat cu ochiul stang decat cu cei stricati. Am zis ca poate trebuie sa ma obisnuiec si cu acestia desi ar fi trebuit sa vad la fel avand in vedere ca ambii au fost facuti dupa aceeasi reteta. Dupa vreo 2 zile de purtat noii ochelari a inceput sa ma doara ochiul stang...m-am dus inapoi sa ii masoare sa vad daca sunt facuti conform retetei...sunt in regula.apoi m-am dus la alt cabinet sa ii masoare sa vad daca da aceleasi rezultate.la fel...dioptriile sunt bune, distanta pupilara e buna. Am fost consultat si de alt medic oftalmolog iar reteta este cea de care am nevoie. Eu vreau acum sa aflu de ce cu ochelarii noi am un disconfort la ochiul stang, pe cand cu cei vechi(stricati) nu aveam, desi ambii au fost facuti dupa aceeasi reteta. Cu ochelarii noi ma doare din cand in cand ochiul stang iar seara cand ma uit la un film observ la un moment dat ca vad in ceata cu el. Planuiesc sa merg la alt doctor oftalmolog sa ma consulte dar pana atunci vreau niste pareri de la voi.
Multumesc anticipat!
Mihai
1 comentarii
0
29-08-2011, ora 17:18
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ok, nu stiu ce sa zic ; eu as zice ca ar trebui facuti alti ochelari ; cauta o rama similara cu prima rama, se pare ca nu trebuie sa fie foarte ingusta, sa asigure un camp vizual bun, lentilele sa fie de foarte buna calitate ( cu aberatii minime in periferie), fara defecte, eventual cu tratament de durificare, strat hidrofob, oleofob, antireflex, dezaburire, sa fie respectata distanta interpupilara; consulta si un oftalmolog. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ai nevoie de ochelari? Cum să-ți testezi singur vederea!
  • Prescripție ochelari - explicații termeni OD, OS, CYL, SPH
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •