ochelari noi dioptrii gresite?

08-02-2018
hofman
Nu este medic/terapeut
hofman
Buna ziua. Ma numesc Adrian am 40 de ani si de cativa ani am observat ca nu mai vad asa bine cu ochiul stâng. Am fost la consult oftalmologic si am urmatoarele masuratori:
-fara picaturi: R: SPH +1.75 CYL +0.00
L: SPH +2.50 CYL +0.25
PD: 65mm
-dupa 2 picaturi: R: SPH +3.00 CYL +0.50 AX 69
L: SPH +4.25 CYL +0.25 AX 131
- dupa 3 picaturi: R: SPH +3.00 CYL +0.50 AX 70
L; SPH +4.25 CYL 0.00
Am primit rețetă ochelari permanent:
OD SF. +2.25 OS SF.+3.25 i- am facut dar nu mii se par buni. Ametesc. Dupa ce ii port o perioadă ma dor ochii. Daca închid ochiul drept, cu stângul nu vad nimic, totul e in ceata...Ma întrebam daca nu cca sunt prea mari dioptriile de pe rețetă. Va multumes anticipat
2 comentarii
0
09-02-2018, ora 23:46
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Faceti-va un nou control, ameteli am avut si eu cand am inceput sa port pentru prima oara ochelari, din ce am inteles poate dura 2-3 saptamani chiar o luna pana ochiul se obijnuieste cu dioptriile, din aceasta cauza pot aparea ameteli...acum nu mai am probleme si vad foarte bine cu ei...
0
09-02-2018, ora 23:57
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
acum am citit mai bine, sa inteleg ca asta e prima dumneavoastra pereche de ochelari si are dioptriile astea? Doamna scuzatimi expresia, dar dumneavoastra seara cand v-ati pus in pat, vedeati bine si cand v-ati trezit, v-ati trezit chioara? Nu ati obserat pana atunci nu vedeti bine? Pai e si normal sa va doara capu si sa ametiti daca ati inceput cu asemenea dioptrii, ochiul nu e obijnuit, nu a-ti luato treptat, cu un 0, 75 sa zicem si pe urma crestea la 1, 5 si tot asa...dumneavoastra a-ti inceput direct cu un pas de uriaaaas.Eu zic sa purtati ochelarii si cand vedeti ca e prea mult si ametiti sau va doare capul, faceti o pauza de o ora, datii jos, pe urma purtatii iar si treptat ar trebui sa se obijnuieasca ochiul, dioptriile sunt foarte foarte mari pentru prima pereche de ochelar si daca vedeti ca intr-o luna nu va e mai bine, atunci mergeti la medic pentru un nou control. Sau ca sa fiti dumneavoastra impacata, mergeti acum la un nou control si vedeti ce va zice dar cu dioptriile alea mi se par normale durereile de cap si ameteala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •