Ochi drept durere

29-12-2017
cezarica
Nu este medic/terapeut
cezarica
Buna ziua

De 1-2 ani am o problema la ochiul drept si nu-mi dau seama de la ce poate fi iar de cateva luni apare tot mai des durerea, cam 3-4 zile pe luna, uneori ma trezesc dimineata cu durerea, altadata apare in timpul zilei si nu dispare pana nu ma culc noaptea. Daca in timpul zilei simt ca incepe sa ma doara am observat ca trece cu o cafea sau un paracetamol, altadata nu, sau cu un ibuprofen dar daca durerea e mai mare uneori nu trece nici cu 2 pastile. Ce am mai observat e ca daca stau uneori intr-o incapere intunecosa incepe sa ma doara si se amelioreaza si trece daca ma duc undeva unde e mult soare sau daca aprind becul in camera, altadata e invers si trece daca ma duc undeva unde e intuneric. Uneori am senzatia ca e ceva inauntru cand clipesc, un fir de geana sau nisip si am tendinta sa frec ochiul. Uneori incepe sa ma doara si dupa 2-3 ore ce consum alcool.

Probleme cu vederea nu am si nu port ochelari.

Aveti idee?
6 comentarii
0
02-01-2018, ora 11:46
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Salut, daca zici ca uneori trece cu o cafea, e posibil sa fie tensiunea mica...dar ce-l mai bine ar fi sa faci un control :)
0
03-01-2018, ora 14:43
cezarica
Nu este medic/terapeut
cezarica
doar uneori, la fel cum uneori trece cu paracetamol/ibuprofen, altadata nu. un control unde? la un cabinet oftalmologic sau altundeva? sa fie problema din alta parte? e cumva conjunctivita?
0
03-01-2018, ora 23:50
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Exact, un control complet la oftalmologie, pot fi cauze multiple pentru durerea ta.
0
11-01-2018, ora 12:48
cezarica
Nu este medic/terapeut
cezarica
am fost si in afara de o scadere a vederii mai mare fata de cel stang nu este alta problema...chiar nu e nici un medic pe aici care sa-si spuna parerea?
0
13-01-2018, ora 17:32
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Este posibil un început de glaucom. Mergi la medic.
0
13-01-2018, ora 20:57
cezarica
Nu este medic/terapeut
cezarica
si eu unde am fost? nu de acolo am venit? la care sa mai merg? presupun ca am fost testat si de glaucom

diagnosticul este astigmatism miopic compus, diferenta intre ochiul drept si stang este de -0.25 la dioptrie mai mult(scazut?) la cel drept, picaturi pentru durere si lacrimi artificiale pt senzatia de nisip, si se recomanda ochelari.

am sa observ daca durerea mai revine dupa cateva zile de administrare cu picaturile lacrimi artificiale

altceva nu stiu ce poate fi si unde sa mai merg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: