Ochi in ceata de 2 luni - keratita stromala?

11-07-2012
Irina_Cristina_B
Nu este medic/terapeut
Irina_Cristina_B
Buna ziua!
In luna mai, din senin, intr-o dimineata m-am trezit cu ochiul stang complet in ceata (ceata alba, ca si cum vad printr-un geam aburit).
Am fost la 3 medici diferiti si am fost diagnosticata cu Endotelita Ac, apoi Keratita interstitiala si, in final, Keratita stromala, dar fara dovezi in urma analizelor.
Analize hematologie: bune, doar VSH si Fibrinogen un pic elevate;
Virusologie (HIV, Adenovirus, Coxsackie, Echo-virus): negativ;
Singura analiza cu raspuns "Slab pozitiv" a fost Treponema pallidum - Anticorpi IgG (FTA-ABS), dar la repetare dupa o luna, a iesit Negativa;
Serologie (TPHA, VDRL, Herpes): facute la 2 laboratoare diferite, au iesit negative.

Deoarece nu gasesc nici cauza si nici un tratament care sa ma ajute sa vad, intreb aici daca ma poate ajuta cineva cu vreo recomandare?

Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
13-07-2012, ora 20:17
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
eu am mai gasit informatii interesante si f utile despre sanatatea ochilor pe un site numit "despreochi". vezi daca gasesti acolo mai multe informatii :)
sanatate multa!
0
17-07-2012, ora 11:20
Irina_Cristina_B
Nu este medic/terapeut
Irina_Cristina_B
Multumesc frumos pentru sfat, nu am gasit nimic concret dar mai caut! O zi frumoasa!
0
31-07-2012, ora 19:02
anca1234567
Nu este medic/terapeut
anca1234567
si eu voiam sa ti recomand to acelasi site, despreochi.ro.
0
17-10-2013, ora 10:52
andreea.iri
Nu este medic/terapeut
andreea.iri
cu aceeasi problema ma confrunt si eu din noiembrie 2012. ceata la ochiul stang, precipitate si neovase in stroma, la ochiul stang, iar rezolvarea inca nu am descoperit-o. cat timp fac tratament cu antiinflamatoare ceata dispare, cand nu mai pun antiinflamatoare ceata reapare. Analizele mi-au iesit bine, citomegalovirusul igg a avut valoarea de 269.5 um fata de 15 um cat ar fi limita maxima admisa.
In momentul de fata fac tratament pentru tratarea keratitei herpetice, dar nu vad nici o imbunatatire a vederii, din contra parca ceata e mai densa...
daca are cineva un sfat, o indrumare, astept cu nerabdare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul