ocluzie inversa - era mai bine asa?

13-11-2011
mihaibuc
Nu este medic/terapeut
mihaibuc
In decursul lunii august mi s-a efectuat o lucrare stomatologica prin care dintii din fata (4) destul de cariati mi-au fost reparati. Frumos de portelan arata superb insa..
Din ocluzie inversa mi s-a facut insa muscatura normala. Mi-a modificat chiar si un dinte complet sanatos bineinteles nu mai are nici nerv pentru ca sa arate bine dintii din fata. De atunci nu mai pot sa vorbesc normal. Initial ma impiedicam la fiecare cuvant dar acum e mai ok insa cu toate astea nu sunt de acord cu ce zice medicul ca de acum vei rezolva totul printr-un zambet. Nu e chiar asa mai ales ca nu mai pot sa am o conversatie fluida normala si trebuie sa ma strofoc si dupa atatea luni sa vorbesc asa inca altii sa ma inteleaga. Sa nu mai vobesc de faptul ca pe limba engleza si franceza ma poticnesc in continuare. Practic sunt ca un bebe care invata din nou sa vorbeasca. mi-am pierdut insa jobul care implica comunicare permanenta din cauza asta.
Nu totul se rezuma la estetica dintilor.
CE SE POATE FACE?
Era necesar refacerea dintilor cu ocluzie normala? Nu era mai bine sa raman tot asa ? Pot sa revin asa cum am fost inainte?
As dori niste pareri avizate inainte de a ma duce inapoi la medic.
1 comentarii
0
11-07-2012, ora 14:58
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Nu era mai bine deoarece acea ocluzie inversta ar fi dus la pierderea in totalitate a dintilor.
Va veti obisnui, fi-ti fara grija. Incercati sa vorbiti foarte mult, sau sa cititi o carte cu voce tare cateva ore pe zi. Rezultatele le veti vedea repede:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Creierul bebelușilor bilingvi prezintă o activitate crescută în zonele funcțiilor executive
  • Dispozitivele electronice (tabletă, telefon) la copiii mici, asociate cu întârzieri ale vorbirii
  • Cum percepi o persoană în funcție de intonația vocii ei? (Studiu)
  •