oeratie ruptura tendon ajutor

31-05-2017
tend68
Nu este medic/terapeut
tend68
Buna ziua , am facut operatie de rupture tendon in urma cu 8 saptamini. Am stat tot acest tmp cu gips si la pat, fara sa am voie sa pun piciorul in pamint. Acum mai trebuie sa stau 2 saptamini tot la pat, fara recuperare si dupa aceea sa incep sa fac cite 2 - 3 pasi tot cu cadrul de care m- am folosit si pina acum. Medicul a spus ca nu am nevoie deloc de kineto sau altceva. CHIAR am sa pot merge dupa 10 saptamini de stat in pat ??.Am citit pe forum ca se indica mobilizare mult mai repede ? L-am intrebat mereu de gheata si a spus ca nu am nevoie . Specific ca sunt suprponderala.
3 comentarii
0
31-05-2017, ora 13:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La ce tendon va referiti?
Ce tip anatomo-patologic de ruptura a existat, care a fost mecanismul de producere?
Ce tip de interventie chirurgicala s-a practicat?
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg: greutatea/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-05-2017, ora 14:49
tend68
Nu este medic/terapeut
tend68
Ma scuzati. A fost vb despre tendonul ahilian, o rupture totala, mi s-a facut rau pe strda si am cazut, dar mai patisem acelasi incident si cu 6 luni in urma si aveam dureri in calcai, nu puteam folosii bine talpa piciorului o tirsiam oarecum. Am 1an si 5 luni de la opertie de tiroidectomie totala si am avut si carcinom papilar si tot ce decurge dupa un asa diagnostic. Nu am iesirea din spital linga mine de aceea va spun cu cuvintele mele :a fost cusut tendonul lui Ahile cap la cap. De1 an sunt pensionata medical, am 49 ani, 162 cm, 120 kg. Nu fac sport. Va multumesc.
0
31-05-2017, ora 17:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Situatia este deosebit de delicata din cauza celor 70 kg in exces.
Orice pas poate duce la re-ruptura tendonului.
Cred ca doar chirurgul care v-a operat poate gestiona perioada de recuperare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: