Ofloxacin in timpul sarcinii???

02-04-2008
dido
Nu este medic/terapeut
dido
sunt insarcinata in 15 saptamani si am streptococ tip B.
Dr mi-a dat antibiotic Ofloxacin 1/12 ore, 10 zile. Dupa testele din laborator, bacteria aceasta a iesit sensibila la; ampicilina (A), ceftriaxon (CRO), claritromicina (CLR), eritromicina (E), levofloxacin (LEV), ofloxacin (OFX), penicilina (P), vancomicina (VA). Dr de familie mi-a recomandat ospen (care contine penicilina) iar ginecologul mi-a spus sa nu iau Ospen, ca el nu-i de acord ca nici macar nu-i sensibil, ca nu-i penicilina (P), asa cum a iesit in rezultate. Asa ca el mi-a prescris Ofloxacin 400(zanocin). Problema e ca de o ora caut pe net despre acest antibiotic si n-am vazut nicaieri ca ar fi permis in sarcina. Ba, pe forumuri unele s-au isterizat ca au luat acest antibiotic fara sa stie ca sunt insarcinate, asa ca sunt nevoite sa avorteze la indicatia mai multor medici.

CE SA FAC???
7 comentarii
0
03-04-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Parerea mea este sa nu luati Ofloxacin pe perioada sarcinii...
Streptococul grup B (Streptococcus agalactiae) este sensibil la penicilina insa necesita doze mai mari. Astfel Ospen-ul nu prea se da pentru eradicarea streptococului grup B.
Ceea ce ar merge in cazul dvs. ar fi Ospamox ce contine amoxicilina (singur sau combinat...) insa trebuie sa luati legatura cu un medic pentru a va recomanda doza corespunzatoare.
Oricum analiza pentru streptococ grup B trebuie repetata spre sfarsitul sarcinii pentru ca pericolul de transmitere la fat este in special in timpul nasterii, de aceea in caz de pozitivitate veti primi perfuzie cu antibiotic in timpul travaliului.
Multa sanatate si numai bine!
0
03-04-2008, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
multumesc pentru raspuns!!!
medicul meu ginecolog spusese ca n-are rost sa i-au ospenul prescris de medicul de familie deoarece dipa antibiograma nu face parte din lista de antibiotice la care bacteria este sensibila. imi mdaduse sa iau unul la 8 ore. adica are penicilina, dar nu penicilina (P). in rezultatele de la urocultura, urmatoarele antibiotice au iesit sensibile la streptococul grup b; ampicilina (A), ceftriaxon (CRO), claritromicina (CLR), eritromicina (E), levofloxacin (LEV), ofloxacin (OFX), penicilina (P), vancomicina (VA).
amoxicilina nu este printre ele, din cate vad eu. sau este similar unui antibiotic enumerat mai sus??
chiar nu stiu ce sa fac, n-as sta netratata.
0
03-04-2008, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
amoxicilina este cumva penicilina (P)?
0
03-04-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Penicilina, dupa cum vad, este trecuta in antibiograma... P-ul din paranteza reprezinta prescurtarea denumirii microcomprimatului de Penicilina care se utilizeaza in testarea sensibilitatii la antibiotice.
Ospen este penicilina, insa sunt studii care atesta ca streptococul grup B necesita doze foarte mari de penicilina pentru eradicare, de aceea Ospen-ul, daca e administrat, e posibil sa nu exercite un efect satisfacator pe acest streptococ...de fapt si in prospectul acestuia sunt mentionati streptococii din celelalte grupuri, insa nu si cel grup B.
Ofloxacin NU se administreaza in sarcina!
Tratamentul cel mai bun este o aminopenicilina (Amoxicilina sau Ampicilina, fac parte din acelasi grup) asociata cu un aminoglicozid (Gentamicina) - insa acesta din urma are de asemenea restrictii in cazul sarcinii...
Acum ce sa va zic?.poate ati fi putut rezolva problema cu Ospen, desi nu este garantat, dar e unul din antibioticele pe care le puteti lua in sarcina... ar ramane Ampicilina sau Amoxicilina, iar din antibioticele testate, Ceftriaxon si numai daca e neaparat necesar... Eritromicina.
Indiferent ce tratament veti lua, va trebui sa faceti analize periodic pentru a urmari prezenta acestui streptococ, in special in apropiere de data nasterii.
Numai bine!
0
03-04-2008, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
nici nu stiu ce sa fac.. sa-mi sun medicul ginecolog si sa-i spun ca nu pot lua ofloxacin 400 (adica zanocin) pt ca, pur si simplu, scrie pe prospect ca e contraindicat in timpul sarcinii si sa-l rog sa-mi administreze altceva ca sa nu stau cu frica-n san toata sarcina ca i-as fi facut rau bebelusului?? sau sa merg direct la medicul de familie sa o rog sa-mi prescrie altceva (cam ce mi-ati recomandat dvs)? ea imi prescrisese ospen 1500, 1comprimat la 8 ore.
spuneti ca daca e neaparat necesar se recomanda eritromicina.. eu citisem ca eritromicina, ampicilina si penicilinele sunt mai inofensive in sarcina (in ceea ce priveste afectarea fatului).. ma insel in privinta eritromicinei?

am citit ca in afara nici nu se administreaza antibiotic decat in ultimul trimestru, dat fiind ca e un streptococ care tot reapare. asa ca tratamentul cu antibiotic din ultimul trimestru previne ruperea precoce a membranelor pt ca in timpul nasterii sa se administreze un antibiotic (perfuzie) pt a evita contaminarea bebelusului. dar ei nu recomanda antibiotice mai devreme de atat.

multumesc din suflet pentru raspunsuri, chiar nu o sa iau acest ofoxacin. ramane doar sa vad la cine merg sa-mi prescrie un tratament ca lumea, care sa ma ajute dar si care sa ma lase sa dorm cu constiinta curata!!!
0
03-04-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Va citez din prospectul Ofloxacin-ului:
"Precautii: Ofloxacin nu se va administra la copii si la femeile in perioada sarcinii sau lactatiei, deoarece inca nu a fost stabilita utilizarea sa sigura."
Eritromicina:
"Desi nu s-au observat pana astazi efecte teratogene sau embriopate, eritromicina nu se va administra la femeile insarcinate decat in caz de stricta necesitate."
In schimb penicilina, ampicilina puteti lua fara grija.
In materialele mele scrie ca streptococul grup B raspunde cel mai bine la o asociere de aminopenicilina (Ampicilina sau Amoxicilina) si aminoglicozid (Gentamicina). Fiind problema cu Gentamicina in timpul sarcinii, nu mai puteti lua un astfel de tratament si veti lua probabil un singur antibiotic si in acest caz nu stim sigur daca vom avea un raspuns bun; dar macar puteti incerca... poate functioneaza.
Cred ca Ospamox (amoxicilina) ar putea da rezultate bune.
In legatura cu administrarea antibioticului in ultimul trimestru...pare logic, insa nu cunosc protocoalele din Romania; ne mai putem gandi si la faptul ca, daca Doamne fereste, e vorba de o nastere prematura, sa nu existe si aceasta bacterie care sa dea batai de cap...
In speranta ca v-am putut ajuta cu cateva sfaturi, va doresc multa sanatate dvs. si bebelusului!
0
03-04-2008, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
multumesc din suflet!
sanatate multa si dumneavoastra!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.