Ajutor! Am luat olanzapina in sarcina

18-10-2017
DianaAms
Nu este medic/terapeut
DianaAms
Buna, sunt gravida in 10 saptamani am luat olanzapina si depakine Cam in prima saptamana de sarcina, farà sa stiu ca Sunt gravida. Am fost La doi medici unu a zis sa Stau linistita celalat mi a zis ca e cu risc de malformatii. Va rog ajutati ma cu o parere..Daca mai cunoasteti cazuri.
4 comentarii
0
19-10-2017, ora 17:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Au fost cazuri care au nascut cu Olanzapina de 5 mg copii sanatosi.
0
19-10-2017, ora 21:53
DianaAms
Nu este medic/terapeut
DianaAms
Clara_p imi pare bine sa discutam iar:). Imi poti da mai multe detalii Despre ce sti in legatura cu sarcina si olanzapina? Si inca ceva poate afecta Daca am apucat sa iau doar in prima sapt ? Langa olanzapina am luat si depakine si serlift
2
24-10-2017, ora 10:27
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
In cazul olanzapinei cam 1 din 10 sarcini se nasc inainte de termen. Daca medicul spune ca riscurile depasesc beneficiile in cazul tau, ai putea sa-l asculti.Medicul e cel stie mai bine.

In schimb utilizarea Depakine in timpul sarcinii prezinta riscul unor malformatii si a unui coeficient de inteligenta redusa. Intreaba medicul ce iti recomanda.

Despre sertralina exista mai multe optiuni despre care poti sa citesti aici
http://www.choiceandmedication.org/generate.php?sid=81&fname=handyfactsheetperinatalsertraline.pdf

Asculta insa doar sfatul medicului tau ….si nu te lua dupa cele aflate pe net.
Medicatia in timpul sarcinii e un subiect prea important pentru a te baza pe sfaturi de pe net.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
24-10-2017, ora 13:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu stiu mai multe amanunte. Imi pare rau. Tineti legatura cu medicul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: