Olynth si tensiune arteriala

02-05-2010
razvaniliescu
Nu este medic/terapeut
razvaniliescu
Buna ziua,

Din pacate sunt un utilizator al acestui medicament de foarte multi ani si nu am actionat decisiv pana acum. Am inteles ca problema ar fi cornetele nazale si s-ar putea rezolva printr-o operatie.M-am hotarat sa fac aceasta operatie insa intrebarea mea e legata de posibilitatea rcesterii tensiunii arteriale de la olynth. Pe prospect scrie intr-adevar ca "poate" produce o rcestere a tensiunii. In ultimul an am avut cam 14 cu 8/9. Dar in ultima luna am avut o rcestere brusca chiar pana la 16. Am inceput analize la cardiologie si se pare ca am tensiunea oscilanta 13 - 16 - 14 -15. As vrea sa stiu daca e posibil ca olyntul sa fie cauza acestei tensiuni f mare, in rest la analizele de sange sau EKG si Holtere au fost ok.

Multumesc
2 comentarii
0
02-05-2010, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. Olyntul..este un vazoconstrictor.. si odata absorbit in organizm.. contracta nu numai vasele cornetului nazal..dar si vasele sangvine.. provocand hipertonie.
trebue sa mergi la ORL.. sa faci reducerea cornetelor in volum cu laser sau Radiofrecventa.
0
03-05-2010, ora 06:14
razvaniliescu
Nu este medic/terapeut
razvaniliescu
Multumesc frumos pentru raspuns. Cred ca o sa merg pe varianta cu radiofrecventa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.