Omfalita... sau chist de uraca

08-09-2011
sorin71
Nu este medic/terapeut
sorin71
Buna ziua !
... de cateva luni (mai precis din noiembrie 2010) am avut o scurgere urat mirositoare din buric, insotita si de dureri abdominale (in jurul buricului).
Am fost la medic si mi s-a spus ca am omfalita acuta... mi s-a prescris si am urmat tratament cu augmentin si betadine.
... o perioada (2-3 luni) au disparut scurgerile... dar aveam in continuare mici dureri in zona buricului.
Dupa care au aparut iar scurgerile.
Am consultat mai multi medici si mi s-au pus urmatoarele diagnostice:
- omfalita
- omfalita acuta
- omfalita supurata
-. de uraca (nu-mi aduc aminte primul cuvant)
- chist de uraca
... si acelas tratament de fiecare data (augumentin + betadine)
Acum de ceva timp (2-3) saptamani imi curge mai tare din buric acel lichid (puroi) urat mirositor, am burta mai umflata, am dureri mari in jurul buricului... atat de mari incat deabia pot sa ma pun in pat, de asemenea nu ma pot inchide la pantaloni, nu ma pot apleca decat cu mare greutate si merg mai greu.
Se spune ca ar fi vorba de o operatie... numai asa s-ar rezolva aceasta problema.
As vrea sa stiu daca este adevarat... si cat de "complicata" poate fi aceasta operatie.
... si de asemenea tot ce cuprinde inainte, in timpul si dupa aceasta operatie.
Cu multumiri anticipate !
1 comentarii
0
10-09-2011, ora 11:27
sorin71
Nu este medic/terapeut
sorin71
... mda, banuiam ca nu am sa primesc nici-un raspuns... cum de asemenea sunt multe subiecte care nu au nici-un raspuns de foarte mult timp. NU isi pierde nici un medic timpul pe forum sa raspunda, doar noi cei care avem probleme si cautam disperati un raspuns sau o solutie la problemele noastre.
Pacat ca de cele mai multe ori pana la o solutie reala / concreta a problemelor pe care le avem trebuie sa consultam mai multi medici, doctori sau cum le-o mai spune... si sa pierdem timp si bani intr-un sistem bolnav in care noi cei cu probleme de sanatate ne bagam pentru a cauta solutia problemelor noastre.
Raspunsul cel mai bun catre oricare user care-si cauta raspunsul pe net la una sau alta din problemele sale este:
- Inarmeaza-te cu timp (si mai ales bani) si incepi "plimbarile pe la mai multe cabinete medicale... daca nu esti prea grav, intr-un final vei gasi un medic care sa te "rezolve".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul