Operată de chist sinovial la incheietura maini

08-01-2018
Luciana84
Nu este medic/terapeut
Luciana84
Buna..am fost operată acum o lună de chist sinovial la mana dreapta.chistul era situat la incheietura si era de 3 cm ..de la operatie mi a afectat un nerv superficial la degetul mare pana la cusatura..am luat tratament pt tratarea nervului...dar nu ma pot atinge..ca am dureri si arsuri mari...pe lângă asta degetele de la mana nu s au desumflat complet de la operatie..chir uneori se umfla mai rau plus dureri mari.de la cot pana la degete e complet rece mana plus ca se mai albastresc de la frig...mi a scris si pt asta tratament.as vrea sa stiu daca e normal..sau a mai trecut prin asa operatie sau ce e de facut..ca e o lună și tot cu dureri..va multumesc mult
3 comentarii
0
15-02-2018, ora 20:34
RAMONA Maria
Nu este medic/terapeut
RAMONA Maria
Buna seara! Am avut si eu un chist sinovial la incheietura la mana drapta. M.am operat acum o luna, chirurgul mi.a pus o orteza cu atela din gips pe care am tinut.o 2 saptmani, apoi mi.a scos firele. Dupa nu mi.a recomandat recuperare.nimic.mi.a spus sa merg la munca ca treptat pot folosii mana. Dar eu nu.mi pot indoi incehietura...inca am dureri si este si ff putin umflata operatia.pare ca inca mai am chistul. Ce sa fac? Sa merg eu la recuperare? Oare o sa se desumfla zona?
0
18-02-2018, ora 08:49
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Eu nu înțeleg de ce alegeți tratamentul chirurgical la aceste chisturi. Eu aș fi ales evacuarea prin puncție chiar dacă riscul de recidivă este mai crescut.
0
18-02-2018, ora 09:40
Luciana84
Nu este medic/terapeut
Luciana84
Pt ca am facut si extractia prin puncție de 2 ori si in doua saptamani era la fel de mare si a început durerile mai mari..la o anumita mărime de chist doar operatia e indicată
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.