operata in luna aprilie de vegetatii dar acum are din nou nasul infundat

18-06-2010
kuky
Nu este medic/terapeut
kuky
stimate domnule doctor.indraznesc sa va solicit ajutorul din nou. as dori va rog parerea dvs.fetita mea de 5 ani a fost operata in luna aprilie de vegetatii dar acum are din nou nasul in permanenta infundat si respira la fel ca inainte din cauza unei alergii la polen.o tratez cu zyrtec dar nu functioneaza.stiu ca rinita alergica va duce din nou la vegetatii.ce sa fac ????a respirat o luna bine si acum iar se chinuie.va rog sa-mi spuneti ce sa fac...ce sa-i dau.tratamentele homeopate raspund mai tarziu si voi incepe unul dar imi trebuie ceva de moment.va multumesc
5 comentarii
0
20-06-2010, ora 17:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aparat de aerosoli.. sau Inhalatii
cu ceai de musetel + ulei volatil de busuioc + ulei volatil de arbore de ceai.. cate 2-3 pic.
spalatuuri nazale cu acelas ceai/
regim alimentar strict.. fara coloranti alimentari, ciocolata, capsuni, ou.. s.a.
0
21-06-2010, ora 02:00
geoky
Nu este medic/terapeut
geoky
stimate domnule doctor.am 2 luni de cand mi-am scos amigdalele.am ramas cu o mucoasa jenanta in gat.mi sa zis ca de la fumat.oare este adevarat????ce medicamente pot lua sau altceva???si v-as ruga sa imi ziceti daca sunt predispusa sa fac cancer in gat?????va multumesc mult.
0
21-06-2010, ora 07:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa amigdalectomie.. deobicei se reacutizeaza o fariongita cronica..
de la fumat, de la bautiuri acidulate, de la acru si fructe citrice
solutiea este regimul alimentar, inhalatii infiecare seara si gargara dupa fiecare masa.
0
27-06-2010, ora 07:59
aldebaran7
Nu este medic/terapeut
aldebaran7
In amabila atentie a dl.dr Flueraru Valeriu,
sunt Aldebaran7, si cautand intr-o zi pe google despre medici de urechi, am gasit numele d-vs.iar solutiile pe care l-e dati celor ce va solicita, l-e consider bune si din aceasta cauza am indraznit sa va scriu si sa va cer sfatul.Iata desptre ce este vorba. Eu sunt un om de 59 de ani, si in viata mea nu prea am avut probleme medicale. Dar citind raspunsurile d-vs.la mancarimile de urechi, cat timp am locuit in Romania, am fost la un medic primar ORL, si i-am spus despre ce ma deranjeaza, adica am mancarimi in urechi, si am fost consultat de dumnealui de 2 ori asta acum vreo 12-14 ani si nu mi-a gasit nimic.Si eu i-am l-am intrebat, bine "atunci ce este de facut " iar dansul m-a intrebat ce am facut pana acum.iar eu i-am raspuns "m-am scarpanat cu betisoare de urechi" Mi-a raspuns, ca daca nu am nimic cu auzul, si nu am absolut nimic, atunci " sa ma scarpan in continuare " si asa am facut pana azi.Dar citind recomandarile d-vs m-i s-a parut interesant sfatul dat unei persoane prin care ii recomandati sa foloseasca uleiul volatil " Tea Tree" sau "maleuca alternifolia". Am cumparat acest ulei si v-as intreba cum sa-l folosesc exact cand il pun in urechi pe betisor cu vata si cum sa-l folosesc cand se pune in ceai, asta daca eu am inteles bine.Cu multumiri, Aldebaran,
0
27-06-2010, ora 15:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru inhalatii inceai se pun cate 2-3 pic la 200 ml ceai.
pentru ureche.. se pune -1-2 pic in 1 lingurita de Bitter suedez sau tinctura de propolis... se amesteca si foarte gingas.. stergeti in ureche locul care provoaca mancarime ( cu cat mai putin traumatizati piele conductului.. cu ata mai putin o sa aveti mancarimi)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •