operati ochi

28-08-2011
sebastian.radu
Nu este medic/terapeut
sebastian.radu
Buna ziua,

Am fost la o consultatie la o clinica renumita din bucuresti (cea a medicului Pop) si in urma masurarii
corneei mi-a spus ca prin operatie (lasek sau prk) mi-ar putea reduce dioptriile la ambii ochi. Dar nu ar ajunge la zero, sau nici macar. Ar fi de -1 la un ochi si -2 la celalalt. In aceste conditii nu se considera ca operatia ar fi un succes (preferabil -1 si -2 fata de -6 si -7 cat am acum, dar tot ar trebui sa port ochelari).
Am sunat si la alta clinica renumita (a medicului FIlip) dar inca nu am fost la consultatie acolo pentru ca mi s-a parut foarte scump - de 3 ori mai scumpa consultatia in vederea operatieie. In situatia asta conteaza mai putin banii, dar vreau sa intreb si eu pe cei care se pricep in domeniu daca isi justifica pretul.
La aceasta clinica aparatura este mai performanta? Sau pur si simplu asta este oferta lor de pret?
Cei doi medici mi-au fost recomandati de medicul la care mi-am facut consultatiile la ochi in ultimii ani, medic
in care am mare incredere.

Corneea mea are 480 microni la ochiul drept (dioptrie de -6) si 490 microni la ochiul stang (dioptrie de -7).

Va rog, daca va pricepeti, sa-mi raspundeti la cateva intrebari:

- exista aparatura mai buna la alte clinici din tara?
- exista apararatura mai buna in strainatate? stiu ca in ultima vreme cam ce e mai bun apare si la noi,
dar o fi aparatura inca prea scumpa si nu merita sa o cumpere.
- care sunt riscurile dupa operatie daca ramane corneea prea subtire?
- este posibila vederea perfecta prin alimentatie si antrenamentul ochilor? sunt unele site-uri pe net care sustin asta.
sunt sarlatani? sau au dreptate intr-o anumita masura?

Multumesc,
Sebastian
2 comentarii
0
29-08-2011, ora 17:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Mai exista o tehnica, Lasik, care poate corecta o miopie de pana la -12 D, ablatia facandu-se in functie de grosimea corneei( astfel, o ablatie de 10 microni corecteaza 1D de miopie), astfel incat corneea reziduala sa fie de cel putin 250 microni grosime pentru a preveni ectazia corneana.Tu ai o cornee mai subtire, de 480 si 490 microni, grosimea medie a corneei fiind 550 microni, dar nu cred ca exista risc de ectazie corneana daca se corecteaza toata miopia.Numai bine
0
30-08-2011, ora 11:02
sebastian.radu
Nu este medic/terapeut
sebastian.radu
Multumesc
am auzit ca tehnica lasik este mai periculoasa si in timp pot aparea probleme. am mai auzit ca prin alte tari nu se mai practica din acest motiv.
La clinica la care am fost mi s-a spus ca lasek/PRK ar fi mai eficiente, adica ar reduce mai mult dioptriile chiar daca ar fi mai grea recuperarea dupa operatie. dar asta nu mai conteaza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul