operatie bronsiectazii

02-12-2010
ancadan23
Nu este medic/terapeut
ancadan23
In urma cu 4 ani am fost diagnosticata cu bronsiectazii la plamanul drept, iar acum 3 saptamani am facut pneumonie si in prezent sunt internata in spital pt tratament. Medicul curant imi sugereaza ca pe viitor sa ma operez pt a nu mai intampina aceste probleme in fiecare sezon rece. As dori sa stiu se pot opera aceste bronsiectazii, este dificila operatia? Va rog sa-mi recomandati un chirurg toracic bun. Va multumesc.
1 comentarii
0
04-12-2010, ora 01:37
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
bronsiectaziile trebuie operate atunci cand aveti hemoptizii (adica scuipati sange) in mod repetat, sau cand infectiile respiratorii sunt foarte frecvente (in fiecare sezon rece) si devin tot mai severe
operatia se refera la indepartarea partii de plaman bolnave, de obicei un lob (se poate si mai putin dar si mai mult in functie de cat sunt de intinse)
pentru un chirurg toracic este o operatie obisnuita
totusi trebuie ca aceasta sa se faca cu mare atentie pentru a pastra cat mai mult plaman sanatos sau aproape sanatos
chirurg toracic bun care va poate spune si daca trebuie efectuata operatia - Prof Cordos - Institutul de Pneumologie "Marius Nasta" Bucuresti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul