OPERATIE DE SCOATERE A UNGHIEI DE LA PICIOR!

24-10-2011
hamzaxxxl
Nu este medic/terapeut
hamzaxxxl
Buna ziua!

In data de 17.10.2011 am fost operat la piciorul drept, la degetul mare.
Mai precis in urma cu 8 luni de zile mi s-a incarnat unghia, si am fost operat, dupa care iarasi mi s-a incarnat unghia, desii am respectat toate regulile indicate de domnul doctor ca sa se previna incarnarea.
De data aceasta se incarnase in ambele colturi. Se sii infectase, desii am incercat sa tin sub control cu antibiotic(Amoxicilina) si cu antiinflamator(ibruprofen). Zilnic am facut bai locale cu apa calda si sare, si dupa aplicam betadina. Neavand rezultate am mers la chirirgie unde mi-au scos unghia sub anestezie locala.

Acum astazi, pe data de 24.10.2011 este o saptamana de la interventie, vreau si eu sa stiu va rog niste raspunsuri.
Ma pansez zilnic, am fost la pansat pentru primele 5 zile, mi s-a spus ca arata bine rana.
Pentru cate zile trebuie sa ma pansez? Este in regula daca inainte sa ma pansez curat rana cu betadina si dupa aplic o compresa sterila pe care dau cu baneocin, si dupa aceea bandajez degetul?

Este problema daca, atunci cand fac baie scot pansamentul, si dupa aceea curat rana cu betadina si pansez la loc?
Dupa cat timp este in regula sa merg normal, adica fara sa se intample ceva la deget?
In cat timp imi creste unghia la loc, si care sunt sansele sa creasca direct incarnata?

Daca imi creste iarasi direct incarnata, sau se incarneaza si ma duc la o clinica sa mi-o scoata permanent, si sa distruga radacina unghiei, care sunt problemele ce pot aparea din faptul ca unghia va disparea permanent?

De ce a refuzat doctorul chirurg sa-mi distruga radacina unghiei cum i-am cerut?
A spus ca nu se poate face asa ceva. Vroiam sa ma scap de unghie definitiv, sa numai ajung vreodata la operatie. Se mai poate distruge radacina unghiei ca sa numai creasca unghia, daca au trecut 7 zile de la operatie?

Va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  •