operatie extirpare glanda tiroida

174 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›
0
23-03-2010, ora 11:59
ova
Nu este medic/terapeut
ova
Buna Brindusa,
Sa fii curajoasa, iti spun sincer ca nu sunt motive de ingrijorare. Cu cat vei fi mai pozitiva in gandire cu atat vei suporta totul mai usor. Vei fi pe maini bune si daca te opereaza joi, duminica vei fi acasa.
Mult curaj, optimism si ne auzim cat de curand ca sa-mi dai dreptate, nu-i asa?
Te imbratisez si astept vestile cele mai bune de la tine.
0
25-03-2010, ora 10:11
mary_andrusca
Nu este medic/terapeut
mary_andrusca
buna ziua. Si eu sunt in aceeasi situatie. Sunt programata la operatie pe 11.05.2010 la dna dr Ionescu si nu stiu la ce sa ma astept.
0
25-03-2010, ora 12:18
ella1965
Nu este medic/terapeut
ella1965
Buna ziua tuturor, urmaresc toate comentariile si constat cu bucurie ca nu s-au schimbat doctorii de la Parhon.
Fata mea a fost operata de dr.Ghemigian in noiembrie 2009. Un suuuuper om, la fel si asistentele.
Nu va fie teama, priviti cu incredere, totul va fi foarte bine, veti ajunge acasa repede si va veti dori sa fi facut operatia mai devreme.
Dna dr Ionescu este si dansa un doctor bun si mai presus de toate OM, asa ca nu va faceti griji, mergeti cu "gusa inainte"!
Multa, multa sanatate, sarbatori cu bine si sa ne ajute Dumnezeu sa trecem frumos prin viata!!!
0
01-04-2010, ora 09:45
mary_andrusca
Nu este medic/terapeut
mary_andrusca
Voiam sa stiu si eu un lucru daca poate cineva sa ma lamureasca. In ziua in care ma internez ma opereaza sau se mai fac ceva investigatii? Multumesc.
0
01-04-2010, ora 11:03
ella1965
Nu este medic/terapeut
ella1965
In ziua internarii se fac analize, se pregateste pacientul de operatie, se discuta cu doctorul, cu anestezistul, se informeaza pacientul, i se recomanda diverse lucruri...De regula a doua zi se efectueaza operatia. Nu va faceti girji, fiti increzatoare, totul va fi bine! Sunt niste oamnei minunati!!!! Cinste lor si sa-i tina Dumnezeu tot asa! Multa sanatate!
0
01-04-2010, ora 13:13
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
buna,

draga ova, m-am intors, si-ti dau dreptate. totul a mers bine, spitalul e ok, personalul super de treaba, doctorul de nota 20.

succes celor care urmeaza sa treaca prin operatie.

brindusa
0
05-04-2010, ora 17:59
mary_andrusca
Nu este medic/terapeut
mary_andrusca
Hristos a inviat !
Multumesc de incurajari.
Brandusa, voiam sa te intreb cate zile ai stat in spital si daca a putut sa stea cineva cu tine. Cum e dupa operatie? Poti sa vorbesti, sa te descurci singura, sa mananci, te trezesti repede din anestezie, cam cat dureaza operatia? Scuze ca intreb atatea dar sunt putin speriata si acasa ma asteapta o fetita de 3 ani.
Multumesc.
0
05-04-2010, ora 19:17
eldine
Nu este medic/terapeut
eldine
Brindusa,
Cum esti dupa operatie ? Sper din toata inima sa fi bine.
Da/ ne semne... asteptam...
0
08-04-2010, ora 11:36
ova
Nu este medic/terapeut
ova
Buna Eldine,
Cred ca Brandusa se odihneste dupa experienta recenta prin care a trecut.
Incerc sa-ti raspund la intrebari.
In spital se sta cel mult 5 zile de la internare. Dupa operatie te duce la terapie intensiva absolut treaz, stii tot ce se intampla in jurul tau. Poti sa vorbesti, de mancat se mananca paine prajita si se bea apa plata si se doarme.
Operatia dureaza aproximativ o ora. Sotul meu a stat in bucuresti si m-a putut vizita la orice ora.. intrarea este libera in spital. Si Brandusa era speriata dar vezi ca nu avea motive, chiar ea scrie..
Inteleg ca mai ai o luna pana la operatie, nu te ingrijora, nu ai motive, crede-ma... Sanatate!
0
08-04-2010, ora 11:38
ova
Nu este medic/terapeut
ova
Am scris de fapt pentru mary_andrusca, eldine stie despre tot ce am scris..
0
08-04-2010, ora 11:59
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
buna,

mary, scuze ca n-am apucat sa-ti raspund, dar eu am 3 copii sub 6 ani si viata poate fi un pic cam aglomerata uneori. ma simt excelent, pot sa fac tot ce-mi trece prin cap, ma feresc doar sa ridic greutati.

dupa operatie poti sa te ingrijesti singura, dar nu ai voie sa te dai jos din pat 24 de ore. ceea ce inseamna ca trebuie sa fie cineva cu tine (sa te ajute mai ales cu plosca, pt ca nu te lasa sa te duci la wc). sotul meu a stat cu mine non stop, fara nici un fel de problema. pe mine m-a operat vineri, asa ca nu mi-a dat drumul decat luni. pe cei care ii operase joi le-a dat drumul sambata, deci spitalizarea e cam de 3 zile, dar depinde si cum te simti. mie mi-a fost bine inca de la inceput. ma durea putin gatul cand inghiteam (gen amigdale inflamate), dar nimic insuportabil. oricum, am fost doua fete intr-un salon de 4 paturi, asa ca sotii nostri au avut unde sa doarma linistiti. am beneficiat de un mini concediu: am mancat si am dormit toata ziua. daca poti sa-ti iei un aparat radio ar fii minunat. daca ai sansa sa ceri un salon anume, cere nr 5.

nu ai numic de care sa te temi. fii barbata!

brindusa
0
08-04-2010, ora 21:33
mary_andrusca
Nu este medic/terapeut
mary_andrusca
multumesc mult de raspunsuri si de incurajari.
Voiam sa mai stiu cam cu cat sa fiu pregatita financiar. Se poate cere la ce salon vrei? Ce dr te-a operat Brandusa? Dr au fiecare saloanele lor sau sunt amestecati pacientii? Te-a operat in prima zi sau ti-au mai facut ceva analize?
Scuze ca am inceput iar cu intrebarile.
Multumesc.
0
08-04-2010, ora 22:53
colitas
Nu este medic/terapeut
colitas
buna.

am si eu o intrebare pt brandusa.nu inteleg de ce nu ai voie sa te duci la baie si e necesar sa faci la plosca?cu cine se poate vb pt a alege salonul.eu ma operez luni la dr ionescu si sunt un pic speriata.financiar cam cat trebuie sa ai ?

scz pt atatea intrebari.

multumesc
0
09-04-2010, ora 16:06
mary_andrusca
Nu este medic/terapeut
mary_andrusca
Colitas, multa bafta la operatie si curaj. Dupa ce te intorci sa ne spui si noua cum a fost. Si eu tot la dr Ionescu sunt programata. Daca nu te superi, de unde esti?
Brandusa, daca nu se poate spune pe forum nimic legat de bani te rog da-mi un mesaj sau id-ul meu de mess este ionmrln
Multumesc.
0
09-04-2010, ora 16:38
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
buna fetelor,

o sa incerc sa va raspund punctual:
-pe mine m-a operat dr ghemighean;
-in legatura cu salonul puteti vorbi cu asist sefa, Adriana Lintoiu, cea care face internarile. daca e liber in salonul pe care il doriti va ajuta cu placere;
- nu ai voie sa te ridici din pat pt ca exista riscul sa ti se rupa vre-un vas de sange pe langa operatie (asa mi s-a spus si mie);
- financiar vorbind cu 10-11 mil te descurci cu toata lumea, de la doctor la infirmiere.

Alte sfaturi utile:
- foloseste toaleta barbatilor, e mult mai curata;
- ia-ti un colac de inot pt a-l folosi la wc.

succes
0
09-04-2010, ora 22:54
colitas
Nu este medic/terapeut
colitas
buna.pt mary m-ai intrebat de unde sunt.sunt din bucuresti.tu cand esti programata?
0
09-04-2010, ora 22:55
colitas
Nu este medic/terapeut
colitas
sper sa nu ma tina mai mult de 3 zile
0
12-04-2010, ora 20:30
mary_andrusca
Nu este medic/terapeut
mary_andrusca
Buna Colitas. Eu sunt programata pe 11.05.2010 si sunt din Buzau. Am intrebat pt ca din cate am aflat eu la noi in Bz e o dr care trimite la operatie numai la dr Ionescu.
Multumesc mult de raspunsuri Brandusa. Si inca ceva la care nu ai raspuns: te-a operat in prima zi sau ti-a mai facut ceva investigatii?
0
13-04-2010, ora 10:37
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
mary,

nu, nu m-a operat in prima zi. trebuie sa-ti faca mai intai un set complet de analize, asa ca sa te duci nemancata pt ca o sa-ti ia sange. dupa aceea poti sa mananci, pana te trimit la raze si la EKG. Apoi, daca ai la cine sa stai in Bucuresti poti cere voie sa pleci acasa. Pe mine m-a internat Miercuri si m-a operat abia Vineri, asa ca miercuri la pranz am plecat acasa si m-am intors vineri dimineata, dupa ce am vorbit atat cu doctorul, cat si cu anestezista.

brindusa
0
13-04-2010, ora 12:46
corason_23
Nu este medic/terapeut
corason_23
Buna.Eu m am operat pe 26 martie la Parhon, la Dr.Ghemigean de tiroidectomie totala.Ma simt fff bine, incerc sa nu ma ingras, dar am luat 3 kg in 2 saptamani, interzis efort fizic cateva luni.Iau euthyrox (125mg)toata viata.Cei care aveti probleme va recomand sa va duceti la operatie, dar mai intai sa faceti un copil ca influenteaza organismul.Multa sanatate tuturor...si tie..brandusa.
0
14-04-2010, ora 19:08
mary_andrusca
Nu este medic/terapeut
mary_andrusca
Multumesc Brandusa. Tu de unde esti de ai plecat acasa? Am rude si in Bucuresti dar as vrea acasa. Si Buzaul nu e asa departe. Il intreb eu pe dr daca pot plece sau imi apune el ca am aceasta posibilitate?
0
15-04-2010, ora 17:51
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
buna,

eu sunt din dr-tr-severin, dar am plecat in buc la rude. nu iti da drumul la buzau, asa ca nu spune.

brindusa
0
15-04-2010, ora 18:58
colitas
Nu este medic/terapeut
colitas
buna brandusa voiam sa te intreb in ce fel influenteaza operaytia in a mai face copl?
0
24-04-2010, ora 13:22
colitas
Nu este medic/terapeut
colitas
buna.eu m-am operat pe 14-05 la dr ionescu.ma simnt f bine si sper sa nu ma ingras.dr ionescu a spus sa nu ma ingrijorez.oricum vreau sa va zic ca financiar doctora, anestezista, asistente si ce a mai trebiut sa cumpar a fost 1400 ron in rest toata lumea este ok.
succes
0
05-05-2010, ora 11:50
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
buna colitas,

din cate stiu eu daca te simti bine, nu ar trebui sa ai probleme in a ramane insarcinata. din contra, doctorita mea ginecolog zice ca s-ar putea sa am mai putine probleme la o eventuala sarcina viitoare. (eu am avut tensiune f mare in ultima luna de sarcina si in februarie am pirdut un bebe). deci nu cred ca trebuie sa fii ingrijorata. trebuie doar sa ai un ginecolog f bun care sa te supravegheze indeaproape.
0
06-05-2010, ora 11:20
andi2mov
Nu este medic/terapeut
andi2mov
buna. HELP! eu sunt programata in sept pt operatie si nu stiu ce sa fac. am noduli dar analizele mele sunt bune. am citit atatea pe net - despre cum te simti dupa - incat m-au speriat. desi doctorita mi-a spus ca nu o sa am probleme... voi cum va simtiti dupa operatie? ce simptome ati avut si daca s-au redus. singurul lucru care ma deranjeaza pe mine este starea de oboseala permanenta. mi-e frica sa nu imi fie mai rau dupa.
1
06-05-2010, ora 14:59
ella1965
Nu este medic/terapeut
ella1965
Buna tie si altora care trec sau vor trece printr-o operatie de tiroida!
Si fata mea a trecut prin aceasta operatie- i s-a scos glanda tiroida. A fost operata in noiembrie 2009 de dl dr.Ghemigian, un mare, mare om! Nu a stat decat 4 zile, fiind din Bucuresti, in prima zi i s-au facut analize, a doua zi, operatia, iar pe 30 noiembrie era acasa.
Nu va faceti griji, totul merge de la sine.Si inainte de operatie si dupa. Este important sa fiti increzatoare, relaxata, atat cat se poate, emotii stiu ca sunt!!!
Sunt asistente de toata isprava, doctorii, anestezisti. Aveti toata incerederea si " cu gusa inainte"!
Fata mea se simte foarte bine, nu a ramas ragusita, nu o doare nimic, este perfect normala.
Poate face efort, poate dormi linistita, fara cosmaruri, fara ganduri pesimiste, fara oboseala. Se poate concentra, este cu totul alta persoana. De asemenea palpitatiile, transpiratiile au disparut!
Va doresc multa sanatate, incredere si sa-mi dati de stire cand va intoarceti acasa! Daca mai aveti intrebari nu ezitati!!!
1
15-05-2010, ora 07:16
robimo
Nu este medic/terapeut
robimo
Ela şi ceilalţi, cât este taxa la medic şi anestezist pentru operaţie_ multumesc, Ioan.
0
15-05-2010, ora 22:53
colitas
Nu este medic/terapeut
colitas
buna robimo.

eu am dat 600 ron la doctor si 300 la anestezist
0
16-05-2010, ora 12:42
mary_andrusca
Nu este medic/terapeut
mary_andrusca
Buna tuturor. Eu am venit ieri din spital unde am fost operata de dr Ionescu. E o operatie usoara dar sunt si unele inconveniente. Eu, de ex, am avut senzatii de varsatura dupa operatie, de la anestezie. Cat despre bani, da fiecare cat il tine buzunarul. Eu am dat 500 la dr si 200 la anestezist plus mici atentii la asistente si infirmiere. A auzit cazuri cand au dat si 1000 la dr, dar cum am spus depinde de buzunarul fiecaruia.
Bafta tuturor ce se vor opera si curaj.
Adaugă un comentariu / răspuns
174 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •