operatie laser ochi

15-05-2010
ana@maria
Nu este medic/terapeut
ana@maria
am miopie -1, 75 -1, 50/-1, 75 -2, 75 imi doresc operatia cu laser!nu voi m-ai purta niciodata ochelari?Care sunt riscurile?SSi-a facut cineva?cum te simti acum?
4 comentarii
0
27-11-2010, ora 12:44
roxy.me81
Nu este medic/terapeut
roxy.me81
Ziua buna la toata lumea,
As vrea sa impartasesc experienta mea tututor persoanelor care poarta ochelari.Inca de la varsta de 14 ani port ochelari, am avut dioptrii de +2 la ambii ochi pana la varsta de 17 ani, dupa care au crescut, ajungand pana la varsta de 28 ani, stabilizandu-se pana la +5 sferic cu astigmatism 1 la dreptul , iar la stangul +4, 50 cu 0, 75 astigmatism.Nu am putut suporta lentilele de contact, de aceea a trebuit sa port ochelari tot timpul.Si asa am ajuns sa caut pe internet cum pot scapa de ochelari, studiind majoritatea clinicilor atat din Romania, cat si cele din strainatate.Am ales cateva clinici care mi s-au parut interesante, studiind site-ul lor si site-urile de forumuri in domeniu din Ungaria si Turcia. Ma interesa in primul rand sa fie un doctor foarte bun si cu experienta in ceea ce face, si in al doilea rand laserul, sa fie unul rapid si bun.Am trimis cateva mailuri, asadar la cateva clinici.Cel mai rapid, eficient, complet si amabil raspuns a venit din partea echipei Eyestar din Istanbul. Florentina, persoana de contact a clinicii pentru romani a fost mai mult decat disponibila sa-mi raspunda la toate intrebarile mele sacaitoare.M-a ajutat foarte mult faptul ca a fost langa mine din momentul poposirii mele in clinica pana am plecat.Mi-a aranjat incepand de la rezervare avion, cazare pana la control, operatie, etc ... ce m-a costat la clinica a fost in total 1090 euro si a inclus operatia, examinarile, medicamentele pe care le-am folosit timp de 1 luna (picaturi), garantie pe viata, plus transferul de la aeroport la clinica /hotel si retur.
Inca de la aeroport m-a intampinat soferul clinicii, m-au condus la clinica si unde au urmat toate examinarile si discutia cu chirurgul. ( Dr. Cezmi K.)In urma discutiei cu dansul, am fost mai mult decat sigura ca sunt pe maini bun.La ora 10.30 a inceput controlul care a durat in jur de 70 min.Dupa control, mi s-a spus ca sunt apta pentru laser, si sa ma intorc la ora 14.00 pentru operatie.De mentionat, un lucru interesant faptul ca nu se afla nici un turc pacient in clinica.Doar nemti multi, norvegieni, bulgari si binenteles romani.Dupa examinare m-am dus am mancat ceva, dupa care m-am intors la ora 14.00.Operatia in sine a durat in jur de 20 minute cu totul, dupa care am mai asteptat cam 40 min si apoi m-au trimis la hotel.Operatia in sine nu a fost dureroasa, am simtit doar o mica presiune in momentul pregatii flapului.Dupa aceea, laserul si ce a urmat a fost floare la ureche.Totusi timp de cateva ore dupa operatie imi lacrimau ochii foarte mult si simteam ca am nisip in ochi. Am luat un somnifer si am adormit imediat.A doua zi cand m-am trezit deja vedeam diferenta.Este intr-adevar diferenta...Vreau cu aceasta ocazie sa multumesc echipei Eyestar pentru amabilitatea si profesionalismul, sunt foarte fericita ca am ales sa fac tratamentul laser in Istanbul la ei.A fost ca o vacanta pentru mine, nicidecum nu am simtit ca am avut o problema medicala.A fost o experienta extraordinara care mi-a indeplinit cea mai puternica dorinta : de a vedea fara ajutorul ochelarilor.Felicitari intregului staf de la Eyestar pentru tot ceea ce fac ei aoclo, pentru toti oamenii pe care-i faceti fericiti, printre care ma numar si tot si eu.Pentru intregul profesionalism, pentru ospitalitate, servici si tot ceea ce va diferentiaza de ceilalti, mii si mii de felicitari.
Va recomand tuturor aceasta clinica.Sunt minunati .daca aveti intrebari contactati-ma -*.Numele meu este Roxana Dubina.
Sanatate, numai bine va doresc !



(*modificat de administrator)
0
07-02-2011, ora 16:02
Florica Crivat
Nu este medic/terapeut
Florica Crivat
Hello,

M-am operat anul trecut in Istanbul. Nu am o parere despre ceea ce se intampla in Romania. Eu am luat o decizie obiectiva, rata de succes, numar de operatii efectuate, echipamente. Inainte de operatie mi s-a spus ca am ochii destul de uscati. Asta pentru ca foloseam de multi ani lentilele de contact permanente (noaptea si ziua) si pentru ca nu imi era usor sa le scot si sa le pun, preferam sa nu le scot decat o data pe luna. In afara de aceasta problema, nu au mai fost niciun fel de impedimente. Intr-un weekend am rezolvat problema. Imediat dupa operatie am fost destul de ametita, vreo ora m-a deranjat cumplit lumina. Apoi nu a mai fost nicio problema. Senzatia ochilor uscati a ramas si mi-au fost recomandate lacrimi artificiale. Au trecut 6 luni de la operatie si inca le mai folosesc uneori. Nu pot sa zic ca a fost din cauza operatiei, pentru ca aveam deja problema. In prima luna dupa operatie, intr-un anumit unghi, vederea imi devenea putin neclara cu ochiul stang. Dupa primele doua luni a disparut senzatia. La controlul de 3 luni, pe care mi l-a recomandat medicul, a constatat ca am ajuns la o.5, ceea ce mi s-a promis. Nu ma deranjeaza lumina puternica si nici nu am mai remarcat ceva ciudat.

Eu am plecat prin Medical Insight in Turcia. Mi-au prezentat mai multe oferte si eu am ales. Spre deosebire de aceste spitale, Eye Center este o clinica mica, cu o capacitate de maxim 10 pacienti pe zi. Nu avea sens sa merg pentru asa ceva in Turcia, gaseam si in Romania.

Anatolia Eye Center - aici pachetul era cel mai ieftin (1, 070 de euro - cazare, transport, operatie Lasik, Lasek, PRK), fac cam 6, 000 de operatii anual, spitalul arata bine - http://www.healthtravel.ro/centre_medicale/profile/98

Bozkurt Sener - directorul departamentului de Oftalmologie de la Acibadem. A facut cam 50, 000 de operatii cu laser, opereaza in Turcia si in Olanda (http://www.bozkurtsener.com/eng/biyografi.html). Pretul era mai mare, dar opereaza si cu Femto Lasik.

Dunya Goz - http://www.worldeyelasik.com/. Considerat unul dintre cele mai mare spitale de oftalmologie din lume, centre in foarte multe tari. O rata de succes mult mai buna decat medica europeana.

Am ales Dunya Goz. Am mers destul de tematoare. N-am mai fost in Istanbul, era prima data. La spital nu mi-a placut. Totul arata foarte bine, dar nimeni nu mi-a explicat nimic. O asistenta m-a luat (nu vorbea engleza, cu greu ne-am inteles) si ma ducea dintr-un cabinet in altul, imi facea analize, dar nicio explicatie. Mai erau vreo 5 pacienti in sala de asteptare. Am intrat in cabinetul medicului si in vreo 10 minute a dat verdictul. Se poate face operatia. La fel si cu ceilalti pacienti din sala. Mi se parea ca suntem pe banda rulanta. Eram foarte ametita si desi in statistici stateau foarte bine, in realitate mi se pareau foarte putin umani. Am vorbit cu cei de la firma de turism medical si le-am spus ca nu imi place si nu mai vreau sa fac operatia, m-am razgandit.

Mi-au aranjat sa merg la Pr. Dr. Bozkurt Sener. Pentru mine nu a fost o problema de bani, nu voiam nicio complicatie. Aici m-am simtit pe maini mai bune si am avut incredere sa fac operatia. Trebuie sa precizez ca am decis sa fac operatia cu Femto Lasik. Domnul doctor mi-a explicat diferentele si mi s-a parut mai sigur.

In concluzie, nu pot sa iti zic nici sa-ti faci, nici sa nu. Pentru mine e mult mai bine, ma bucur ca am facut operatia. Sunt convinsa ca nu toata lumea e la fel de norocoasa. Inainte sa plec am citit despre o gramada de cazuri nereusite. Cred ca depinde foarte mult si de medic, si de echipamente si de felul in care respecti tratamentul de dupa si indicatiile medicului. Daca pleci in strainatate, iti recomandat sa apelezi la o firma de turism medical, asa poti conta pe ajutorul lor. De exemplu, Istanbulul este foarte mare si poate fi coplesitor. Taxiul este destul de scump si uneori este mai bine sa mergi cu barca, decat cu masina. In plus, in Istanbul sunt foarte multe spitale si clinici de oftalmologie. Este foarte greu sa faci o alegere, cand nu cunosti piata. M-am simtit in sigurata stiind ca la capatul celalalt al telefonului, cineva vorbeste romana si cunoaste Istanbulul. Ca idee, spitalele arata foarte bine. Totul mi s-a parut la alte standarde. Imi aminteam de cabinetul in care imi faceam controalele periodice si mi se parea din alta lume :)
0
09-02-2011, ora 10:26
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Corectia laser a viciului de refractie intra in discutie dupa varsta de 18 ani; fiind vorba despre miopie sau un astigmatism miopic, viciul de refractie trebuie sa fie stabilizat, adica trebuie sa treaca cel putin 1 an in care sa nu modifice viciul de refractie; alegerea tehnicii operatorii( LASEK, PRK, LASIK, epi-LASIK) va fi aleasa de chirurg in functie de rezultatul investigatiilor ( pahimetrie, topografie corneana), dotarea clinicii si experienta chirurgului ; Un pret rezonabil este in jur de 500 euro pentru un ochi;numai bine
0
28-02-2012, ora 10:45
KittyMe
Nu este medic/terapeut
KittyMe
Sunt de acord cu tine Florica in ceea ce priveste experienta turcilor in materie. Si eu am auzit ca sunt foarte buni. Acum nu stiu de ce sume dispune fiecare astfel incat sa-si permita sa iasa din tara pentru a face operatia, desi pentru sanatate merita orice efort. Eu recomand West Eye Hospital, care are cateva filiale in Turcia (aceasta fiind tara mama) si este singurul care detine tehnologia iLASIK, operatie cu laser fara bisturiu. Eu recomand tuturor cu caldura aceasta interventie, pentru ca scapi de toate complicatiile operatiilor obisnuite, infectii, dureri mari, nu ramai impobilizat 3 zile cu bandaje la ochi, etc. Totul dureaza sub 10 minute pentru fiecare ochi si cand iesi vezi mai bine ca niciodata. Ana, daca ti-e frica eu iti recomand sa vorbesti cu un medic de la acest spital care te poate informa mult mai bine si-ti va raspunde la toate intrebarile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: