operatie Mastoidectomie

27-03-2013
Catalina elena
Nu este medic/terapeut
Catalina elena
Buna ziua, am si eu o nelamurie.In urma unei tomografii sa descoperit ca am coleastom, am facut operatia de mastoidectomie, o sa va scriu si ceea ce a fost scris pe bileul de iesire ca sa imi puteti raspunde la ce urmeaza sa va intreb.
Diagnostic principal: H70.01-Otomastoidita cronica dreapta
Diagnostice secundare:H90-Hipoacuzie de transmisie dreapta
Interventii chirugicale:D02401-Mastoidectomie
In Epicriza scrie-pacienta internata cu otita medie supurata cronica dreapta veche, cu otoree mucropurulenta intermitenta.
Exmenul otoscopic:dr-perforatie mare postero-inferioara, retactie timpanala anterioara
S-a intervenit in anestezie generala pacticandu-se antro-mastoidectomie dreapta.
S-a descoperit o mastoida cu celularitate redusa, cu mucoasa hiperplazica.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea:operatia a fost facuta luna trecuta anul acesta, pana acum 4 zile urechea fost uscata.Acum 4 zile m-am trezit intr-o dimineatza cu urechea plina de un lichid maroniu spre galbui, pana in aceea zi nu m-am atins si nu am introdus nimic in ureche, insa vanzand ca urechea curge am bagat un betisor de ureche si am incercat sa ma curat.Pe betisor secretea era galbuie-maronie apoasa.Am sunat doctorul m-am dus la cabinet ma consulat si a zis ca este normal ca nu vede nimic in neregula si ca e normal sa mai scurga putin.Mentionez ca doctorul nu ma curatat in ureche desi i-am explicat ca mi-a curs chiar si ianinte sa vin la dansul.A zis ca e normal si ca sa nu imi fac griji ca nu vede nimic in neregula desi, poate gresesc eu ca sunt cam paranoica, insa mi-e greu sa cred ca nu a vazut aceea secretie din ureche din moment ce cu cateva ore a curs urechea..Mi-a zis sa am grija doar sa nu intre apa in ureche si daca e sa imi pun niste apa oxigenata.Este normal sa curga?adica mie si in acest moment imi curge, in ureche inca este acea secretie galbuie care semana f bine cu secretia pe care o aveam si ianinte de a ma opera numai ca acesta nu prezinta nici un miros urat uneori e chiar incolora si apoasa.Nu m-ai inteleg nimic e bine nu e bine?va intreb deoarece mi-am pierdut efectiv increderea in doctorii pt ca am tot dat peste doctorii care vroiau sa ma opereze de timpanoplastie desi eu aveam un coleastom, de aici vine si neincredrea in doctori plus multe alte lucruri care le-am patit.Am inteles ca operatia asta e facuta tocmai sa curete urechea pt ca mai apoi sa pot face timpanoplastia, insa daca ea curge cum reusesc eu sa fac o timpanoplastie ?si dc inca curge? de unde provine secretia aceasta ?Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns pt ca deja am inceput sa devin paranoica am senzatia ca operatai asta am facut-o degeaba pt ca urechea inca curge singura diferenta e ca nu mai am durerile acelea infernale de cap.Am nevoie de parerea dumneavoastra sa imi spune-ti daca e in regula tot ce mi-a zis pt ca pe doctor l-am intrebat si a zis ca e totul ok, insa sincera sa fiu nu m-ai am incredere.Va multumesc!
1 comentarii
0
27-03-2013, ora 08:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca curge.. NU reusesti sa faci timpanoplastie
2 pe forum gasesti cum s eingrijeste corect urechea.. cu uscatorul de par si cu vata imbibata in solutii alcoolice care au menirea sa usuce ureche in interior
in mediul uscat microbii nu se dezvolta, asa cum secreta acum.. nu mai e mult sa se suprainfecteze
3 cauta un medic ORL.. in ambulator la care sa mergi si sa.ti aspire urechea si as administreze tratament local
4 poti face la laborator o secretie din ureche si antibiograma.. sa vezi daca o sa fie cazul..cu ce antibiotic sa tratezi urechea local
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.