operatie polipi

387 comentarii 1 2 34 ..... 12 13 Înainte ›
0
23-12-2010, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o otita se poate vindeca coplet si fara punctii transtimpanica.. Cu conditia sa se asigure o respiratie nazala perfecta si sa se faca tratament local la ureche ( icaturi calde + saculet cu sare cald.. peste 10 minute se scoate saculetul. se scurg picaturile si sa usuca interiorul urechii cu uscatorul de par ( de 2-3 ori pe zi )
0
23-12-2010, ora 14:56
magda2
Nu este medic/terapeut
magda2
va multumesc pentru raspuns. Medicul orl la care am fost mi-a spus sa nu pun nimic in ureche in timpul infectiei. In principiu riscul de a dezvolta o noua otita este mare daca merge din nou in colectivitate?
0
23-12-2010, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. colectivitatea nu e cauza
cauza este nasul infundat
Puteti numai sa Incalziti urechea fara sa administrati picaturi
0
24-12-2010, ora 14:18
magda2
Nu este medic/terapeut
magda2
Va multumesc!
Sarbatori fericite!
0
04-01-2011, ora 11:09
magda2
Nu este medic/terapeut
magda2
Buna ziua, mai revin cu o intrebare: de ce nu se recomanda citricile in aceste probleme? Noua ni s-au recomandat chiar din abundenta pentru ca sunt bogate in vitamina C.

Toate otitele trebuie tratate cu antibiotic? Din ce am mai citit se pot remite doar cu antitermice, analgezice, caldura locala, picaturi intraauriculare.
0
04-01-2011, ora 12:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. citricele aduse acum intara.. sunt aduse de verzi.. si se coc prin metode chimice in depozite.
asa ca nu stiu cate vitamine au. Dar aciditate si acreala care irita faringele si stomacul au cu siguranta
Vitaminele se poat lua si din ceai de maces si din legume
2Intradevar Otitele se pot trata si fara antibiotic ( cum si alte multe boli acute virale sau inflamatorii)
0
06-01-2011, ora 19:05
ileana12s
Nu este medic/terapeut
ileana12s
Buna seara domnule doctor.
Am citeva intrebari pt d-voastra, va rog.
1.fetitel mele de 4 ani si un pic dupa operatia de polipi de acum doua luni i se infunda nasul in special nara stinga, atunci cind doarme.ziua nu are nimic.dupa operatie am tot sperat ca se va rezolva dar din pacate nu.ce ar mai putea fi? mentionez ca nu am dus-o in colectivitate inca sa vad daca mai raceste grav.dar dupa cum se prezinta nu am mari sperante.
2are o tuse seaca agravata cind face efort, cind iese afara in frig.de fapt uneori pare tuse alteori face ca si cind ar avea ceva in git.asta dureaza de dinainte de operatie.
3.transpira foarte mult in zona capului si umerilor.tot timpul tb sa am grija cum o imbrac.transpira si cind nu se agita.uneori cind ii pun buzele pe frunte as zice ca are febra dar nu, in urmatoarele momente are capul rece si este uda la ceafa, timple.
am facut nenumarate analize date de medic
ca, mg, fe, hemoleocograma, Ige, fosfataza alcalina, aslo, -toate in limite normale.
cind este racita si mai mult transpira, capul nu i se usuca toata perioada racelii.
cum pot sa aflu cauza acestei transpiratii?
4.se plinge de dureri de picioare in special incheieturi.
Va multumesc.
0
07-01-2011, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele de transpiratie pot sa tina sau de probleme la rinichi.. sau de sistemul nervos vegetativ autonom ( la care nu se fac investigatii)
dureriule de piciaore pot fi inflamatorii dar ar trebui ASLO si VSH.. sa fie marite
tusea din gat poate sa fie de la o faringita iritativa
scoateti din alimentatie fructele citrice, tot ce este acru s i acidulat
cumparati aparat de aerosoli pentru tratamente si aparat salin pentru a crea un mediu favorabil.. in camera
cautati Colargol la farmacii care.l prepara 2 pic la 8 ore in pozitie culcat pe spate 10 zile
0
07-01-2011, ora 21:57
ileana12s
Nu este medic/terapeut
ileana12s
multumesc mult pt raspunsuri
am aparat salin si pt aerosol, problema este cu ce sa-i fac aerosoli pentru acea tuse seaca.
nu am mentionat ca suntem aproape de Govora si am dus-o de la un an si jumatate sa-i fac aerosoli.si de doua ori pe an.ma asteptam ca atunci cind o duc la gradinita sa fie mai rezistenta.
colargol am tot folosit nu stiu daca pe perioade indelungate face rau.
0
08-01-2011, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargol.. cure cate 10 zile cu pauza 10
numai pe nas curat, aspirat si numai in pozitie culcat pe spate ca picaturile sa ajunga in rinofaringe
in aparatul de aerosoli ceai de musetel + 2 pic de ulei volatil de eucalipt si lamaie
Faringo_spray. 2 puf la 6 ore si inainte de culcare
0
08-01-2011, ora 10:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copii cu amigdalele hipertrofiate au si polii foarte mari.
din experienta pot sa va spun ca asa gen de copii NU reactioneaza pozitiv la TRatamente
amigdalele raman mari si mereu este riscul sa va faca o amigdalita sau chear si complicatii la distanta
polipii dupa 5 ani.. nu prea au sanse sa se refaca
daca operatia e facuta la 3-4 ani DA.. este mare riscul sa se refaca
deobicei aceasta hipertrofie a polipilor si refacerea lor dupa operatie se intalneste la copiii care exagereaza cu ciocolata.
cred ca la DVs. este recomandat sa scoateti si polipii si amigdalele in acelas timp cu anestezie totala
0
09-01-2011, ora 02:27
geendory
Nu este medic/terapeut
geendory
buna ziua,
am un baietel care pe 18 ian face 4 ani,
de un an de zile avem probleme cu el, spune ca aude apa in ureche si din cand in cad il si doare si spune ca nu aude bine sa vorbim mai tare
am fost la dna doctor la policlinica globului care atunci cand a facut timpanograma a rezultat ca el are probleme cu amandoua urechile si am facut exudatele :nazal si faringian=rezultat negativ, avea un streptococ am urmat un tratament a disparut streptococul am facut analizele din nou erau perfecte toate analizele, auzul copilului ok,
in 2010 acest lucru s-a intamplat de 3 ori
a 4 oara la sfarsitul anului in noiembrie din nou aceasi problema am facut analizele=rezultatul pozitiv copilul nu are nici un microb nici in nas nici in gat
dna doctor sfatul ei este sa il operam de urgenta pt ca timpanograma este negativa nu aude bine acasa da tare tv si radio nu raspunde cand este strigat decat daca tipam la el
dna doctor ne-a informat ca i-se va face anestezie totala ca dim la spital va face 3 analize inainte sa fie operat
acum nu stiu trebuie sa ii fac si toate analizele de sange?inainte sa ma duc la operatie?
este ok anaestezia generala la copil de 4 ani?imi este frica dar pt el este bine ca el are o frica nemarginita de halatele albe
credeti ca se vor reface polipii?pt ca are 4 ani?
multumesc din suflet
sanatate multa!
0
09-01-2011, ora 19:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
POlipii se refac la copii alergici si acei care exagereaza cu ciocolata
anestezia generala.. e mai putin stresanta pentru copil decat o operatie cu anestezie locala
IN rest trebuei sa decideti
daca copilul respira NUmai pe gurita, si ati facut toate tratamentele posibile pentru nas, ati facut in halatii, aerosoli, spalaturi nazale.. Colargol.. si nu a dat rezultate.. DA trebuie operat de polipi
0
17-01-2011, ora 17:17
adelina olteanu
Nu este medic/terapeut
adelina olteanu
buna ziua ma numesc adelina, prietenul meu are probleme foarte mari din cauza polipilor cred, de cand era mic a avut probleme, eu il cunosc de 4 ani de zile si simptomele sunt aceleas:ii curge foarte mult si foarte des nasul sfora foarte tare ba chiar de multe ori se infunda in somn si mereu are impresia ca are cv in gat, flegmeaza incontinu a fost plecat in suedia timp de 6 luni unde aerul nu este asa tare iar acolo nu a avut deloc probleme cel putin cu scurgerile nazale care aproape erau inexistente dar cum sa intors acasa a inceput iar problemele noi stam la munte si ne gandeam k si aerul foarte tare dauneaza, are 22 de ani si ii este team sa isi scoata polipi deoarece nu stim in ce consta aceasta modalitate.am vrea si noi sa stim cum sa procedam.astept raspunsul dumneavoastra va multumesc
0
17-01-2011, ora 17:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faceti O radiografie SAF.. si un consult ORL.
dupa ce depistati ce are.. o sa stiti cum procedati
0
18-01-2011, ora 15:09
miha3la
Nu este medic/terapeut
miha3la
am 20 de ani si maine trebuie sa ma operez de polipi..pot aparea complicatii?...e dureros?...dupa operatie voi avea dureri sau complicatii???
0
19-01-2011, ora 00:47
elilavi
Nu este medic/terapeut
elilavi
Buna seara. Fetita mea de 2 ani si 11 luni a fost operata ieri dimineata de polipi la sp. budimex. Pana acum cand ma uitam in nasucul ei se vedeau doua formatiuni carnoase care de cele mai multe ori erau vinete si umflate atat de tare ca ii acopereau toata nara, acum dupa operatie acele formatiuni sunt tot acolo, numai ca sunt f mici, mai mici ca inainte de operatie, dar exista, sunt tot acolo, am inteles ca polipii sunt in spate si ca d-na doct nu a avut treaba cu nasul, a operat doar prin gurita. Credeti ca e normal?? din spital ne-au dat un antibiotic care expira in luna feb, eu nu i l-am mai dat fetitei, avand in vedere ca mai sunt doar cateva zile pana atunci, oricum fetita mea nu a luat niciodata antibiotic. am procedat corect? Eram la cura cu Esperitox N de o luna, doct ne-a recomandat ca din a doua zi de operatie sa continuam cu pastilutele dar cum i-am dat prima pastiluta de Esperitox N a durut-o ffff tare gatul, m-am speriat groazanic si nu i-am mai dat, mai asteptam cateva zile. Cand imi pot scoate fetita afara dupa operatia asta avand in vedera ca in ultima luna am stat mai mult in casa? asteptam vreme frumoasa sau o scot indiferent de temperatura? Va multumesc mult si astept cat mai repede un raspuns.
0
19-01-2011, ora 12:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.ce ati vazut in nas..sunt Cornetele NOrmale.
nu au treaba cu polipii
2 orice medicament are termenul de expiratie.. aproximativ.., minim, deci se mai poate folosi si 2-3 luni dupa ce expira
3. la 5 zile dupa operati e.. copilul trebuie scos afara
0
19-01-2011, ora 16:12
elilavi
Nu este medic/terapeut
elilavi
multumesc mult pentru raspuns! oricum nu-i voi da copilului meu medicamente expirate... Sa aveti o zi frumoasa! Multa sanatate
0
21-01-2011, ora 21:36
adriana1979
Nu este medic/terapeut
adriana1979
buna ziua
am un baietel de 4 ani, am fost la dr orl si ne-a recomandat operatie de polipi,
sunt din galati ne-a recomandat sa mergem la bucuresti la institutul grigore alexandrescu, , , si sa-i facem anestezie totala, , ptr ca asa ii poate scoate foarte bine polipi
la anestezie locala e posibil sa se miste copilul si sa nu scoaata tot, , sa mai ramana resturi acolo
d-voatra ce parere aveti, ,
e bine cum ma sfatuit doctorul, multumesc
0
22-01-2011, ora 07:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este mai bine si pentru copil si pentru medic cand se operaza cu anestezie totala
0
22-01-2011, ora 15:45
adriana1979
Nu este medic/terapeut
adriana1979
multumesc frumos.si inca o intrebare
toti cunoscuti imi spun ca nu este bine la un copil sa se faca anestezie totala, , ca are de suferit dupa urma asta

este posibil, eu sunt speriata si vreau sa fie bine ptr copilul meu
0
22-01-2011, ora 17:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
personal am operat ani de zile cu anestezie locala.
durerea nu este mare, se face anestezie locala.
unii copii suporta usor si fara mare stres, altii se sperie, dar dupa 10 minute de la operatie adorm si cand se trezesc nu mai tin minte ce sa intamplat
Dvs decideti cum e mai bine
0
23-01-2011, ora 20:17
Bogdan.Cosmin
Nu este medic/terapeut
Bogdan.Cosmin
buna ziua, domnule doctor
Ma numesc Bogdan am 19 ani jumate si vreau sa ma operez de polopi nazal. este vre-o problema daca am o varsta putin cam mare?-*


(*modificat de administrator)
0
24-01-2011, ora 01:30
elilavi
Nu este medic/terapeut
elilavi
Buna seara, domnule doctor! fetitei mele iar i s-au inflamat cornetele nazale, suntem acum la 7 zile de la operatia de polipi, sunt inflamate si rosii, daca mai iesim afara si maine banuiesc ca se vor inflama si mai rau...vorbeste tot pe nas, mai rar insa, tot mai are secretii in gat si cateodata vorbeste foarte foarte tare. cum credeti ca putem rezolva aceste probleme?? va multumesc din suflet!!
0
24-01-2011, ora 06:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Bogdan.Cosmin
am o veste proasta pentru tine.
la 19 ani deja nu mai este vorba de acei polipi care sunt la copii panala 11 ani.
cu siguranta este vorba si de o deviatie de sept si o rinita cronica
te internezi in clinica ORL.si acolo medicul stie ce are de facut

elilavi
nu se exclud una pe alta aceste probleme
polipii snt in rinofaringe..si faptul ca iati scos.. imbunatateste respiratia.. Dar NU exclude faptul ca copilul poate sa raceasca si sa faca rinite.
se pun picaturi pentru desfundat nasul, se fac inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, Colargol pe nasul curat.
0
25-01-2011, ora 22:24
doru sirbu
Nu este medic/terapeut
doru sirbu
Buna ziua domnule doctor Flueraru,
Am un baietel de 9 ani. Cam de la varsta de 6 ani s-a plans de o senzatie ciudata sub limba, ca o umflatura dureroasa care apare brusc si sporadic, atunci cand incepe sa manance ceva anume. De exemplu o data s-a intamplat cand i-am dat ficat, o data cand i-am dat cascaval cu paine prajita. Din descrierea copilului, am asemanat senzatia cu un carcel, pentru ca apare dintr-o data si durerea se manifesta in valuri. Durata crizei a fost cam de o zi si jumatate. Dar asa de brusc cum apare, tot asa si dispare. Ultima data s-a plans ca are gura uscata in timpul crizei, nu-i mai curge saliva si, dupa cum spunea baietelul, parca i se umfla o vena sub limba.
Ma ingrijoreaza faptul ca se pare ca aceste crize se repeta tot mai des si nu stiu cum sa abordez problema. Durerile in timpul crizei sunt in spasme, iar copilul nu mananca si nu bea nimic. Ce ma sfatuiti sa fac?
0
26-01-2011, ora 07:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai posibil... este vorba despre o problema la glanda salivara submandibulara, deobicei se intampla in cazul cand sunt prezenti calculi in conduct..si la alimente care provoaca salivare abundenta acea petricica se misca si obtureaza canalul provocand durere si un edem local care dispare la cateva ore dupa mancare.
se trateaza la Maxilo-facial
0
26-01-2011, ora 09:41
elilavi
Nu este medic/terapeut
elilavi
va multumesc mult pentru raspuns, sa aveti o zi superba!
0
26-01-2011, ora 12:39
doru sirbu
Nu este medic/terapeut
doru sirbu
Buna ziua domnule doctor Flueraru si multumesc pentru promptitudine si pentru raspuns.
As mai avea o intrebare in legatura cu problema baietelului. Cum se poate trata astfel de afectiune a glandei salivare? Trebuie cumva interventie chirurgicala daca se adevereste existenta unui calcul in conductul salivar? Si care sunt cauzele formarii de calculi?
O zi buna in continuare!
Adaugă un comentariu / răspuns
387 comentarii 1 2 34 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: