operatie polipi

387 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 12 13 Înainte ›
0
10-03-2011, ora 21:35
steliana82
Nu este medic/terapeut
steliana82
Buna seara! Baietelul meu face 4 ani in aprilie si de cand era mic tot respira greu pe nas. Doarme numai cu gura deschisa si sforaie foarte rau. De la varsta de un anisor l-am dus in fiecare an la mare.Era totul ok pana incepea sezonul rece. Si de-atunci o tinea numai in sforaituri pana la urmatoarea plecare la mare.Am luat aparat pt aerosoli, dar dr pediatru nu ne-a lasat sa-l folosim ca putem intoxica baiatul, explicatia ca sunt aerosoli artificiali.Nu am stiut ce solutiii sa folosim pentru aparatul de aerosoli, asa ca am renuntat. Pe 28 februarie am fost la un dr.orelist la Craiova si ne-a spus ca polipii sunt foarte inflamati si ca au secretii pe ei si cat mai repede sa-l operam. Ni s-a dat sa facem un set de analize si sa folosim niste picaturi preparate in farmacie, dupa care sa mergem sa ne programam pt operatie. Analizele au iesit bine numai ca intre timp a aparut o viroza cu o durere puternica la urechea dreapta febra care a persistat 3 zile. Am fost la pediatru ni s-a dat antibiotic Cefaclor 5 ml la 8 ore, Eurespal 10 ml/3 ori/zi.Am inceput tratamentul pe 7 martie. Ma ingrijoreaza faptul ca baiatul doarme mult fata de obicei. De exemplu ieri a dormit aproape 14 ore.Azi a adormit la ora 18 si nu vrea sa se trezeasca. Poate ma insel dar mi se pare ca auzul la urechea dreapta ar fi mai slab.Trebuie facuta audiometrie? Posibil sa fi facut otita?Pt durerea de ureche am folosit Otocalm si supozitoare.Va multumesc.
0
10-03-2011, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. organismul are nevoie de odihna pentru a se vindeca
2. e normal odata ce copilul a facut otita sa aiba auzul diminuat ( timpanul este inflamat si nu mai transmite sunetele
3NU e cazul de audiometrie acum
4.E cazul sa schimbati medicul pediatru
5. IN aparatul de aerosoli se pun diverse solutii de la caz la caz..
-pentru stari acute de inflamatie 1/2 fiola de dexametazon + ceai cald de musetel se pot face 2 sedinte pe zi 5 zile
-pentru desfundat nasul se pun 3 pic d eser,.Efedrinat + 2 pic de Xyzal + 1 fiola de ACC +ceai cald de musetel se pot face si 4 sedinte pe zi 10-14 zile
pentru tratament de intretinere.. se face numai cu ceai de musetel + 1 pic de uleiuri volatile de eucalipt, lamaie.., inhalant.. se poat face fara limita.
6 nasul trebuie aspirat cu batista bebelusului
7 cautati o farmacie care prepara colargol sau protargol si il folositi cate 3 pic la 8 ore 10 zile
0
10-03-2011, ora 21:49
steliana82
Nu este medic/terapeut
steliana82
va multumesc pt raspuns. V-as fi spus si ce puicaturi folosim dar din pacate nu inteleg scrisul medicului.
0
10-03-2011, ora 21:50
steliana82
Nu este medic/terapeut
steliana82
am reteta scanata dar nu stiu daca o pot pune pe forum si cum
0
10-03-2011, ora 21:55
steliana82
Nu este medic/terapeut
steliana82
luni vom merge la medicul orl pt control si posibil programare pt operatie. Este bine sa ne apucam de maine de aerosoli? Cam cat timp ar trebui sa dureze o sedinta de aerosoli?
0
11-03-2011, ora 11:25
teodora_77
Nu este medic/terapeut
teodora_77
Va multumesc mult pentru tratamentul recomandat.
0
16-03-2011, ora 23:33
stan georgiana
Nu este medic/terapeut
stan georgiana
buna-seara. ma numesc Georgiana si am 2baietei de 6respectiv 3ani. anul trecut am fost cu ei la orl-ist si mi s-a indicat operatie de polipi. mentionez ca nici unul nu prezinta respiratie dificila pe nas sau nas infundat, ci doar tusesc destul de des mai ales cel mic care are si amigdalele hipertrofice. tusea cedeaza destul de usor la antibiotice(mai ales zinat si klacid) dar uneori reapare la fel de repede. Personal, eu as invinui mai degraba amigalele celui mic decat polipii, iar la cel mare nu vad nici un semn de ingrijoarare in afara de tusea aceea latratoare, laringiana pe care o are mai mereu. Va rog f mult sa ma sfatuiti ce sa fac in legatura cu operatia de polipi si daca la cel mic e indicata amigdalectomia?!
si inca o intrebare, (daca nu indraznesc prea mult), este normal sa tuseasca asa de des si sa ia atat de mult antibiotic? ce asa putea sa le mai fac? mentionez ca am incercat tot felul de tratamente naturiste, homeopate, de stimulare a imunitatii etc
va multumesc anticipat
0
17-03-2011, ora 07:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. antibioticul NU este un tratament anti tuse ( doar omora niste microbi, care copilul ii poate contacta a 2 zi la loc.
2 Tuse poate fi de la secretiile din nas, de la probleme traheo-bronsice.. si cel mai des.. de la un reflux gastroesofagian.. care irita faringele si produce o mancarime in gat cu tuse.
3 daca respira binepe nas.. nu e cazul sa.i operati.. tusea nu o sa treaca de la operatie
4 Va trebuie acasa un aparat de aerosoli( www.medcor.ro)
sau faceti inhalatii inainte de culcare cu ceaiuri de musetel + 2 pic de ulei volatil de eucalipt. aromoterapie in camera cu aceleasi arome
5 REgim alimentar strict.. fara acru( bors, muraturi, otet) fara citrice si mere ( se poate pomelo si banane. atat)
fara bauturi acidulate.. mult timp de aici in colo.
6 un consult ORL.. sa va zica daca se impune operatia la amigdale sau nu
0
17-03-2011, ora 14:06
ileana12s
Nu este medic/terapeut
ileana12s
Buna ziua domnule doctor.
unui copil de 4 ani pot sa-i pun dopuri in urechi cind doarme.il deranjeaza foarte mult zgomotele si nu se odihneste.
puteti sa-mi recomandati niste produse pentru ca am vazut foarte multe tipuri.
in timp aceste dopuri ii pot afecta urechile?
multumesc mult.
0
24-03-2011, ora 13:45
rujan
Nu este medic/terapeut
rujan
buna zius. pe ureche am un zgarci stiti cum pot sa scap de el... sau trebuie sa fac operatie ?
0
24-03-2011, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o poza cu acea formatiune si o trimiti pe mail sa vad despre ce este vorba
vezi aici
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru
poze cu diferite interventii chirurgicale facute cu radiofrecventa
0
27-03-2011, ora 16:51
rrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Nu este medic/terapeut
rrrrrrrrrrrrrrrrrrr
buna ziua
am 16 ani(in curand 17) si tocmai am venit de la o consultatie ORL cu fibra optica.Doctorul a spus ca trebuie sa fak 2 operatii:una pentru polipi si una pentru deviatie de sept.Ati putea sami spuneti cam care este pretul acestor interventii?

de asemenea de cand am nasul infundat am un gust neplacut in gura...are legatura cu problemele de la nas?
multumesc.
0
06-04-2011, ora 13:05
o.oroviceanu
Nu este medic/terapeut
o.oroviceanu
Buna ziua! Sunt din Bucuresti si am o fetita de 3 ani si 4 luni care a fost operata acum 1 luna de polipi+ punctie bilaterala timpan(otita seroasa).Mentionez ca din luna noiembrie a anului trecut tuseste(tuse productiva) si are mucozitati.Dupa operatia de polipi am urmat 7 zile tratament cu zinnat+pic nazale -ciprofloxacina. Am fost la control la 14 zile de la operatie...i-am spus d-nei dr despre tuse..ne-a recomandat inca o curra de pic-ciprofloxacin+ gentamicin-7 zile-dar nu s-a simtit nici o ameliorare.Problema este ca si acum tusete(tuse productiva-mai puternica dimineata, dupa ce se trezeste, chiar si noaptea uneori) inca si are mucozitati(galbe-verzui).O aspir cu batista bebelusului de 2 ori pe zi(dimineata si seara), dupa ce ii dau in nas cate un puf de apa de mare hypertonica..I-am facut exudat nazal+ faringian-au iesit ok.Odata pe saptamana o consulta medicul la gradinita, o asculta la plamani si-mi spune mereu ca este ok. Respira f bine.
Ce-mi tratament imi puteti recomanda pt a opri mucozitatile si tusea? Am aparat de aerosoli...i-am facut inca de la 4 luni, in cazul racelilor, cu flixotide+ ventolin+ser.Am vazut ca recomandati aerosoli cu ceai de musetel si ulei de eucalipt.In ce cantitati? Colargolul l-am mai folosit cu "ocazia" altor raceli.Este cazul sa-l folosim si acum?
Este cazul unei regim alimentar? Fetita mea mananca in ficare zi fructe(portocala, mango, banana, pomelo).Nu bea sucuri acidulate, f rar mananca acru.
Astept cu interes raspunsul dvs.
Multumesc anticipat!
0
06-04-2011, ora 14:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. trebuie excluse produsele acide si acre, acele produse ce produc mucus ( nu citrice, ciocolata si Lapte pana nu dispar secretiile)
in aparatul de aerosoli se prepara ceaiul in pahar si se pune 1-2 pic de ulei volatil de acoo se ia 3-4 ml care se pun in aparatul de aerosoli + 2 pic de ser.Efedrinat + 1/2 fiole de ACC.
Aspiratiile nazale se fac de multe ori pe zi, fara nici un numar si limita, cand o auziti ca are secretii. puneti ceai cald de musetel cu acel ulie in nas cate 4-5 pic si aspirati secretiile. Cel mai bini nainte de fiecare masa si inainte de somn.
dupa aspiratie.. se pune Colargol
0
06-04-2011, ora 20:37
daniela80
Nu este medic/terapeut
daniela80
buna ziua, am un baietel de 3 ani, l'am dat la camin cam de trei luni in urma si de atunci a inceput sa raceasca foarte des, cam la 2 saptamani. In urma cu 3 saptamini a facut otita la urechea dreapta l'am tratat cu agumentin, sinupret, biornil si otocalm.a stat acasa in jur de 2 saptamani pentru'ca a fost greva si nu a avut nimic insa de saptamana trecuta cand a inceput din nou caminul a inceput sa fornaie sa ii curga foarte putin nasul i'am dat sinupret si sumetrulin iar apoi nu ia mai curs dar a inceput sa il doara ureghea dreapta, am fost cu el la urgenta si mi'a sus ca are otita si polipi mari care trebuie operati.Mi'a dat sa ii dau zinat tablete 2/3 la 12 ore sinupret, otocalm, nurofen, biorinil eu am inceput sa ii dau si ulei de peste cu 3 zile inainte de tratament ca am inteles ca intareste organismul la infectii nu stiu insa daca uleiul de peste afecteaza tratamentu cu ceva.As vrea sa spun ca de 2 zile are muci in nas cand ii sufla curge albicios iar la urma mucozitatile sunt mai cleoase si galbuie foarte putin. ce ma sfatuiti sa fac va rog din suflet sa imi raspundeti.
0
07-04-2011, ora 06:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa stiti ca organizmul uman trebuie sa.si formeze imunitate la toti microbii care exista in atmosfera. Mersul la camin este un factor de stres pentru organizm fiind plin flora microbiana noua la care organizmul reactioneaza.. asa ca unele secretii din nas, strnutul, tusea.. sunt NORMALE.. este reactia de aparare a organizmului.
2 TRebuie sa aveti acasa aparat de aerosoli cu care sa faceti tratamente locale ca sa ajutati organizmul sa lupte cu infectia.
3 antiboticul indicat incorect ( pe viroza) face mai mult rau decat bine. antibioticul se administreaza pe infectie bacteriana ( amigdalita pultacee, bronhopneumonie..s.a). in rest numai aintiinflamatoare si tratament local
4 tre sa aveti aspirator nazal si sa.i curatati foarte bine nasul
5 pentru imunitate sirop de echinaceea 3 saptamani si Sinupret 2 saptamani LUNAR paan nu mai raceste
0
07-04-2011, ora 11:20
bede emese
Nu este medic/terapeut
bede emese
BUNA ZIUA!as avea si eu o rugaminte, am fost operata de polipi de 3 saptamani si deja mi-au crescut inapoi, dar eu am un astm bronsic si o rinita alergica si acum dupa operatie mi-a aparut o urticarie foarte urata, am facut analize si mi-a iesit chisturi de giardia, stafilococ auriu in gat, ficat incarcat, o candida si o infectie in sange, am primit tratament in care mai luam si prednison, cat am luat prednison nu am avut asa urticarii dar cum le-am lasat mi-au aparut inapoi si doar seara dupa ora 6 si cand ma trezesc nu am nimic, oare e legat ceva de prednison, eu cat timp am avut polipi mai luam prednison dar din pacate vreo 5 ani ca acum am fost operata a 5 oara cu polipii! va rog sa-mi dati un sfat!va multumesc mult!
0
07-04-2011, ora 17:28
daniela80
Nu este medic/terapeut
daniela80
Multumesc din suflet pt. raspuns, dl. doctor as vrea sa va spun ca miine trebuie sa merg cu baetelul la control, pot sa spun ca dupa tot tratamentul care eu l'am dat are nasul in continuare infundat iar de ureche nu sa mai plans, intrebarea mea este daca sa ii fac operatia de polipi, mie imi este putin frica sa ii fac aceasta operatie,.mi se pare cam mic copilu ca sa il supun la operatie si daca il operez nu o sa mai raceasca? MULTUMESC INCA ODATA!
0
14-04-2011, ora 10:50
Tanya_Mihaela
Nu este medic/terapeut
Tanya_Mihaela
Buna ziua si felicitari pentru tot ceea ce faceti. Acum am si eu o intrebare. Fetita mea de 3, 4 ani este programata peste 4 zile la o operatie de polipi dar ei ii cam curge nasul si tuseste ocazional tot din cauza secretiilor.Operatia ni s-a recomnadat deoarece este la al treilea episod de otita seroasa in acest an si de data aceasta tine de 1 luna. Nu are stari febrile si nu este sub tratament cu antibiotic. In conditiile acestea, si daca analizele de sange, radiografia pulmonara si ekg ies bune se poate efectua operatia? va multumesc anticipat.
0
15-04-2011, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul care opereaza decide daca sunt contraindicatii sau nu pentru interventie.
la copii starea poate sa se schimbe in cateva ore asa ca in 4 zile pot sa se intample multe( febra..s.a)
0
29-04-2011, ora 10:44
Tanya_Mihaela
Nu este medic/terapeut
Tanya_Mihaela
Buna ziua. Fetita mea de 3 ani si jumatate a fost operata acum 3 zile de polipi dar tot pe gurita respira. Este normal? noaptea cand incearca sa traga aer pe nas se sufoca si revine la respiratia pe gura. La cat timp dupa opertaie trebuie sa isi revina? Cum sa o invat sa respire pe nas. Doctorul a spus ca are si amigdalele foarte mari si ca ar trebui si acelea scoase. Este necesar daca nu a avut problele cu ele? va multumesc.
0
29-04-2011, ora 13:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. interventiile la acesta varsta sunt sortite la esec fiindca polipii recidiveaza
2 daca tot a fost copilul sub anestezie.. era logic sa faca si amigdalotomia ( adic rezectia partiala a lor )
acum nu am cu ce sa va ajut
trebuie sa faceti tratamentul clasic pentru nas infundat
ser.efedrinat sau vibrocil pentru desfundat
aspirat secretiile nazale
colargol sau protargol ca si tratament
aerius 1 lingurita seara la culcare
regim strict alimentar fara ciocolata, galbenus de ou si alti alergeni alimentari
0
11-05-2011, ora 20:41
catalinaciobanu
Nu este medic/terapeut
catalinaciobanu
Domnule doctor, am un baietel de 3 ani care a fost operat de polipi pe data de 30 aprilie.Operatia a decurs foarte bine si recuperarea la fel.Dr anestezist ne a spus ca putem reincepe cresa dupa o saptamana asa ca astazi a fost a 2 a zi de cresa si deja incepe sa i curga nasul! sunt disperata pt ca eu chiar am crezut ca nu va mai raci asa de repede! va rog sa mi spuneti daca este normal sa raceasca atat de repede ? are am gresit operandu l inante atat de mic ? el era vesnic racit si in ultimile 3 luni nu reuseam sa l punem pe picioare deloc, o tineam din antibiotic in antibiotic si respira foarte foarte greu, uneori noaptea imi dadea senzatia ca se sufoca ! va multumesc anticipat
0
12-05-2011, ora 19:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati gresit ca lati tinut din antibiotic, in antibiotic. 80% din raceli sunt virale si nu se trateaza cu antibiotic
va cumaparati un aparat de aerosoli si un aspirator nazal
0
12-05-2011, ora 20:52
catalinaciobanu
Nu este medic/terapeut
catalinaciobanu
domnule doctor, am si aspirator nazal si aparat de aerosol!

va rog frumos sa mi spuneti daca acum pot sa i administrez betabioptal in nas pt trarea secretilor care sunt galbene! el este operat de 2 saptamani si nu vreau sa fac vre o prostie.

va multumesc
0
14-05-2011, ora 00:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
personal nu am indicat niciodata betabioptal
nasul se desfunda cu ser.Efedrinat
se aspira sau se sufla secretiile dupa care se admnistreaza colargol
0
17-05-2011, ora 14:34
raluca21
Nu este medic/terapeut
raluca21
Buna ziua, numele meu este Raluca am doi copii o fetita de un an si jumatate si un baietel de doi ani si jumatate si din luna noiembrie 2010 ambii mei copii se imbolnavesc frecvent.Mai mult de doua, trei saptamani nu sunt sanatosi.Fac rosu in gat si au luat foarte multe antibiotice.D-na dr.de familie(care este medic pediatru de specialitate) spune ca este ba de la polipi(urmeaza sa operez baietelul cand se va face bine, iar fata urmeaza sa merg cu ea la Bucuresti la control sa o vada si pe ea dr.care a vazut baiatul si care il va opera ), ba ca i-am dus la cresa si sa-i tin acasa(desi la cresa i-am dus abia la sfarsitul lui ianuarie pe baiat, iar fata in aprilie), ba ca e prea frig sau prea cald in casa.Am facut tot ce m-a invatat dansa dar tot se imbolnavesc.Am incercat si cu siropuri de muguri de brad si ceaiuri de nuci(si multe altele asemanatoare).Va rog frumos sa-mi dati un sfat ce sa mai fac.Suntem din Targoviste si am ajuns la Bucuresti cu amandoi deoarece la spitalul judetean Targoviste am fost de doua ori la urgenta cu ei cu febra si au spus ca au rosu in gat cand de fapt aveau otita medie(desi am spus ca-i dor urechile, dar nici macar nu au pus mana sa vada cum reactioneaza sau sa ma trimita la ORL).La Bucuresti in trei ore a facut analize de sange si radiografie la plamani(baiatul) si au iesit bine.Am facut si urocultura si a iesit bine la amandoi, am fost si la alergolog si ne-a dat analize(urmeaza sa le facem, cu bani ca statul nu are fonduri) nu stim unde sa mai mergem si ce sa mai facem.Le-am dat si Ribomunyl si le-am pus si Colargol.Suntem obositi fizic si psihic, va rugam ajutati-ne cu un sfat, sa ne internam la Bucuresti sa facem niste analize mai amanuntite, ce sa facem?Va multumim anticipat si ne cerem scuze ca am scris atat de mult dar dorim sa ne inteleaga cineva si sa ne ajute.
0
17-05-2011, ora 22:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu trebuie sa operati copiii de polipi acum
80% din interventii pe polipi la copii pana la 5 ani.. regenereaza si o luati de la capat
2. Trebuie sa intelegeti ca 80 % din raceli sunt VIRALE.. si nu se trateaza cu antibiotic..
3 Orice rosu in gat.. poate fi si de la alimente acre, acide, fructe citrice.. care provoaca reflux gastroesofagian
sau daca copiii regurgiteaza sau au voma.. e norma la 10 zile gatul sa fie rosu.. si tot nu se dau antibiotice pentru asta

4 va cumparati aparat de aerosoli, aspirator nazal si apart pentru salina.. si scapati de probleme.. cu conditia ca alimentati corect copii.. si nu mai folositi nimic acru( bors, muraturi, nimic citric si nimic acidulat.
0
18-05-2011, ora 12:49
raluca21
Nu este medic/terapeut
raluca21
Dl.dr.Flueraru in primul rand tin sa va multumesc foarte mult pentru sfatul dvs.
1.Asa ne-am gandit si noi (sa nu-i operam pentru ca sunt foarte mici si nici nu au alte probleme in afara ca racesc foarte des), dar dna.dr. de la ORL Bucuresti si dr.de familie ne-a spus ca baietelul trebuie operat neaparat(chipurile ca poate deaia raceste des) desi sforaie foarte rar cand doarme(mai mult cand e racit), iar gurita o tine inchisa cand doarme.Binenteles ca nu-i vom mai opera(deja ne hotarasem sa n-o mai facem dupa ce v-am scris dvs.), iar acum ca am mai auzit si parerea dvs. suntem siguri ca am luat decizia corecta.
2.Cu rosul in gat suntem si noi de acord cu dvs.dar dr.de familie ne-a prescris mereu antibiotic nu le-am dat noi de capul nostru.Am presupus ca dansa stie mai bine decat noi si nu ne-am dat cu parerea.Noi doar ne-am facut datoria de parinti, am mers cu ei la dr.Daca nu face febra pot sa-i tratez eu in casa fara sa mai merg la dr.(fara antibiotic binenteles)?
3.Copiilor nu le-am dat muraturi sau sucuri acidulate, dar in schim, aveti dreptate, le-am facut suc de portocale si au baut cam mult si des pentru ca n-i sa spus sa le dam multe fructe si legume.Acum ca stiu o sa le dau mai putin si mai rar suc de portocale.
4.Aparat de aerosoli am vrut sa luam dar dr.de familie ne-a spus ca sunt prea mici si nu stiu sa traga pe nas(dar acum cu siguranta o sa cumparam), aspirator nazal avem si il folosim ori de cate ori este nevoie.In legatura cu aparatul pentru salina, ne gandisem si noi si chiar ne-am interesat sa mergem cu ei la Salina in Prahova, este mai bine sa luam aparat sau sa mergem sa facem cateva sedinte la Salina?Dvs.ce ne sfatuiti?Va multumesc si inca odata si imi cer mii de scuze pentru deranj.Multa sanatate!
0
18-05-2011, ora 13:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zic ca e mai simplu sa cumoarati acel aparat pentru salina
Adaugă un comentariu / răspuns
387 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: