Operatie polipi.. prin ce metoda?

25-04-2010
vania
Nu este medic/terapeut
vania
As dori sa stiu daca dvs. operati de polipi.Daca da prin ce metoda?
4 comentarii
0
25-04-2010, ora 11:57
vieruanca
Nu este medic/terapeut
vieruanca
Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti daca se poate in legatura cu urmatoarea problema. In luna noiembrie 2009 m-am operat de pansinuzita(toate sinusurile afectate) la spitalul Hociota-Bucuresti. Desi au trecut cam 6 luni de la operatie, in fiecare dimineata la ora 5(ceas desteptator) ma trezesc cu nasul infundat si cu secretii abundente(infectie). Acest lucru a reaparut cam nici la o luna de la operatie. Deasemenea de cand m-a operat si pana acum cerul gurii este umflat iar cand stranut (sunt alergica+ astm bronsic) mi se umfla mai puternic.
Daca ma puteti lamuri cu niste raspunsuri sau solutii. Nu pot sa cred ca la nici o jumatate de an de la operatie infectia a reaparut. Ce parere aveti? Va multumesc foarte mult!
0
25-04-2010, ora 17:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vania
operez polipi.. numai la Adulti ! CU Radiofrecventa.!!!
NU operez vegetatii adenoide la copii !

vieruanca

acea umflatura pe cerul gurii poate fi din cauza unui defect de os care a survenit in urma interventiei ( cerul gurii este in acelas timp si peretele inferior a sinusului maxilar si a cavitatii nazale.))
despre infectie. Nu pot sa zic de unde a aparut. trebue sa faceti o secretie nazala.. sa vedeti ce microb creste si la ce antibiotic este sensibil.
sa va luati un aparat de aerosoli.. cu care sa faceti tratamet, sa faceti spalaturi nazale.. si cred ca se rezolva problema.
0
24-05-2010, ora 20:47
vieruanca
Nu este medic/terapeut
vieruanca
Buna seara din nou domnule doctor! Acum aproximativ o luna va scriam pe forum despre cum m-am operat in luna noiembrie 2009 de rinosinuzita etomoidala-sfenoidala-fronatala si maxilara polipoasa si despre faptul ca desi nu trecuse nici macar o jumatate de an de la operatie, dimineata imi curg secretii abundente din nas. Am fost sapt. trecuta la medic la control si surpriza!!!! Deja sunt operata de luni de aceeasi problema dar de data aceasta mai multa infectie a sinusurilor(erau acoperite in intregime de infectie) si bineinteles refacerea polipilor. Mentionez ca am astm bronsic, rinita alergica si intoleranta la antiinflamatoare(AINS). Intreabarea mea este (la spital nu a incercat nimeni sa imi explice) ce as putea sa fac sau cum sa ma feresc sa nu practic aceasta operatie din nou?? - oricum imi pare foarte recent la nici 6 luni sa ma operez din nou- Ce tratament sa mai incerc? Cum ma puteti ajuta va rog!!!!???? De 11 ani ma chinui cu aceasta rinita alergica si cu astmul.este ingrozitor sa te doara ceva si sa nu poti lua decat paracetamol (este singurul pe care il tolerez) de durere. Dupa operatie am avut niste dureri ingrozitoare!!!!
Va multumesc din suflet pt. raspunsurile prompte pe care le dati de fiecare data!!!!
0
24-05-2010, ora 21:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa va schimbati atitudinea fata de Dvs.
Trebuie sa intelegeti ca Celula umana..este alcatuita 76% apa si restul substante nutritive, PH.. acelui lichid are importanta enorma in activitatea normala a celulei., ace acelula este in viata datorita acelor substante care Dvs le Consumati, Deci.. ce mancati si ce lichide consumati.. aceia si va influenteaza viata.
Alergiile la factorii externi ( chimici s.a).. se datoreaza Tot faptului ca aveti un organizm intoxicat si cu imunitatea la pamant.
1 lucru care tre sa.l faceti.. trebuie sa cititi mult si sa adoptati regimul de Alimentatie cat mai corect 80% cruditati si 20 % preparate.( in conditii de casa) sa excludeti tot ce contine Euri, conservanti si coloranti.
sa faceti cure de Dezintoxicare de durata. sa va hidratati bine...
fara Toate acestea, numai Cu medicamente.. Nu aveti sanse sa va vindecati.
O sacanare la Electrosomatograf.. var ajuta in alegerea regimului alimentar corect si ati avea cateva solutii pentru a normaliza PH..celular si metabolizmul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: