Operatie posibila?

24-12-2016
Maria2484
Nu este medic/terapeut
Maria2484
Am jucat baschet timp de 8 ani si dupa un timp au aparut leziuni la nivelul genunchiului drept.La inceput se simtea o mica durere cand imi indoiam genunchiul iar acesta trosena. De anul trecut durerea a devenit din ce in ce mai greu de suportat si acum doua zile am avut o interventie chirurgicala, doctorul crezand ca am ruptura de menisc. In momentul operatiei a realizat ca de fapt este un caz mai complicat. Oasele s-au tasat aparent iar spatiul dintre ele s-a umplut cu cartilaj. Doctorul a hotarat ca nu se mai poate face nimic si doar a introdus un tub de drenaj, pe care l-a si scos la o zi dupa operatie.
Intrebarea mea este daca chiar nu se mai poate face nimic sau exista o interventie mai complexa ce se poate realiza
2 comentarii
0
24-12-2016, ora 20:09
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este imposibil de raspuns din moment ce nu cunoastem exact celeziune aveti si pe ce suprafata.
"Oasele s-au tasat aparent iar spatiul dintre ele s-a umplut cu cartilaj" oasele in genunchi sunt acoperite de cartilaj hyalinic, si intre ele sunt si meniscurile (si ele sunt cartilaje fibroase).
probabil aveti o leziune majoara de cartilaj hyalinic, insa nu stim exact.
de localizarea si suprafata leziunii depinde tratamentul. cateodata poate fi operata printr-o metoda minimalinvaziva (artroscopie) cateodata este necesara o operatie majora pentru corectia axei membrului inferior (osteotomie de varizare/valgizare)
ar trebui sa cautati un ortoped cu experienta majora in chirurgia genunchiului pentru un axamen fizic si tratament competent.
0
24-12-2016, ora 20:25
Maria2484
Nu este medic/terapeut
Maria2484
Multumesc mult pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: