Operatie protezare sold.

03-11-2013
Banjeo
Nu este medic/terapeut
Banjeo
Va salut cu respect. Mama mea sufera de necroza aseptica de cap femural si urmeaza protezarea soldului. As dori sa stiu ce se intampla dupa operatie. Am auzit ca in jur de 2-3 saptamani dupa operatie trebuie sa stai la pat, fara sa te ridici, fara gram de activitate fizica. Ma gandesc ca e imposibil sa stai imobilizat la pat la domiciliu dupa astfel de operatie. Iarasi din cate am auzit, protezele sunt destul de scumpe, in jur de 2.500 euro. Destul de scumpe, ma mir ca statul nu asigura gratuit aceste proteze. Chiar asa de 'nasoala' e perioada dupa operatie si pretul? Va multumesc si numai bine!
12 comentarii
0
03-11-2013, ora 21:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- protezele sunt, teoretic, decontate integral prin Programul National de Endoprotezare;
- adevarata problema consta in insuficienta fondurilor necesare achizitiei protezelor de catre clinicile de ortopedie, ceea ce determina ortopezii sa sugereze pacientilor achizitionarea lor;
- in nici un caz nu se pune problema imobilizarii la pat. Chiar si in cele mai dificile revizii de proteze, mersul este obligatoriu inca din prima zi post-operator, iar kineto-terapia este esentiala.
- de fapt, infinit mai importante sunt alte elemente: varsta, greutate/inaltime, status ocupational, originea necrozei (afectiuni inflamatorii-reumatologice, afectiuni hematologice, status post tratament cortizonic etc).
Astept date relevante despre pacienta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-11-2013, ora 11:05
Elena Ge
Nu este medic/terapeut
Elena Ge
Buna ziua,

Tatal meu a suferit in urma cu o saptamana o fractura de col femural garden 4.Este in varsta de 72 ani, greutate 66 kg inaltime 1, 70.In urma cu un an a suferit un AVC, in prezent are medicatie pentru HTA si acest AVC. nu si-a pierdut mobilitatea in urma accidentului si nici nu a ramas cu pareza.Medicul ortoped care il tine sub observatie in urma fracturii ne-a anuntat ieri ca exista 2 variate: fie sa se deplaseze cu ajutorul unui cadru toata viata si sa suporte aceasta durere, fie sa faca operatie de protezare. Dansul ne-a spus ca nu recomanda operatia de protezare intrucat este foarte riscanta pentru tata, el fiind slabit, si nu se stie daca va rezista la operatie, iar recuperarea dupa o astfel de operatie este dificila si ca cel mai bine ar fi sa mearga pe varianta deplasari cu cadru (medicul respectiv nu face operatii de protezare de sold)
Din ce am mai citit aceasta varianta pare mai riscanta decat operatia in sine, riscul de deces in primul an dupa fractura fiind foarte mare, existand si riscul de necrozare a colului femural si o multime de alte complicatii. Va rog sa imi spuneti dupa parerea dvs care ar fi riscurile pe care ni le-am asuma in cele 2 variante.Care este speranta de viata in cazul in care ar opta pentru a ramane cu fractura netratata.(eu practic asta am inteles de la medicul ortoped- sa mearga acasa si sa incearce sa se deplaseze cu cadrul).

Va multumesc!
0
07-11-2013, ora 13:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ati inteles perfect: este de neconceput in anula 2013 supravietuirea fara operatia de protezare, care nu este chiar atat de riscanta (asa dupa cum vi s-a prezentat).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-11-2013, ora 17:03
Banjeo
Nu este medic/terapeut
Banjeo
Va salut Doc Marius Uscatu. Mama mea are o varsta de 46 de ani cu o greutate de 80 de kilograme la 1.70. Am avut niste probleme medicale, a suferit de Purpura Trombotica Trombocitopenica si datorita tratamentului cu cortizon a suferit aceasta necroza de cap femural. Urmeaza sa se opereze in cel mai scurt timp. Am fost informati ca 10 zile este spitalizare dupa operatie iar eu sunt curios de perioada de recuperare. Mama mea lucreaza la birou (fara mobilizare majora in timpul serviciului) deci probabil se poate intoarce la job intr-un interval scurt de timp(~1 luna).
0
09-11-2013, ora 23:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din punctul meu de vedere este total ilogica protezarea soldului la greutatea actuala: proteza se va distruge (prin uzura de tip mecanic) de 5-10 ori mai repede decat la o greutate normala (este o explicatie banala de ordin fizic..).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-11-2013, ora 21:47
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@Banjeo

Raspund la ambele posturi ale dvs. Situatia se prezinta in felul urmator: Necroza aseptica a capului femural este o boala prin care o parte din capul femurului moare. Practic acea parte a acestuia va disparea, prin distrugere de catre organism si va aparea o deformare anormala a capului femural. Avand in vedere ca acesta este in totalitate suprafata articulara, deformarea sa va duce obligatoriu dupa un anumit interval de timp (nu foarte mult) la o distrugere a articulatiei (Coxartroza secundara). Aceasta va duce la dureri progresiv crescande la nivelul soldului, cu o limitare tot mai pronuntata a amplitudinii miscarilor. Ca rezultat al distrugerii capului femural, membrul impreuna cu toate structurile sale (muschi, tendoane, nervi) se vor scurta ireversibil. Datorita durerilor, bolnavul va deveni tot mai putin activ, isi va incarca tot mai putin acea articulatie pentru a evita durerea. Ca rezultat al acestor efecte ale artrozei, musculatura se va slabi tot mai mult (Atrofie de inactivitate). Datorita unui mers incorect, vor aparea probleme la celelalte articulatii ale membrelor (sold contralateral, genunchi) si la nivelul coloanei vertebrale. Totul este un cerc vicios care nu se opreste, doar daca se indeparteaza cauza.

In cazul in care diagnosticul a fost pus corect, singura rezolvare pentru aceasta situatie este inlocuirea soldului cu o proteza de sold. Tipul protezei este ales in functie de mai multi factori. Momentul operatiei este de asemenea important. Cu cat se intervine mai rapid, cu atat se evita complicatiile pe care le-am mentionat mai sus. Daca se intervine in momentul in care musculatura este pastrata, rezultatele sunt mult mai bune.

Varsta pacientei nu este cea mai potrivita implantarii unei proteze de sold (este foarte tanara, ceea ce va face obligatoriu necesara cel putin o schimbare a protezei in timpul vietii ei). Supraponderabilitatea, asa cum a precizat Dr. Uscatu va grabi uzura protezei. Toti acestea nu sunt insa factori care sa nu recomande operatia. Situatia este cum este si daca se pot rezolva in scurt timp unele din neajunsuri (slabire) ar trebui facute, daca nu, atunci ar trebui intervenit chirurgical. Totul depinde la un consult de specialitate, de aspectul pe radiografii si de asteptarile si nevoile pacientei.

Legat de recuperarea postoperatorie nu va puteti informa de pe forume despre aceasta, pentru ca fiecare chirurg recomanda asa cum a invatat el. Diferentele pot fi foarte mari (de la mobilizare inca din prima zi dupa operatie cu incarcare totala sau partiala pe membrul operat, pana la repaus strict in pat timp de 3-4 saptamani dupa operatie inca practicat de unii chirurgi mai conservatori).

Practic sfatul meu este sa se decida ce tratament doreste sa urmeze, daca doreste operatia de protezare a soldului cand doreste sa faca aceasta, iar apoi sa se concentreze pe detaliile operatiei si sa isi aleaga chirurgul potrivit. Aceste detalii le putem discuta cu placere la un moment ulterior tintit pe neclaritatile pe care le aveti.
0
18-11-2013, ora 22:02
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@Elena Ge

Ceea ce descrieti dumneavoastra despre pacient il face un candidat obligatoriu pentru o operatie de protezare a soldului, ideal nu mai tarziu de 24h de la traumatism. Ma gandesc si sper ca in cele 11 zile de cand ati postat, s-a realizat interventia.

Riscurile la care este supus un pacient cu fractura de col femural care este tratat conservativ, mai ales daca este vorba despre un pacient cu risc crescut (AVC) depasesc cu mult riscurile interventiei si ale narcozei. Este vorba despre dureri masive cronice, tromboza, tromb-embolie pulmonara, plagi de decubit (escare) care vor necesita multiple operatii plastice, imobilitate etc. Toate acestea vor duce la o calitate precara a vietii si practic fie ii vor aduce sfarsitul intr-un mod dezolant, fie il vor aduce intr-o situatie care nu mai este compatibila cu viata insecolul 21.

Va rog sa imi spuneti care este situatia in momentul de fata.
0
26-11-2013, ora 18:26
Banjeo
Nu este medic/terapeut
Banjeo
@ Dr. Manuel Nastai Sincer mi se pare extraordinar de absurd faptul ca un pacient operat pentru protezarea unui sold sa steie imobilizat strict la pat pentru 3-4 saptamani, e secolul 21 pentru numele lui Dumnezeu.
0
26-11-2013, ora 20:56
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@Banjeo

Si mie. :) Totusi, unii mai practica astfel...
0
26-11-2013, ora 21:15
Banjeo
Nu este medic/terapeut
Banjeo
Ma gandesc ca in aceste 3-4 saptamani, pacientul nu are voie sa se deplaseze deloc? Ramane ca o leguma? Is curios de nevoile fiziologice.
0
21-01-2014, ora 13:51
Banjeo
Nu este medic/terapeut
Banjeo
Proteza va fi una necimentata (avand in vedere ca necroza de cap femural este prabusita), m-am tot documentat pe internet si totusi nu am gasit nimic despre recuperarea acestei operatii. Stiti dumneavoastra ceva?
0
26-02-2021, ora 20:07
Any m
Nu este medic/terapeut
Any m
Buna seara.eu sunt pacient dializat am 36de ani acum două săptămâni am primit proteza de sold am fost operata capul femural rupt osul deplasat.am stat în spital chear 14zile din prima zi am pus piciorul jos de la operatie acu merg cu o cârja am coborât trei etaje...bine mai sunt mici dureri dar fără semnificație.fac continuu in pat exerciții și merg prin casa sunt ok.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •