Operatie /recuperare dupa fractura tibie / peroneu cu tija si placuta

30-09-2017
mariastan
Nu este medic/terapeut
mariastan
Buna ziua,
Acum 3 sapt am fost operata in urma unei fracturi de tibie si peroneu. Am "primit" o tija cu lacat si o placuta cu suruburi. In total 9 suruburi; 6 la placuta si 3 la tija.

Laba piciorului o simt ca anesteziata, ff sensibila la atingere. De asemenea nu se vede f bine malola pe partea interioara a piciorului. Nu cred ca este de la inflama tie. Este destul de dureros locul.

Inainte de operatie mi au pus un fel de potcoava cu greutati ptr a indrepta tibia.

Imi puteti spune, va rog, daca amorteala/sensibilitatea este normala si daca nu ce pot face?

As putea pune o orteza inalta de tip boot? Care ar fi cea mai potrivita? Am inceput kineto de a treia zi dupa operatie. Pe biletul de iesire din spital scrie ca nu se recomanda nici un fel de recuperare nici in cele.6 saptamani in care este recomandat sa nu pun piciorul in pamant, nici dupa.

Genul acesta de tija si placuta se mai scot? Când incerc sa indoi piciorul, simt la genunchi o jena destul de puternica.

Multumesc frumos,

Maria

Pot trimite poze cu radiografia post operator.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: