operatie sept si micsorare corneta | Forumul Medical ROmedic

operatie sept si micsorare corneta

17-06-2014
teodoraxxx
Nu este medic/terapeut
teodoraxxx
Buna ziua, pe data de 04.06.2014 am avut o interventie de indreptare sept nazal partea dreapta iar in nara stanga sa intervenit in acelasi timp micsorare corenta cu radiofrecventa.dupa 3 zile la externare mi s a prescris bitonim de 3 ori pe zi /5 zile si 7 zile vitamina ade trei ori pe zi.
Postoperator AM FOST CHEMATA LA CURATAT O DATA LA 2 ZILE DE MAXIMUM 5 ORI !
Mentionez ca dupa 12 zile de la interventi ink nu pot respira cum trebuie pe nas, am secretii in continuare mai mult galbui decat cu sange, fiind nevoita sa folosesc picaturi nazale.
Este normal la 12 zile d upa interventie ?din articolele de pe google am citit ca recuperare este de maximum cateva zile?(4, 5)
Inca mi se mai formeaza in nas cruste, in special nara unde a fost facua radiofrecventa !
Sa intervenit chirurgial in speranta ca voi respira normal ceia ce se parca ca inca este imposibil, oare asa o s araman toata viata ?
Rog daca e cineva in masura sa-mi ofere ceva raspunsuri, multumesc mult !!!
3 comentarii
0
18-06-2014, ora 09:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa interventia cu radiofrecventa.. acele celule moarte se elimina si 3 saptamani.
e bine sa mai mergeti la ORL.. pentru anemizari.. se pun niste mese cu ser efedrinat.. si dupa s ecurata nasul de cruste
altfel riscati sa faceti sinechii
vit A uleioasa ati pus in nas?
0
18-06-2014, ora 15:25
teodoraxxx
Nu este medic/terapeut
teodoraxxx
Am folosit vitamina a, 7 zile dupa interventie, inca mai merg la curatat insa am senzatia ca la 2 saptamani de la operatie ar trebui sa respir normal, nici mirosul nu mai e asa pronuntat ca inainte de interventie.
la ultima fizita medicul orl mi a prescris sare de mare pt curatare !!
multumesc foarte mult pt raspunsul dvs.
mentinonez totusi ca sa nara unde sa intervenit pentru sept si nu mucotomie face aceleasi cruste !
0
20-06-2014, ora 16:56
teodoraxxx
Nu este medic/terapeut
teodoraxxx
Din nasul meu miroase numai a infectie si am ceva pe interior vizibil, doctorul spune ca sunt firele de la casatura si daca ma deranjeaza le scoate peste o saptamana !
nu am auzi de scos fire la astfel de operatie de sept nazal ?
oare ar fi bine sa consult alt medic ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: