Operatie stent - costuri?

06-12-2008
mihai86
Nu este medic/terapeut
mihai86
Buna ziua ma numesc Mihai, de curand tatal meu a facut un infarct (unul mic cica) si din spusele doamnei doctor undeja in jurul datei de 15 ianuarie trebuie sa ajungem la la spitalul Fundeni din Bucuresti pentru o "operatie" cu stent, mi se poate spune si mie cat costa o asemenea operatie coronografie, implantu de stent.multumesc frumos
20 comentarii
0
10-12-2008, ora 22:21
criro
Nu este medic/terapeut
criro
operatia nu e f scumpa si nici f complicata
la timisoara este cu trimitere de la medicul de familie 500-700ron
Mare atentie insa la medicamentele prescrise dupa operatie mai ales plavix
tatal meu a facut hemoragie interna de la el... am inteles ca trebuie facute niste analize ale vitezei de coagulare a singelui din 2 in 2 saptamani si in functie de asta se stabileste doza pe urmatoarele zile...
0
28-02-2012, ora 15:54
claudya12
Nu este medic/terapeut
claudya12
buna.mama mea si a facut si coronarografia si montarea stentului cu dr Deleanu.Un medic f bun, care a salvat viata mamei mele.Pe acest doctor l-am gasit la clinica Delta Hospital din Bucuresti.Nu mi am dorit sa o duc pe mama la fundeni, deoarece acolo erau aproape aceleasi costuri iar condintiile nu se compara.Aici a primit toata atentia.Multa sanatate
0
20-03-2012, ora 21:30
AndraSulita
Nu este medic/terapeut
AndraSulita
Bunica mea trebuie sa faca o interventie prin care i se vor pune 3 stenturi. Doctorul respectiv mi-a zis ca unul costa 1500 euro (imi va indica locul de unde il pot cumpara). Pretul este prea mare, mai ales pentru trei.
Imi puteti confirma niste preturi, niste recomandari ide unde sa le achizionez, poate chiar un nume bun de doctor care sa fie serios si sincer.

Va multumesc!
0
21-03-2012, ora 16:10
claudya12
Nu este medic/terapeut
claudya12
pt andra. ce fel de stent ai gasit la pretul asta? Conteaza ce fel de platforma are si ce substanta contine.
0
22-03-2012, ora 09:26
AndraSulita
Nu este medic/terapeut
AndraSulita
Stiu ca acesta contine substanta Rapamicina.
0
22-03-2012, ora 10:33
claudya12
Nu este medic/terapeut
claudya12
pt andra Buna.Incearca sa l cauti pe dr. Deleanu in spital privat.Acolo folosesc stenturi care permit oprirea plavixului dupa o perioada.
0
22-03-2012, ora 10:38
AndraSulita
Nu este medic/terapeut
AndraSulita
Am mai auzit de acest nume. Multumesc de informatie.
O zi buna si sanatate!
0
06-08-2014, ora 13:29
Caatalin
Nu este medic/terapeut
Caatalin
Am 54 de ani si 3 stenoze tratate de dl. dr. Lucian Zarma caruia vreau sa i multumesc ca mi a prelungit viata. Totul a inceput ca un cosmar cu simptomatologia aferenta, umblat prin spitale cu asteptarile de rigoare si nimic nu se rezolva...erau numai vorbe si promisiunei. Obosind in acest sens am luat decizia sa merg la clinica particulara, la Sanador. Dansii dupa coronarografie m au speriat spunandu mi ca trebuie neaparat o interventie chirurgicala cu montare de by-passuri. Am refuzat total ideea deoarece sufar si de alte afectiuni iar o interventie chirurgicala imi putea fi fatala.
Sunt un caz fericit care a avut sansa sa intalneasca oamenii potriviti. Dl. dr. Zarma mi a introdus 2 stenturi bioresorbabile si unul farmacologic activ, simtindu ma minunat acum. A fost o interventie usor de suportat pentru mine ca si pacient atata timp cat la 24 de ore de la interventie am plecat acasa fara probleme. Ulterior echipa cu care colaboreaza dl dr au avut grija de tot, m au sunat inainte sa trebuiasca sa refac analize, de asemenea m au sunat sa mi aminteasca cand trebuie sa las pastilele si cu ce trebuie sa continuu. Mi se pare foarte important sa te simti in siguranta si dupa ce parasesti cladirea cu cadre medicale.
Va recomand in primul rand sa va indreptati privirea si gandirea spre medicina interventionala, iar apoi la experienta doctorilor care realizeaza aceste proceduri. Multa sanatate tuturor!
0
12-08-2014, ora 17:17
VasileAl
Nu este medic/terapeut
VasileAl
Buna, am 62 de ani si la un moment dat datorita problemelor de mers pe care le-am avut copiii mei au insistat sa mergem la un consult. Am mers la Fundeni unde domnul doctor mi-a facut o investigatie Doppler la membrele inferioare. in urma investigatiei dl. doctor m-a trimis si la un consult cardiologic la dl. dr. Deleanu Dan. Ajuns aici, dupa primele investigatii dl dr. mi-a zis ca e nevoie sa facem si o coronarografie. In urma coronarografiei dl. dr. Deleanu m-a diagnosticat cu 2 stenoze coronariene. Deoarece sunt diabetic e neaparat necesar stent farmacologic activ. Ne-am intors la Fundeni in speranta ca voi reusi sa fac aceasta interventie cu stent aici si stiind ca e singurul spital care are aceste tipuri de stenturi, insa listele de asteptare existente m-au incurajat sa ma intorc in centrul de unde am plecat...Din pacate arterele de la nivelul membrelor inferioare sunt ocluzate si nu se mai poate face nimic interventional, asa ca s-a decis operatia la Fundeni pentru picioare si apoi montarea de stenturi la dl.dr. Deleanu. Asa s-au si intamplat lucrurile. Evident ca dupa operatie m-am recuperat mult mai greu decat dupa interventia cu stenturi insa intr-un final ma bucur ca sunt bine si ca mi-am revenit. Vreau sa le multumesc asadar domnilor doctori Baila de la Fundeni si nu in ultimul rand domnului doctor Deleanu. Au salvat o viata, m-au pus pe picioare cu foarte mult tact si calm si cu o colaborare exceptionala intre stat si privat, pot spune ca am ramas placut suprins. Va recomand cu caldura interventia minim invaziva, in caz ca nu se poate recurgeti la chirurgie.
Multa sanatate tuturor!
1
13-01-2019, ora 23:18
Danuba
Nu este medic/terapeut
Danuba
In prezent exista un program national de montare Stent, gratuit. Nu stiu cum e in tara, dar in Bucuresti. Fundeni are garzi speciale, sambata si marti. Municipal parca duminica si joia, si Floreasca celelalte zile. Sper ca n am incurcat zilele. Sotului meu i s a montat stent farmaceutic activ la Fundeni, si asa am aflat, absolut intamplator, noi nimerind la spital exact intr o garda de sambata. Asa ca pentru cei care nu dispun de sume.pt spitalele private, duceti va la stat, oricum in spitalele private sunt tot dr. De la stat.
0
22-01-2019, ora 03:31
Mariah1234
Nu este medic/terapeut
Mariah1234
Buna ziua,

Cum ati procedat pentru aceasta interventie la Fundeni? Incerc sa fac o programare ptr mama mea si mi se pare ca dureaza o vesnicie, mi s-a comunicat ca trebuie sa facem programare pentru consultatie iar aceasta ar fi undeva prin august. Mentionez ca suntem din provincie si ne-au trimis aici pentru un al doilea stent(primul montat prin urgenta in urma infarctului). Nu stiu cum sa procedez, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc si multa sanatate!
0
22-01-2019, ora 21:07
Danuba
Nu este medic/terapeut
Danuba
V am trimis mesaj pe privat. Sa mi spuneti daca ati primit.
0
10-02-2019, ora 08:36
Robert.Pirvu
Nu este medic/terapeut
Robert.Pirvu
Buna ziua. Mama a suferit un atac ischemic tranzitoriu, (varsta 52 ani). Doctorul ne-a spus ca are carotida peste 70% infundata si i-a dat tratament pt o luna, dupa care sa faca operatie la spitalul Fundeni. Ni s-a spus ca riscurile sunt majore daca face operatia in momentul de fata. Cum ati procedat sa faceti o programare sau macar sa vorbiti cu unul dintre doctorii de acolo, ca se pare ca sunt foarte ocupati. Imi puteti recomanda un doctor de la Fundeni, din ce m-am interesat am inteles ca dr. Baila si dr. Deleanu sunt foarte buni, dar mai sunt la Fundeni? In momentul de fata mama si-a revenit cat de cat, adica vorbeste, merge fara ajutor, dar tot vreau sa o aduc in Bucuresti sa faca operatie. Multumesc frumos pentru ajutor.
0
13-02-2019, ora 15:05
Danuba
Nu este medic/terapeut
Danuba
Eu am fost direct la camera de garda intr o sambata la urgenta. Si asa am intrat direct la consult cu sotul meu si in aceeasi noapte a i s a montat si stentul. Martea si sambata la Fundeni sunt garzi speciale la cardiologie. Eu va sfatuiesc sa alegeti una din aceste 2 zile si sa va duceti direct si fiind o stare grava intrati direct pe urgenta si se rezolva totul repede. Pentru programari am auzi ca e f greu. De acum programare undeva sept sau oct.
Ca dr. Platon si o Dna Kulcsar. ( kulcer)
0
14-03-2019, ora 11:54
tabi
Nu este medic/terapeut
tabi
Doamna draga, imi puteti da mai multe detalii???
Se accepta si pacienti din alte judete ale tarii?
A-ti avut vreun fel de trimitere sau a fost doar prezentarea la urgenta???
Trebuie sa pun al doilea stent pt tatal meu, pe primul am platit 12.000 lei la spital de stat, in Suceava. Acolo s-au dus toate economiile, acuma trebuie pus al doilea stent, tatal fiind intr o state grava... Economii nu mai sunt, nu stiu unde sa il pun gratuit sau la costuri mai mici...
0
14-03-2019, ora 19:09
Danuba
Nu este medic/terapeut
Danuba
Eu m am dus cu sotul meu la urgenta fara trimitere. Teoretic interventia e gratis. asa ar trebui sa fie si un Suceava. Ar trebui sa va interesati ce spital are acest program Stemi. Fundeni are acest program dar dupa cum am zis numai marti si sambata. Atunci intrati pe urgenta si interventia se face direct. Daca mergeti pe filiera obisnuita va tapeaza de bani. Normal nu aveati de ce plati la spital de stat in Suceava. Probabil v au zis ca nu au si v au recomandat sa cumparati dvs. Cautati pe net. ; program STEMI . Numai escroci. auzi 12000 de lei. Va arat am factura din spital. Stentul a costat 2700 De lei farmacologic activ. Toata factura 5800 Lei cu tot cu investigatii analize si 3 zile de spital. Si suma asta nu am platito. a fost pusa la foaia de externare ca sa vedem costurile decontate de casa de sanatate. Eu nu zic ca la noi la Buc .nu este la fel. Dar noi am avut noroc.Si asa am aflat de acest program. de aceea am scris si aici ca sa stie lumea. Sa nu mai platiti mii de euro pe ceva care este gratis. Niste escroci care speculeaza boala oamenilor si disperarea lor. Succes.
0
14-04-2019, ora 03:00
Isb
Nu este medic/terapeut
Isb
In urma citirii postatii dvs. Danuba, am luat-o pe mama de mana si am venit la Fundeni astazi 13.04.2019, sambata. Stam de 7 ore aici (mama pe un pat, eu in camera de asteptare) si nu se fac deloc aceste proceduri despre care spuneti, din contra, este afisat un anunt care spune ca este de evitat venitul in zilele de marti si sambata pt ca la Fundeni se aduc toti pacientii din sudul tarii. Vin ambulante care au intaietate in fata oricaror alti pacienti deja existenti. Am vorbit cu oameni care stateau in asteptare de 14 ore si nu au primit ceea ce dvs. descrieti. Nu va acuz de dezinformare, dar ceea ce relatati dvs. pare de domeniul stiintifico-fantastic fata de ceea ce am intalnit aici. Precizez ca sunt in continuare aici si astept (ora 02:58, duminica)
0
14-04-2019, ora 14:59
Danuba
Nu este medic/terapeut
Danuba
Eu v am zis cum sa procedati ca sa nu platiti. Noi in 6 ian am beneficiat de tot ce am scris. Faptul ca asteptati este un dezavantaj al sistemului de stat. Dar faptul ca nu o sa va coste material cred ca este un avantaj. Noi am ajuns in Fundeni la 1 noaprea si nu era asa aglomerat. Eu va doresc succes. Si va repet inca odata ca ceea ce am scris eu nu era fabulatie. Si sustin ca inca in sistemul de stat cu toate neajunsurile lui se pot rezolva problemele.Sanatate
0
14-04-2019, ora 19:08
Isb
Nu este medic/terapeut
Isb
Intr-adevar ne-a costat nimic, dar am plecat la ora 6:15 dimineata. Au refuzat orice interventie chirirgicala si ne-au recomandat monitorizarea o data la 6 luni, de asemenea, sa revenim la fel ca in seara aceasta daca avem probleme. Insa este inuman sa pierdem de fiecare data cate o noapte in caz de nevoie. O zi buna!
0
02-06-2021, ora 16:10
geta2379
Nu este medic/terapeut
geta2379
Mama mea s-a internat la urgente la Universitar. Azi i- a pus stend.Nu o costa absolut nimic.A facut n analize in 2 zile...spitalizare, etc.Probabil fiind pensionara, se deconteaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici