Ciclul menstrual întîrzie să apară de 2 săptămîni azi împlinite

25-05-2017
klipa
Nu este medic/terapeut
klipa
Bună seara!
Aș fi onorată și recunoscătoare dacă aș putea să apelez la opiniile voastre referitor la o situație neclară cu care mă confrunt. Ciclul menstrual întîrzie să apară de 2 săptămîni azi împlinite, în contextul în care, de obicei, acesta este regulat: 27 - 28 zile. În aceste 2 sătămîni, m-am confruntat cu următoarele simptome, similare celor pe care le am în timpul menstruației - dureri pelvine, crampe abdominale, balonare, senzație de greutate ( sensibilitate) în sâni, greață ( 1 zi), scurgeri incolore mai pronunțate cantitativ, decât în mod normal. Am facut 3 teste de sarcină- primul în a 7 zi de întîrziere, al doilea în a 8 azi, iar al treilea test în ziua a 11 de reținere a ciclului. Toate au iesit NEGATIVE, așa că, ipoteza unei sarcini a scăzut din probabilitate, deși tot mă frământă gîndul că poate nivelul hormonului de sarcină din urină nu a fost suficient de crescut, încât să fie detectat de teste. Nu știu...
O vizită la medic ar fi indicată, dar mă gîndesc că s-ar putea să fie devreme pentru un consult / ecografie.
M-aș bucura să aud și alte opinii! Mulțumesc!
1 comentarii
0
26-05-2017, ora 10:13
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

pentru excluderea existentei unei sarcini va recomandam un test de sarcina din sange BetaHcg si o ecografie transvaginala pentru a verifica ca nu este o sarcina extrauterina.In cazul in care acestea sunt negative va recomandam consult la un medic de specialitate care va poate ajuta sa depistati cauza dereglarii si sa stabileasca conduit medicala corespunzatoare situatiei, in functie de istoricul dvs medical si personal

Va multumim pentru increderea acordata clinicii Marie Stopes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: