Oprirea mensturatie

21-07-2013
doina ch
Nu este medic/terapeut
doina ch
Buna seara, am si eu o intrebare si sper sa primesc un raspuns. Am ciclu de la Pasti, am fost la medic, mi-a dat fel si fel de tratamente mi s-a pus si sterilet dar mai am inca sangerari. Pe langa medicamentele prescrise iau si tratamente naturiste dar fara rezultat. Ce pot sa mai fac sa opresc sangerarile ? Multumesc anticipat pentru raspuns.
10 comentarii
0
22-07-2013, ora 15:10
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Trebuie aflata cauza sangerarii. Ce investigatii ai facut?
0
22-07-2013, ora 15:17
doina ch
Nu este medic/terapeut
doina ch
si ecograf si biopsie
0
22-07-2013, ora 15:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Si ce s-a observat la ni9velul endometrului?
Poate ca nici analize endocrinologice nu sunt in plus.
0
22-07-2013, ora 15:44
doina ch
Nu este medic/terapeut
doina ch
Acesta este rezultatul: pe un fond hematic se observa fragmente de mucoasa endometriala cu raportul glande/stroma marit in favoarea componentei glandulare. Sunt prezente glande de aspect secretor care alterneaza cu glande de aspect proliferativ sau cu metaplazie tubara, de forma rotunda, angulata sau neregulata, unele dilatate chistic, altele cu inmuguriri endoluminale. Glandele sunt dispuse intr-un corion cu zone de hemoragie si redus edem. Absenta semnelor histologice de malignitate in sectiunile analizate.
Concluzie: Aspectul histologic este compatibil cu o hiperplazie endometriala simpla fara atipii cu modificari secretorii supraadaugate.
0
22-07-2013, ora 16:25
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, ai o inflamatie a inevlisului uterului, dar e bine ca nu e nimc grav, adica nu este suspectat nimic de natura maligna.
Urmeaza tratamentul medicamentos dat, urmareste hemoglobina sa nu devii anemica si cere si un set de analize endocrinologice, sa nu fie pe fond hormonal. Presupun ca ti s-a prescris ceva solutie cu calciu, vitamina K. Nu incerca tot felul de substante din auzite, sa nu iti faci mai rau.
Ce versta ai?
Ai facut chiuretaj in ultimele luni?
0
22-07-2013, ora 18:58
doina ch
Nu este medic/terapeut
doina ch
mi-a facut chiretaj in 10 mai si am 45 ani
0
22-07-2013, ora 19:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ti-a facut chiuretaj terapeutic. Intrebam daca ti s-a facut chiuretaj cu ocaziua unui avort si ulterior ai avut aceasta menstruatie care nu se mai opreste. Sigur ar trebui sa faci analize indicate si de un endocrinologic, esti la varsta la care se pot bulversa anumiti hormoni.
Oricum, nu renunta la controale si la analiza hemoglobinei, sa nu te anemiezi. Poti cere si sfatul altui ginecolog daca nu esti lamurita cu ce ai si ce terapie faci. Ideea este ca substantele care ti-ar orpri hemoragia brusc pot fi periculoase pentru inima si de asta trebuie mare grija la administrare.
0
22-07-2013, ora 19:15
doina ch
Nu este medic/terapeut
doina ch
Mi-a facut chiretaj sa imi opreasca hemoragia, Si am fost si la alt medic
0
31-07-2013, ora 09:27
Doctor Dan Raica
Identitate neconfirmată
Doctor Dan Raica
Buna ziua,

Sangerarile vaginale prelungite pot aparea dintr-un milion de cauze: dereglari hormonale, patologii diverse, chiar din cauza steriletului propriu-zis (daca nu este Mirena) etc. Daca sangerezi de mult timp, lasa
tratamentele naturiste si du-te la ginecolog, nu lasa sa vina Craciunul.

O zi buna!
0
31-07-2013, ora 11:05
doina ch
Nu este medic/terapeut
doina ch
Buna dimineata, multumesc pentru raspuns, steriletul este Mirena si am fost la ginecolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •