orjelet

29-05-2008
daniela-alexandra
Nu este medic/terapeut
daniela-alexandra
mi-a aparut pe pleoapa o umflatura am mers la doctor si mi s-a spus ca trebuie operat ca este un orjelet (ulcior) care nu se formeaza la suprafata si nu se sparge.am avut 2 interventii de acest gen si pleoapa mea a ramas putin umflata.as vrea sa stiu daca exista vre-un tratament care sa impiedice aparitia acestuia sau ceva care sa il faca sa se retraga si sa nu mai trebuiasca operat?va multumesc!
1 comentarii
0
29-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Pentru a reduce inflamatia peoapei superioare, iti recomand Tobradex ung oftalmic 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si pentru masaj extern al pleoapei dimineata si seara, 14 zile, dupa o igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi; Nu uita sa mergi la medicul oftalmolog, in urma examenului clinic se stabileste cea mai buna conduita terapeutica; Pentru a preveni aparitia a noi colectii, se recomanda o igiena locala riguroasa, tratamentul corespunzator si profilaxia blefaroconjunctivitelor ; inca o sugestie: cura cu laptisor de matca liofilizat, 1 picatura din fiola, in AO dimineata, restul fiolei se bea, 12 zile pe luna, cura repetata de cateva ori;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.