Orl

08-09-2018
Mmabb
Nu este medic/terapeut
Mmabb
Buna seara !am 29 de ani si de o saptamana am o durere in gat, raguseala si senzatie de corp strain in gat si as vrea sa vomit dar nu pot.acuma o luna am fost la orl si mi-a facut endoscopie nazala, faringiana si laringiana pt ca sunt ragusita de mai multe luni, si totul era bine...va rog frumos ati putea sa-mi spune-ti ce ii cu senzatia de corp.strain in gat si restu.va multumesc frumos
17 comentarii
1
09-09-2018, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
E plin pe forum cu explicații despre acțiunea negativa a acidului gastric asupra gatului
Mergeți la gastroligie
Faceți reflux în sonn
1
09-09-2018, ora 22:22
Mmabb
Nu este medic/terapeut
Mmabb
Va multumesc frumos pentru raspuns!am fost astazi iar la orl, si mi-a spus ca am rinita alergica..m-am speriat ca am ceva grav in gat, tinand cont ca si fumez si sunt si foarte ragusita...
0
10-09-2018, ora 08:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ce ma scris pe forum despre rinita alergica
cauza tot la digestie este...
si raguseala..tot de la refluxul gastro-esofagian este...
faci investiagtii la gastrologie
1
10-09-2018, ora 22:02
Nicu.P
Nu este medic/terapeut
Nicu.P
Buna seara, va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat deoarece nu ma simt bine deloc si nu gasesc nici un tratament la afectiunea pe care o am.
Problema mea de sanatate este ca inghit in sec toata ziua, fara sa am absolut nimic in gat.Este ca un reflex.Daca incerc sa nu inghit este ca si cum as vrea sa ma abtin sa nu mai clipesc
Imi vine sa inghit in sec la aprox 10-12 secunde.De aici va dati seama...usturime in gat, eructatii, insomnie, depresie
Am fost la:
Medic orl care mi-a spus ca am o rinoree posterioara mica..nimic patologic si ca am un mic chist thornwaldt in cavum dar nici acesta nu ar da problema de inghitit in sec.La exudatele faringiene si nazale nu iese nimic
Medic gastro, am facut 2 endoscopii, a spus ca totul este ok.Am incercat 3 luni cu controloc dar degeaba, aceeasi senzatie.Helicobacter a iesit negativ.
Medic pneumolog, am facut ct gat, sinusuri, plamani.Totul este ok
Medic psihiatru, am incercat mai multe tratamente de psihiatrie, dar in zadar
Medic endocrinolog, mi-a zis ca tiroida este ok si oricum nu pune astfel de probleme.
Medic neurolog, am facut rmn si a zis ca este totul ok
Medic cardiolog, totul este ok si eco si ekg
Va rog mult sa imi dati un sfat, unde sa ma duc, ce investigatii sa mai fac ca sincer, abia mai rezist.Multumesc
0
11-09-2018, ora 09:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. este NORMAL..sa inghitim la 10-15 secunde, face parte din activitatea sistemului vegetativ autonom( necontrolabil de psihicul omului)
2 trebuie sa stii ca Ochiul..se umezeste permanent cu lacrimi.. care prin canalul lacrimal ajung in nas, se scurg spre posterior, spala mucaoasa nazala de paraf si microbi..si normla ajung in rinofaringe si inghitim
de asemenea glandele salivare produc multa saliva permanent.. care trebuie inghitita in mod normal
4. usturi mi..s.a simpome descrise..sund doar de la greseli in alimentaie si probleme la Intestine
inclusiv depresia are legatura cu malabsorbtia intestinala, hidratarea proasta a organismului
Calitatea sângelui se face in intestine si ficat acolo tre sa cauti..si in farifurie
PS in conluzie... e normal sa inghitim la 10-15 secunde
in rest.. depinde de alimenttaie.. daca secreta glandele salivare mai multa saliva sau nu
1
11-09-2018, ora 09:51
Nicu.P
Nu este medic/terapeut
Nicu.P
Va multumesc pt raspuns.Am uitat sa va precizez ca ma "fortez" sa nu inghit mai devreme de 10-12 secunde, ca asa as inghitii non stop.Este ceva acolo in gat care ma face sa inghit continuu.(un corp strain nu este ca nu simt corp strain si am si facut ct si endoscopie.Cand mananc inghit ok, cand beau, beau ok, nu ma innec sau altceva)
De ex si cand imi inghit saliva imi vine imediat sa inghit si mai mult (desii saliva se duce).Parca nu mai se relaxeaza muschii esofagului de la atata inghitit si simt in gat tot timpul impulsul de a inghiti.Sunt cate unele persoane care au un tic de clipesc din pleoape si strang tare, parca asa e la mine in gat si nu stiu cum sa scap de chestia asta ca m-a facut sa cedez nervos...inghit pana la epuizare.Reusesc sa adorm doar cu rivotril (un sfert de pastila) deoarece chiar cand sa atipesc inghit si ma trezesc
Cand inghit efectiv se freaca limba si valul palatin si ma ustura in cerul gurii aproape toata ziua
Am fost si la stomatologie, mi-a pus aspirator de saliva si rulouri de vata ca sa scoata toata saliva care vine si din parotide, din submandibulara si sublinguala si tot asa inghit, non stop.A zis medicul stomatolog ca nu stie ce sa imi recomande ca nu a vazut asa caz.
Am mai citit pe forumuri in strainatate si mai sunt persoane ca mine, dar fara nici un remediu
Exista o medicatie care sa ma ajute sa scap de chinul asta?
0
11-09-2018, ora 21:01
Nicu.P
Nu este medic/terapeut
Nicu.P
Sper sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc mult
0
12-09-2018, ora 09:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa eviti absolut toate alimentele acre, a cide, citricele, otet, lamai, usturoi
2 in nas rinopanteina spray 2 puf la 3-4 ore
3 in gat faringo spray 2 la 4 ore
4 maloox sau rennie..de supt când simti usturimi in gat si 1 la culcare
0
12-09-2018, ora 11:02
Nicu.P
Nu este medic/terapeut
Nicu.P
Va multumesc mult si mai am o ultima intrebare daca nu va suparati
Cum pot sa scap de mucusul acesta alb lipicios si abundent (la orl mi-a zis ca nu e patologic si e normal asa) dar este foarte mult si lipicios.La exudat faringian apare ca nu am nimic
Respiratia pe nas nu este perfecta, din cauza ca sufar de insuficienta valva nazala bilateral si un cornet marit, dar pot sa respir cat de cat.
Am facut teste alergologice pe piele si nu am nimic, nu ma stiu alergic la nimic, nu stranut, nu ma ma mananca ochii etc.
Singurul tratament care il fac acum este cu apa de mare dar nu ma jauta deloc
Exista vreun tratament sa scap de mucusul acela alb, gros si lipicios?Ce imi recomandati sa fac?
0
12-09-2018, ora 13:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citesti despre Alimente producatoare de Mucus..si le exluzi si pe ele un timp
0
12-09-2018, ora 22:41
Mmabb
Nu este medic/terapeut
Mmabb
Va multumesc frumos!dar cand am fost acuma o luna la orl mi-a spus ca sunt ragusita de la tigari..si sa ma las de tigari ca pot face ceva grav in gat...nu m-am lasat de tigari dar sunt si foarte speriata...ma doare cand apas pe amigdale, si am o durere de gat care pana acuma nu am mai avut asa, si cand am fost acuma o saptamana iar la orl ma tinut de limba si mi-a bagat o lingura in gat, nu stiu exact cum se numeste in termenii medicali si nu sa vazut nimic in gat.daca ii de la reflux gastro-esofagian poate sa fie ca beau foarte mult cola.
0
12-09-2018, ora 22:55
Mmabb
Nu este medic/terapeut
Mmabb
Eu avand si o problema mai veche, acuma vreo 2 luni mi sa facut rau la lucru, am avut ameteli cam timp de 2 saptamanii, am fost la neurolog mi-a dat sa fac un ct craniu, la cap nu mi-a iesit nimic, doar pe partea de orl, am fost la orl mi-a mi-a vazut ct si ma pus sa fac un rmn ureche si cap, audiometrie, dar nu am ajuns sa fac nici una dintre investigatii, si cateodata ma mai doare urechea stanga, cand ma consultat nu sa vazut nimic la ureche.si acuma mai cateodata ameteli dar imi trece imediat, si vroiam sa intreb nu are vreo legatura cu durerile in gat?si de ce ma pus sa fac rmn?
0
13-09-2018, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
explic pentru cei care nu stiu sa citesca atent sau nu inteleg ce citesc
1 starea de sanatatea a unui om..depinde de starea tractului digesiv si de alimentatia corecta.
2 digestia proasta.. duce la un reflux gastro-esofagian in somn.. care prin acidulgastric irita si inflameaza faringele pana sus in spatele nasului..de caolo si ragusala, sidureri in gat si nas infundat si tuse uscata, nod in gat
3 Digestia proasta duce la o asimilare insuficienta a nutrientior si ca urmare avem un sange de calitate proats..de aici ameteli, gandire negativa, depresii, scadere auz, vedere. memorie..s.a
PS asa ca faceti investiagtii serioase la gastrologie si schimbati radical stilul de viata si alimentatie..asta e esenta
restul simtomelor legate de alte specialitati.sau o sa dispara de la sine..sau o sa fie usor tratabile cu medicamente
0
13-09-2018, ora 20:41
Mmabb
Nu este medic/terapeut
Mmabb
Va multumesc frumos pt raspuns!
0
15-09-2018, ora 20:35
Nicu.P
Nu este medic/terapeut
Nicu.P
Multumesc pt raspuns, am incercat sa evit alimentele producatoare de mucus dar tot persista un mucus alb spumos lipicios.
Exista alta varianta sa scap de el? analize pt virusi etc? (la exudat faringian nu iese nimic)

Referitor la inghititul in sec care mi-a distrus complet viata(nici sa dorm nu mai pot ca inghit continuu) credeti ca ar putea fii inflamat muschiul faringelui sau muschiul acela care face deglutitia ? Nu ma ustura, nu ma doare, doar ca inghit constant, chiar si cu gura complet uscata.In afara de endoscopie si ct (ca am facut 2 si au iesit perfect) exista un alt test care sa se vada ce e acolo de ma face sa inghit?
Senzatia de a inghiti o simt la 2 cm sub marului lui Adam in partea dreapta.Reflux nu este, am luat controloc 3 luni, am ajuns si la doza de 80 /zi si degeaba, tot asa imi vine sa inghit.Sunt sub al 4 lea tratament de la psihiatrie si nici o imbunatatire, deci eu zic ca sigur nu e pe psihic, e ceva fizic care ma provoaca sa inghit
Multumesc
0
30-09-2018, ora 23:42
Mmabb
Nu este medic/terapeut
Mmabb
Buna seara!de vreo 3 saptamanii am senzatie ca mi-a ramas mancare in gat, inghit dar tot aceiasi senzatie am de corp strain in gat, ma mai doare urechea dar si gatul...acuma vreo 2 luni am fost la orl si mi-a facut o endoscopie nazala, faringiana pt ca sunt ragusita de mai mult timp si sunt si fumatoare, atunci mi-a spus ca o sa-mi creasca ceva in.gat, nu stiu exact la ce a facut referire si ca fac cancer in gat, ca nu vrea sa ma sperie, vorbeste serios...credeti am facutcancer in gat?cum am senzatia de rest de mancare in.gat?m-am speriat foarte tare si nu am cerut mai multe detalii, am uitat sa mentionez ca am 29 de ani si sunt fumatoare!Va multumesc frumos!
0
01-10-2018, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mergi la radiologie.. dimineata pe stomacul gol si faci un TRansit baritat esofagian
asta o sa arte cum merge mancare in jos..si daa faci reflux gastro-eosfagian
2 asta o sa explice senzatiile din gat daca sunt de l a greseli in alimentatie si acidul gastric
3. Lasi Fumatul..e o prostie sa te temi de cancer si sa continu sa fumezi
4 cu rezultatul de la radiologie mergi la consult la Gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •