Orl intarziere antibiotic

23-12-2014
onnettepetrescu
Nu este medic/terapeut
onnettepetrescu
Buna ziua! Copilul meu de 3 si jumatate ia ospen pt.un inceput de amigdalita si am intarziat cu o doza. Sunt abia in cea de-a treia zi. Trebuie sa-i dau 7 zile. Este grav?
3 comentarii
0
23-12-2014, ora 11:53
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Plus minus 2 ore nu se intampla nimic. Chiar daca ati intarziat administarea, puteti continua tratamentul.
O zi buna!
0
24-12-2014, ora 00:00
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Si cand te gandesti ca 8 poate chiar 9 din 10 infectii faringiene sant de natura virala, cu siguranta ca in acest caz au fost zariti Streptococii beta-hemolitici grup A, care sant inca sensibili la penicilina si a fost necesar tratamentul antibiotic chiar de la inceputul bolii.Mai corect era sa intarziati Ospen-ul cu cateva zile, NU doar in cazul in care s-a efectuat Streptatestul si a fost pozitiv.
0
25-12-2014, ora 08:35
onnettepetrescu
Nu este medic/terapeut
onnettepetrescu
Multumesc pentru raspuns!
Am intrebat daca poate fi si viral, dar mi s-a spus ca se vede un punct de puroi si nu vezicule, de aceea am acceptat antibioticul. Si cu rabdarea stau cam prost... sa mai astept cateva zile de febra... cu toate ca mi-a facut febra la 12h, respectiv 10h...si dupa o zi de antibiotic nu a mai facut. Ce-i drept poate febra a trecut de sine!
Va doresc un Craciun sanatos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: