ORL. Nas infundat permanent la un copil de 2 ani si 7 luni.

09-12-2012
tutankamon
Nu este medic/terapeut
tutankamon
Baietelul meu in varsta de 2 ani si 7 luni are, de aproximativ un an, nasul extrem de infundat. Dupa vizitele la medicul ORL si, implicit, tratamentele primite simptomele se amelioreaza (nu dispar) doar pentru maxim o saptamana, apoi reapar. Pana acum am incercat mai multe remedii: aspirare nazala, aerosoli cu ser, ser efedrinat, gentamicina, Nasonex, sare de mare etc. Diagnosticul este hipervegetatii adenoide. Noaptea nu doarme bine din cauza nasului. Intr-un an a crescut doar 2 cm si aproximativ 300g. (la varsta lui are 11 kg.). Nu are pofta de mancare. Nu stiu ce sa mai incerc si la ce medic sa ma mai duc. La toti medicii la care am fost pana acum (ORL si pediatri) mi-au spus ca este normal sa treaca prin aceste episoade la varsta lui. I-am facut analize de sange, coprocultura si urocultura si au iesit perfecte. Nu mai stiu ce sa fac pentru a-l vedea sa respire normal pe nas. Ma puteti ajuta cu un sfat?
3 comentarii
0
09-12-2012, ora 15:39
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
o vecina (cand am fost asta vara la sat)
a patit la fel cu fiica ei-mica
dr. de acolo i-a atras atentia
asupra camerei f putin incalzita iarna,
faptul ca fetita umbla DOAR in ciorapei iarna pe jos in camera...
ca NU e ok nici imbracata.
ca o ducea iarna, toamna etc.si cand ploua...f putin -sumar imbracata...
camera e f putin aerisita (nu aveau geam)...doar usa
se joaca pe jos.unde NU e ok..sa stea iarna
sta pe scaun din lem la gradi si..ar trebui si-o pernita

va regasiti?
sa va traiasca fiul-sanatos
0
09-12-2012, ora 20:56
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Poate o vizita la un alergolog te-ar putea lamuri. Sora mea a patit la fel cu baiatul ei de 5 ani si in final s-a dovedit a fi o alergie la acaruieni, mucegai, etc. Sanatate
0
12-12-2012, ora 18:05
tutankamon
Nu este medic/terapeut
tutankamon
@maria 123 - Multumesc frumos pentru raspuns! In descrierea simptomelor am precizat ca aceasta situatia persista de un an, deci nu este vorba de frig. Prin urmare nu ne regasim in situatia relatata de dumneavoastra.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: