orl - recomandari/sfaturi

11-01-2010
cryssuk
Nu este medic/terapeut
cryssuk
vreau sa vb urgent cu cineva care a fost la d-l dorin sarafoleanu.vreau neaparat sa ajung la dansul si vreau sa stiu mai multe despre el
25 comentarii
0
11-01-2010, ora 17:23
cryssuk
Nu este medic/terapeut
cryssuk
va rog.sa imi rasp cineva
0
11-01-2010, ora 17:36
cryssuk
Nu este medic/terapeut
cryssuk
de ceva ani am nasul infundat.am inceput usor dar acum am ajuns d nu mai pot respira deloc aproape.am luat antibiotice, spray...nu mai tin minte cate, am luat si d alergie toate st bune cat le iau dp sunt la fel.am facut test d alergie mi s-a sp k nu st, am facut o radiografie si mi-a iesit sinuzita maxilara si deviatie d sept.cu tratament nu mi- a trecut deloc si nu st ce sa mai fac.vroiam sa merg da d-l sarafoleanu am auzit mai multa lume.ce ma sfatuiti?va rag ajutati-ma
0
11-01-2010, ora 19:55
cetatean
Nu este medic/terapeut
cetatean
Odata am gresit pentru ca m-am luat dupa rezonanta numelui şi-mi pare rau toata viata. Ai grija.
0
12-01-2010, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este clar.. catrebue sa ajungi in clinica ORL.. sa operezi deviatia de sept.. si sa tratezi sinuzita!
unde si cum.. e deciziea TA/
0
12-01-2010, ora 14:52
cryssuk
Nu este medic/terapeut
cryssuk
va rog mult sa imi dati un sfat..o recomandare k nu st pe nimeni in buc vreau.am uitat sa va spun k in fiecare dimineata in este mai rau stranut d fff multe ori si imi curge nasul, acum un an la radiografie mi-a iesit deviatia d sept pe langa sinuzita pt k am mai facut una acum 4 ani si mi-a iesit doar sinuzita.as vrea sa stiu ce implica operatia d dev si trat sinuzitei sa stiu la ce sa ma ast.va multumesc mult
0
12-01-2010, ora 16:00
cryssuk
Nu este medic/terapeut
cryssuk
sa va spun exact ce scrie pe radiografie, facuta acum un an;deviatie de sept, opacifiere intensa(interna), neomogena sinus maxilar dr.opacifiere intensa(interna)decliva sinus maxilar stg.imi cer scuze dar nu inteleg si sa fiu mai sg am scris asa.asta este ceea ce scrie pe radiografie.va rog din suflet sa ma ajutati.va multumesc
0
13-01-2010, ora 15:21
cryssuk
Nu este medic/terapeut
cryssuk
va rog mult sa imi rasp
0
14-01-2010, ora 20:14
cryssuk
Nu este medic/terapeut
cryssuk
va rog mult un rasp.d-l doctor
0
15-01-2010, ora 08:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deviatia de sept este principala problema, de aici au venit complicatiile.
daca nu a trecut aerul prin nas bine.. NU sau aerisit sinusurile.. si de aici sa format si sinuzita
Te duci si te internezi in clinica ORL.. faci operatia pentru deviatie.. tratezi sinuzita si totul va fi bine !
nu ai alta solutie !
0
15-01-2010, ora 15:21
cryssuk
Nu este medic/terapeut
cryssuk
va multumesc mult
0
22-01-2010, ora 21:46
mika dina
Nu este medic/terapeut
mika dina
Am avut un accident in dec.2008 mi-am fracturat nasul m am operat la urgente totul a fost bn cate luni dar dupa aceea au aparut probleme cu respiratul, nas infundat tot timpul in special noaptea , ma ustura f tare nasul, dureri de cap foare dese (simteam capul ca un bolobvan in special dimineata), durerile de cap nu sunt numai intr un sigur loc.
Am consultat un medic acum 2 zile( durerile de cap si nasul au devenit insuportabile ), dupa o consultatie fara radiografie mi-a spus ca am sinechie pe nara stanga si trebuie sa ma internez si sa ma operez.
In ce consta operatia asta este una dificila ? sau ceva de care nu trebuie sa mi fac griji?Dar de durerile de cap nu mi-a spus nimic.

D-l doctor imi puteti da un raspuns urgent va rog
0
23-01-2010, ora 12:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinechiile.. pot provoca dureri de cap.. prin tractiunea care o exercita asupra osului sau cartilajului.
daca sinechiile sunt taiate cu bisturiul sau foarfeca.. sunt riscuri mair sa se refaca si pentru a preveni acest lucru se lasa in nas film pentru 2-3 saptamani.
daca sinechiile se inlatura cu laserul.. vindecarea e mai rapida.
daca se lucreaza cu Radiofrecventa.. se poate face si in ambulator.. fara internare !
sigur.. totul depinde de localizarea, extinderea si numarul acelor sinechii.
daca sunt multe si extinse.. e mai sigur cu internare!!!!
0
14-11-2010, ora 14:02
cristian.marin
Nu este medic/terapeut
cristian.marin
Buna ziua. Numele meu este Cristi si am 25 de ani.

De aproximativ 5 luni am probleme de de vertij.

Simptome:
- vertij care variaza ca durata (uneori dureaza ore, alteori dureaza minute)
-tinnitus (un tiuit de 6-7000 Hz)care a aparut acum 3 luni la urechea dreapta. La aproximativ o luna a devenit bilateral
-nistagmus orizontal (nu stiu inspre ce ureche)
-fara dureri de ureche, fara pierdere a auzului, fara presiune in urechi

Boala se manifesta ciclic si anume:
- 3 saptamani de crize
- prima saptamana sunt zilnice si aproape ca nu se opresc nici macar in somn;
- a doua saptamana am cate 1-2 episoade/zi. Un episod dureaza aproximativ 2 ore.
- a 3a saptamana este saptamana cea mai usoara, fara crize dar cu vedere incetosata si dificultatea efectuarii de miscari ale capului.

- urmeaza aproximativ 4 saptamani relativ asimptomatice cu unele dificultati de miscare ale capului.

Dupa care perioada de 3 saptamani revine.

* S-a repetat ciclul de 3 ori pana acum.

In perioada asimptomatica, testul Hallpike este negativ. In perioada de 3 saptamani (perioada simptomatica) aproape toate miscarile capului, ridicat din pat, miscat de pe o parte pe cealalta, etc provoaca vertij+nistagmus.

Factori care produc vertij (de scurta durata.):
-cand casc se produce vertij de 30-60 secunde
- cand ma ridic din pat - vertij 30-60 secunde

Investigatii:
- 2 audiograme: normala pe urechea stanga, o slaba hipoacuzie pe urechea dreapta datorata suprapunerii tinnitusului cu sunetele de frecventa inalta
-CT normal
-toate analizele posibile de sange inclusiv HIV, SIFILIS, BORRELIA au iesit bune
-oftalmolog - fund de ochi normal, tensiunea oculara normala
- Potentiale evocate saculare (VEMP): Formula diferentelor de amplitudine : Valori normale
- reflex acustic Ipsilateral si Contralateral : prezent pe ambele urechi
- Otoemisiuni acustice: Urechea dreata: partial prezente, Urechea stanga absente (nu stiu ce inseamna asta, daca ma puteti lamuri dumneavoastra, domnule doctor)

- IRM cap + angioRM cu s.c. :
Rezultat:
- contact neurovascular la nivelul cisternei unghiului pontocerebelos stang cu semnificatie de stabilit in context clinic;
- modificari de semnal si de priza de contrast la nivelul 1/2 stangi a hipofizei de interpretat in context clinic si biologic, de detaliat regiunea selara cu s.c. administrata dinamic daca tabloul clinic si biologic justifica

diagnostic:
Am fost suspectat de boala meniere dar faptul ca VEMP a iesit negativ l-a facut pe domnul doctor sa infirme momentan acest diagnostic. De asemenea urmeaza sa fac Electrocohleograma.

Tratament:
dieta hiposodica, fara cafeina, ciocolata, tutun
betaserc 48mg/zi
vinpocetine 10mg/zi
Ginko biloba
Neuromultivit
vitamina E

Domnule doctor, va rog sa-mi spuneti dumneavoastra ce parere aveti, ce credeti ca am. Si sub acest tratament medicamentos am probleme de echilibru. Pana acum nu am nici un diagnostic. Urmeaza sa fac acea electrocohleograma ca sa eliminam menier. Credeti ca ar putea fi un caz de microcompresie a nervului vestibular? Ce alte medicamente se mai dau pentru a imbunatati calitatea vietii?

Va multumesc.
0
14-11-2010, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
La Iasi la Clinica ORL. Sp. de Recuperare este un centru de Investigatii a urechii interne sio aparatului vestibular.
deasemenea cred ca acele rezultate de la IRM cap + angioRM cu s.c. Trebuie vazute de un medic Neurochirurg.
0
14-11-2010, ora 23:09
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
buna seara ! d-le doctor am racit acum doua saptamani si m-a durut foarte tare in gat si nu mi-a trecut nici acum, numai ca de trei zile au inceput sa ma doara si urechile culmea e ca nu ma dor in acelasi timp cand ma doare pe partea stanga cand invers cu tot cu gat.ori ca ma doare urechea stanga sau dreapta durerea e aceeasi si coboara pana jos in gat cu intepaturi si simt si o uscaciune la nivelul gatului.ce credeti ca ar putea fi si ce-as putea sa iau tinand cont ca am un bebe de 11 luni pe care il alaptez si din cauza asta atunci cand ma doare nu pot lua (din cauza alaptatului) decat un paracetamol si un ceai cald.va multumes frumos.
0
15-11-2010, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta durerea din ureche este o Durere reflexa.
NU ai otita. este o faringita cronica acutizata.
trebuie sa tii un regim alimentar fara acru, rece, acidulat si fructe citrice???
sa facui multa gargara cu ceaiuri calde
sa ei Propolis cu Echinacee de supt
Foarte multe ceaiuri calde si lapte cu miere de baut
0
15-11-2010, ora 23:14
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
multumesc mult d-le doctor chiar aveam nevoie de un raspuns pt ca ma doare foarte tare mai ales noaptea si atunci cand inghit.d-le doctor imi puteti spune si mie va rog de ce atunci cand simt chiar si cel mai mic curent la ureche, ma doare foarte tare dar se lasa durerea inspre gat cu tot cu umar, ceafa, inclusv mana iar sub maxilar simt ca o umflatura si simt durerea cam pe toata partea cu urechea dreapta de fiecare data.acum de la ultima raceala am inceput sa am dureri si in urechea stanga dar nu la fel de intense mai mult intepaturi in urechea stanga.iarasi de la o vreme am nasul mai tot timpul infundat si il simt foarte uscat.seara inainte de culcare simt nevoia sa folosesc spray nazal pt a respira mai bine.va multumesc din suflet d-le doctor ca imi oferiti un ajutor pt ca timp pt a merge la un consult nu prea am din cauza bebelusului meu.sanatate va doresc tuturor.
0
16-11-2010, ora 16:09
miculicu
Nu este medic/terapeut
miculicu
buna ziua! dl.doctor am fost cu tudor /3 ani si cinci luni./la orl si are otita supurata.nu a recomandat inca antibiotic, dar a recomandat acc 100, otis, nasonex.intrebare : nasonex o luna nu e prea mult?acc 100 la otita e ok?prospectul spune altceva.va multumesc anticipat.
0
16-11-2010, ora 17:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca si indicatie.. tratamentul e OK.. dar principalul pucru care tre sa.l faceti trebuie sa mergeti cat mai des la ORL.. pentru aspiratia secretiilor ( daca e corect diagnosticul de otita supurata ?)
poate e o otita seroasa?
0
16-11-2010, ora 17:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
: danusia
o faringita..NU da dureri si in umar.
cu siguranta este o problema si la coloana vertebrala.
tre sa faceti investigatii a Reumatologie
0
17-11-2010, ora 11:27
miculicu
Nu este medic/terapeut
miculicu
scuze, e vorba de otita seroasa.multumesc pentru raspuns.o intrebare va rog:posibil de la desele viroze luate de la gradinita sa faca otita?a avut in octombrie prima data si acum a revenit.
0
17-11-2010, ora 18:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otitele seroase se fac din cauza proastei respiratii nazale.
tratati corect si complet nasul
0
18-11-2010, ora 08:45
miculicu
Nu este medic/terapeut
miculicu
multumesc pentru lamuriri.
0
26-05-2011, ora 13:20
georgiN23
Nu este medic/terapeut
georgiN23
De 6 luni nu mai fumez(si eram fumatoare de aprox. 5 ani, cam un pachet la 2-3 zile).
odata cu renuntarea la fumat, am inceput sa tusesc, eu cel putin asa am asociat tusea, cu renuntatul la fumat.
reprizele de tuse s-au marit, si sunt din ce in ce mai dese, in special seara, noaptea, nu pot dormi, iar de o saptamana mi-am pierdut vocea. sunt foarte ragusita, abia mai pot vorbi.
am mers la pneumolog, mi-au facut o radiografie pulmonara (totul este ok )si m-au trimis la orl.
am fost la panduri, ca as avea vase de sange sparte pe laringe din cauza la tuse..
mi au dat un tratament
dar nu sunt schimbari.
vocea parca incep sa mi-o recuperez, dar tusesc in continuare
ce investigatii as mai putea face?
va multumesc
0
26-05-2011, ora 14:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la gastrologie pentru un reflux gastroesofagian
un aparat de aerosoli acas pentru tratament de 3-4 ori pe zi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •